reklama

Inkontinence je příznak, nikoliv nemoc

Neschopnost udržet moč je příznak, ne choroba. Nicméně tento obtížný příznak může mít vliv na celý život dotyčného. Spousta lidí pak v obavách ze společenského faux pas raději zcela změní způsob života, dokonce jsou schopni se nadobro zavřít za zdmi bytu a přestat vycházet ven. A přitom téměř každý případ inkontinence má šanci na vyléčení.

i (Zdroj: Depositphotos)
Inkontinence je příznak, nikoliv nemoc (Zdroj: Depositphotos)

Inkontinence je společenský problém

Inkontinence čili neschopnost udržet moč má různé stupně. Je třeba se zbavit přesvědčení, že je to nutný důsledek stárnutí organismu. Tento problém totiž není nevyhnutelný a neodvratný. Pokud se bude dotyčný svému problému věnovat a bude ochoten s ním něco dělat, často i minimální úsilí vede ke zmenšení potíží nebo dokonce k jejich odstranění. 

Inkontinenci poznáme poměrně snadno. Samovolný únik moči ve slabé či silnější stopě se projevuje prakticky kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na to, co děláme nebo v jakém jsme rozpoložení. Může se objevit při smíchu, kašlání, sportu, mírné zátěži. Jen v České republice je tímto problémem postiženo cca půl milionu žen, z toho asi 20 % má tzv. stresovou inkontinenci a pouze každá 4.-5. žena kvůli inkontinenci navštíví lékaře. Ženy také trpí inkontinencí dvakrát častěji než muži. 

Močení
i (Zdroj: Depositphotos)
Silné nutkání na močení je jedním z projevů inkontinence

Co je příčinou?

Mezi ty nejčastější patří především genetická predispozice, obezita, pokles hladiny estrogenů u žen v menopauze a ochabnutí svalů pánevního dna přicházející s přibývajícím věkem a porody. Inkontinence se ale může objevit pouze přechodně, především v souvislosti se zánětem močových cest, zácpou, infekcí, či hormonální nerovnováhou. Někdy je způsobena též po operacích a úrazech v oblasti svěrače močové trubice. Inklinaci k inkontinenci mají též diabetici. 

Stresová inkontinence

Vzniká zejména v souvislosti s fyzickou zátěží organismu při sportu, namáhavé fyzické práci, zdvihání těžkých břemen, při kašlání či smíchu. Kromě stresové inkontinence rozlišujeme inkontinenci urgentní, která se projevuje silným nucením na močení, které ale nelze ovládnout. Tento stav nás může přepadnout i uprostřed spánku. Smíšená inkontinence je projevem obou výše jmenovaných. 

Kašel
i (Zdroj: Depositphotos)
Úporný kašel může inkontinenci vyvolat

Než navštívíme lékaře

  • Veďte si kalendář se záznamem toho, co jste snědli a vypili, kdy dochází k močení a jak často máte potíže.
  • Na základě toho možná zjistíte, že jen nadměrně pijete (dodržovat pitný režim je věc individuální, a pokud jste ovlivněni reklamou a okolím k tomu, abyste za den vypili rybník, nejspíš si zaděláváte na problémy). Snížení příjmu tekutin ale v žádném případě nesmí vést k dehydrataci.
  • Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu, obě tyto tekutiny jsou silně močopudné.
  • Grapefruitová šťáva je rovněž silné diuretikum, a pokud jí pijete denně, omezte její příjem.
  • Zkuste brusinkovou šťávu, která má kyselou reakci a zabraňuje vzniku zánětlivých stavů močového ústrojí.
  • Příčinou inkontinence může být i zácpa. 
  • Přestaňte kouřit, protože nikotin dráždí močovou trubici. Kromě toho kuřácký kašel inkontinenci zvyšuje.
  • Zbavte se nadváhy. Vnitřní tuk v oblasti břicha tlačí na močové ústrojí, které touto vahou může začít ochabovat.
  • Naučte se posilující cviky pánevního dna. Naleznete je pod názvem Kegelovy cviky. Tyto cviky se učí také těhotné ženy, které velmi často trpí přechodnou inkontinencí. 
Káva, alkohol, cigarety
Káva, alkohol a cigarety jsou také zdrojem problémů s inkontinencí (Zdroj: Depositphotos)
Brusinky
Brusinková šťáva podporuje správnou funkci močového ústrojí (Zdroj: Depositphotos)

V případě, že všechny tyto doporučené rady selžou a inkontinence přetrvává a ani se její projevy nezmírnily, je na čase navštívit praktického lékaře. Příčina vaší inkontinence totiž může mít zcela jiný charakter a možná bude potřeba nasadit medikaci, případně podstoupit operaci, která vám problém s únikem moči odstraní. Účinnou metodou na zpevnění svalstva pánevního dna se jeví nová metoda, při níž se využívá magnetické stimulace, která se nazývá Biocon 2000. 

Inkontinenční pomůcky

  • inkontinenční vložky pro muže a pro ženy
  • inkontinenční plenkové kalhotky (navlékací a zalepovací)
Pomůcky
i (Zdroj: Depositphotos)
Při silné inkontinenci se nestyďte používat inkontinenční pomůcky

Zkuste balanční cvičení

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat