reklama

Miska ze samotvrdnoucí hmoty. Směs vyrobíte sami jen ze dvou běžně dostupných surovin

Dekorativních předmětů nikdy není dost a nejkrásnější jsou vlastnoručně vyrobené. Co na tom, že nejsou strojově dokonalé. Jsou na nich ale otisky našich prstů a při modelování jim vdechneme duši.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Krásných dekorací nikdy není dost (Zdroj: Prima DOMA)

Samotvrdnoucí hmotu si samozřejmě můžeme koupit a práce s ní je velice snadná, ale protože milujeme výzvy, připravíme si hmotu vlastní. A jak už je u nás obvyklé, přísady opět najdeme doma ve spíži. Směs je zaručeně zdravotně nezávadná a pracovat s ní můžou i hodně malé děti. Dnes si vyrobíme misku ve tvaru populárního listu monstery, můžeme ji použít na odkládání bižuterie, v předsíni na klíče nebo v koupelně jako mýdlenku. Nejkrásnější ale je, darovat ji, protože vlastnoručně zhotovené dárky mají největší hodnotu. My jsme dali misce tvar listu, vy ale můžete vytvarovat například i mušli nebo třeba květinu.

Budeme potřebovat:

 • vařič
 • keramickou pánev s nepřilnavým povrchem
 • vařečku
 • vodu
 • jedlou sodu a kukuřičný škrob (pozor, nesmíme používat škrob bramborový)
 • válecí podložku
 • váleček
 • potravinářskou fólii
 • misku jako formu
 • brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír
 • akrylové barvy
 • štětec nebo tupovací houbičky
 • matný nebo lesklý lak na konečnou úpravu

Na studenou pánev nasypeme dva díly jedlé sody, jeden díl kukuřičného škrobu, zalijeme dvěma díly vody a dobře promícháme. Materiál opravdu neodvažujte, ale jen odměřujte například hrníčkem či skleničkou.

Odměření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Suroviny odměřujeme na objem

Pánev rozpálíme na střední stupeň a směs poctivě ode dna mícháme, dokud nezačne houstnout. Mícháme skutečně po celé ploše, aby se hmota nikde nezačala připalovat. Pokud postupujeme správně, během vaření modelína začne na pánvi vytvářet nejprve menší a posléze jednu velkou hroudu. Hmotu v hustotě zhruba hutné bramborové kaše přendáme do misky a necháme úplně zchladnout. Trvá to zhruba 10 minut.

Vaření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Směs stále mícháme

Vychladlou hmotu položíme na hladkou podložku, a aby se nám nepřichytávala a lépe přenášela, můžeme ji podložit potravinářskou fólií.

Podložka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pracujeme na hladké podložce

Vyválíme placku vysokou zhruba 2-3 mm a vykrojíme tvar listu monstery. K obkreslení můžeme použít originální list, papírovou šablonu anebo tvar jen tak od ruky vystřihnout. Pokud nepoužíváme šablonu, postupujeme takto: Nejprve vykrojíme srdce, a potom do něj vyřízneme jednotlivé otvory na listu ve tvaru kapky. Pokud máme čas nebo náladu můžeme nakreslit i žilky. V případě, že používáme list živý, tak jej můžeme do hmoty obtisknout, a struktura se sama vytlačí. Žilnatinu naznačujeme jen lehce, kdybychom jí vytlačili moc hluboko, při zasychání by miska praskla.

List
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vykrojíme tvar listu

Připravený list ihned přeneseme pomocí fólie do misky a prsty vytvarujeme pěknou a úhlednou kulovitou mističku. Hmotu v misce necháme na vzduchu schnout zhruba 48 hodin.

Tvarování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tvar listu propůjčí miska

Suchý polotovar má roztřepené hrany od toho, jak jsme je nožem vykrajovali. Ty je potřeba jemně zbrousit pomocí smirkového papíru anebo houbičky.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hrany zarovnáme do hladka

Namícháme si několik odstínů zelené a pomocí tupovací houbičky nebo štětcem naneseme na list. Barvy střídáme, získáme tak zajímavý plastický efekt.

Barva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pracujeme s různými odstíny zelené

Na závěr povrch dokončíme lakem. Pokud použijeme matný, bude finální výrobek vypadat sametově a stačí jenom jedna vrstva. Při použití lesklého laku je třeba postupně nanést tři vrstvy. Každou samozřejmě necháme důkladně zaschnout. Výsledkem je efekt skleněné glazury.

Lakování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Povrch nalakujeme

Tipy pro vás:

 • Samotvrdnoucí hmotu můžeme také obarvit přímo, a to přidáním několika kapek gelového potravinářského barviva, žlutý odstín dodá i kurkuma, růžovou řepná šťáva, hnědou zase kakaový prášek.
 • Při sušení si můžeme pomoct například i sušičkou na ovoce nebo horkovzdušnou troubou zapnutou na zhruba 40 ºC, kdy sušení trvá jenom přes noc.
 • Modelovací hmotu, kterou nespotřebujeme, stačí zabalit do mikrotenové fólie a uzavřeme do vzduchotěsné krabičky. Skladujeme v chladničce, kde vydrží několik dnů.
 • Zajímavou strukturu získáme, když hmotu válíme na tvarované podložce, například bublinkové fólii nebo hrubě tkané textilii.
 • Můžeme vyrábět také například zápichy do květináčů s názvy bylinek nebo rámeček na obrázek. Z hmoty se skvěle také vypichují tvary pomocí vykrajovátek.

Misku si můžete vyrobit i z obyčejného provázku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 6. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová