reklama

Jak na čistá a naleštěná okna? Stačí do vody přidat jednu tajnou ingredienci. Určitě ji máte doma

Generální úklid neprovádíme jenom před Velikonocemi nebo Vánocemi, také když na okna zasvítí silné letní slunce, odhalí, že už je zase nejvyšší čas pustit se do umývání oken.

i (Zdroj: Depositphotos)
Okna umyjeme i jen s domácími prostředky (Zdroj: Depositphotos)

Okna můžeme samozřejmě umýt saponátem se spoustou úžasné pěny a vyleštit báječnou leštěnkou na bází alkoholu, ale také se můžeme pustit do práce s tím, co najdeme doma.

Domácí úklidové prostředky jsou totiž překvapivě účinné a nedostižně laciné, ale hlavně zaručeně bez chemie! Na hrubé předmytí oken nám báječně poslouží staré noviny, umývat je budeme vlažnou vodou, do které přisypeme obyčejnou kuchyňskou sůl. Do 1 l vody patří jedna polévková lžíce. Dále použijeme ještě jednu kouzelnou přísadu. Tou je překvapivě vanilkový puding nebo prostě jenom bramborová škrobová moučka. Puding ale lépe voní. Na 5 l teplé vody použijeme jeden sáček pudingu. Škrobová zrnka se postarají o to, aby se okna opět blýskala… a bez šmouh. Nakonec okna přeleštíme obyčejným octem.

Budeme potřebovat:

  • staré noviny
  • kbelík s vlažnou vodou, ocet, sůl, vanilkový puding nebo bramborový škrob
  • dva hadříky z mikrovlákna: jeden na mytí druhý na leštění
Seznam
i (Zdroj: Prima DOMA)
Všechno potřebné jistě doma najdete

Nejprve okna přeleštíme novinami, abychom setřeli všechen prach a pyl. Pokud jsou hodně znečištěná, můžeme noviny trochu navlhčit. Ve vodě rozpustíme sůl a přidáme puding. Dobře promícháme, aby nikde nezůstaly hrudky. Sůl a puding dobře rozmícháme ve vlažné vodě. Okna měkkým hadříkem umyjeme dočista a necháme oschnout

Puding
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ve vlažné vodě rozpustíme puding

Nakonec okna přeleštíme suchým hadříkem. Jestli se stane, že hadříky došly, můžete použít obyčejné silonky, které už dosloužily. Parádu s nimi neuděláte, ale ještě poslouží při úklidu.

Leštění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okna přeleštíme

Nakonec použijeme ocet, který můžeme na sklo jen tak nalít anebo použít rozprašovač a hadrem nebo silonkami okna doleštíme do konečného lesku. Ocet má nejenom dezinfekční, ale také leštící schopnosti a v domácnosti se bez něj prostě neobejdeme.

Tip pro vás:

Zákony schválnosti fungují naprosto dokonale. Takže jakmile umyjete okna, můžete se vsadit, že během několika hodin začne pršet. Anebo taky ne… Dnes už se totiž naštěstí nemusíme orientovat jenom pohledem na oblohu. A i když používáme staré a osvědčené domácí úklidové prostředky, nic nám nebrání využívat i přednosti moderních technologií. Například chytré aplikace ve smartphonu nám ukážou, jestli není v dohledu nějaký dešťový mrak a odkud a jak rychle fouká vítr. Déšť vadí, ale i přílišné horko může být ke škodě. V létě, když panují největší vědra, také není nejlepší nápad začít mýt okna – voda rychle vysychá a na skle zůstávají šmouhy.

Déšť
i (Zdroj: Depositphotos)
Než začnete okna umývat, zkontrolujte si předpověď počasí

I v myčce můžete mýt nádobí ekologicky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová