reklama

Co dělat, aby vaše bílé plátěné tenisky byly stále bílé

Bílé plátěné tenisky jsou must have kouskem, které by v současnosti neměly chybět v žádném šatníku. Jsou dokonalé, protože se hodí doopravdy všemu. Efektivně rozbijí strohý business outfit a romantickým šatům dodají pro změnu jiskřivě rebelský vzhled. Jejich jedinou velkou vadou je to, že se rychle špiní. Máme však pro vás pár tipů a rad, s nimiž se vám podaří vaše tenisky udržet běloskvoucí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Bílé plátěné tenisky jsou must have kouskem, víte ale, jak udělat, aby byly krásně bílé i po měsících nošení? My vám poradíme (Zdroj: Depositphotos)

Aby vaše nové plátěné tenisky v bílé barvě, co nejdéle bílé zůstaly, je zapotřebí se jim věnovat od první chvíle, kdy jste si je koupili. Mnohem snazší je boty preventivně udržovat v pořádku, než později řešit nenadálé problémy. Dříve tedy, než si je poprvé nazujete, je důležité, abyste je nejprve důkladně naimpregnovali, a to ideálně ve třech vrstvách. Impregnace na nich vytvoří ochranný film, který je bude chránit před prachem i zašpiněním. Pokud se pak i zašpiní, snadněji se vyčistí. Velmi důležité také je, aby boty byly impregnovány alespoň jednou měsíčně. Pokud je nosíte doopravdy často, tak i jednou za čtrnáct dní.

Rozličné přípravky určené k čištění obuvi
i (Zdroj: Depositphotos)
Aby bílé tenisky co nejdéle bílé zůstaly, je dobré je po zakoupení ihned naimpregnovat

A jak pečovat o bílé plátěné tenisky?

V prvé řadě je nutné říct, že byste své bílé tenisky měli čistit pravidelně, ideálně po každém nošení. Potom, co si je zujete, je otřete, zbavte prachu a nečistot. Zkontrolujte, zda na nich nejsou nějaké skvrny. A pokud ano, měly by být co nejrychleji očištěny

.

Jak odstranit fleky z bílých tenisek?

Se skvrnami vám urgentně mohou pomoci vlhčené ubrousky. Ty jsou schopny odstranit běžné nečistoty. Ve vážnějších případech to zkuste s odličovacím mlékem a tampony. Pokud jste skutečně šlápli tam, kam jste neměli, nejlepší bude botu sundat a opláchnout ji pod studenou vodou. Na pomoc si vezměte šampon nebo jiný saponát.

Pokud máte na bílých teniskách skvrny, použijte pastu vytvořenou ze sody a octa. Pozor, pastu netvořte v kovové misce! Vmasírujte do fleku, nechte deset minut působit, pak kartáčkem vyčistěte. Nakonec vše opláchněte čistou vodou. Boty by pak měly být jako nové. U zarputilejších fleků můžete vyzkoušet bělící zubní pastu. Je schopna hotových zázraků. Ani zubní pasta skvrny na bílých teniskách nezlikvidovala? Ve chvílích, když je nejhůř a skvrny nejdou odstranit, nezbývá nic jiného než si buď koupit nové tenisky, nebo skvrny zamaskovat bílým krémem na boty.

Bělení bílých plátěných tenisek
i (Zdroj: Depositphotos)
Když už je nejhůř, pomůže bílý krém na boty, který zamaskuje to, co nešlo vyčistit

Jak bílé tenisky čistit, aby bíle zářily?

Znečištěné bílé tenisky vyčistíte celkem snadno pomocí jedlé sody a žlučového mýdla a zubního kartáčku. Žlučové mýdlo můžete nahradit jelenem nebo kastilským mýdlem. Více znečištěné tenisky vyčistíte a také vybělíte roztokem z jednoho dílu vody, jednoho dílu sody a půl dílu 3% peroxidu vodíku. Vše vymíchejte do dokonalého propojení. Tenisky pak čistěte s pomocí zubního kartáčku krouživými pohyby.

Tkaničky vytáhněte z tenisek a vyperte je ručně v mýdlové lázni. Počítejte však s tím, že ani po vyprání tkaničky už nikdy nebudou tak zářivě bílé jako úplně nové tkaničky. Gumu na botách a podrážku čistěte bělící zubní pastou nebo kvalitním tekutým pískem. A to tak, že si navlhčete kartáček, naneste na ně čisticí prostředek a krouživým pohybem lemy drhněte, dokud nebudou opět bílé. V průběhu čištění kartáček co chvíli oplachujte a nanášejte novou pastu. Nakonec namočte do vody čistou hubku na nádobí a celou gumu na botách umyjte.

Žlutých skvrn se z gumy zbavíte s pomocí obyčejného citronu. Stačí ho překrojit a drhnout jimi skvrny na botách. Nechte působit 10-15 minut a pak opláchněte čistou vodou. Plátěné tenisky po umytí nechte uschnout. Pozor, nedávejte je však schnout na přímé sluníčko, změnilo by jim to barvu.

Drhnutí plátěných tenisek v kyblíku s mýdlovou vodou
i (Zdroj: Depositphotos)
Znečištěné bílé tenisky celkem snadno očistíte s pomocí jedlé sody, žlučového mýdla a kartáčku

Tenisky jednoduše vyperu v pračce

Praní plátěných tenisek v pračce představuje risk. Pokud nejde o šité, ale lepené tenisky, pravděpodobně praní nepřežijí. Šité tenisky v pračce vyprat můžete, ale i zde platí jistý postup. Před vložením do pračky z tenisek vyndejte tkaničky. Každou tenisku dejte do jednoho pytlíku na praní. Do pračky kromě tenisek vložte ještě něco měkkého pro ztlumení nárazů. Tkaničky vyperte v mýdlovém roztoku ručně. Boty pak vyperte na 30 °C bez aviváže a bělidla. Zvolte krátký program bez odstřeďování. Po vyprání je vycpěte zmačkanými novinami a nechte uschnout při běžné pokojové teplotě.

Praní bílých tenisek v automatické pračce
i (Zdroj: Depositphotos)
Praní tenisek v pračce se vám může vymstít, mohou se vám totiž rozpadnout

Máte své botky kam uložit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová