reklama

Před nákupem slunečních brýlí byste si měli položit těchto 5 otázek!

Léto je ve znamení slunce a opalování. Kromě krému bychom neměli zapomínat také na sluneční brýle. Ty patří k nezbytné letní výbavě, protože chrání náš zrak před nebezpečným slunečním zářením. Podle čeho ale vybrat ty pravé? Než se vypravíte do obchodu, zodpovězte si následující otázky.

Sluneční brýle pro celou rodinu (Zdroj: Depositphotos)

1. Kde je budu nosit?

Sluneční brýle jsou nejen slušivý doplněk, ale především mají důležitou funkci: Chránit zrak. Při jejich výběru dbejte proto na kvalitu a vybírejte je v optice nebo specializovaném obchodě. Kvalitní brýle mají na vnitřní straně postranice uvedený certifikát CE a zároveň stupeň ochrany. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od 0 do 4. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští. Setkat se můžete i s označením UV filtru do 400.

„Skla s UV filtrem zaručují 100% ochranu proti veškerému UV záření. Číslo 400 znamená, že skla nepropouští záření nižší vlnové délky než 400 nm,“ vysvětluje optometristka Bc. Aneta Čunderlová z brněnské oční kliniky NeoVize. Nejvyšší ochrana je zapotřebí při pobytu v místech s nižší koncentrací ozónu a s intenzivním slunečním zářením – například u moře nebo v horách. A nenechte se zmást mylnou domněnkou, že ráno a odpoledne slunce očím neškodí! V této době totiž bývá přímo v úrovni očí.

Mnoho lidí si myslí, že čím jsou brýle tmavší, tím lepší ochranu zajišťují. Tak to ale není! Tmavé brýle bez filtru mohou naopak způsobit větší škody, než kdybyste brýle nenosili vůbec. Na slunci se oční zornička automaticky stáhne a dovnitř propustí méně světla. Pokud si ale nasadíte tmavé brýle bez UV filtru, zornice oka se rozšíří a škodlivé UV záření se do oka dostane ve větší míře.

Brýle
Sluneční brýle jsou nejen slušivý doplněk, ale především mají důležitou funkci: Chránit zrak (Zdroj: Depositphotos)

2. Na co je budu používat?

Podstatné kritérium při výběru slunečních brýlí je i to, při jakých činnostech je budete nosit, můžete si proto pořídit několik typů podle druhu aktivit. Sportovci by měli vybírat brýle z hlediska funkčnosti, ochrany před úrazy a pohodlí. Při běhání by hlavně neměly klouzat z nosu, pro cyklisty jsou vhodné samozabarvující brýle, usnadňující přechody ze světla do stínu. Pro řidiče je skvělý polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo.

„Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření (nahoru a dolu), nikoliv však horizontální (zleva doprava). Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ říká Mgr. Jan Vaverka, optometrista z optiky OptoVize Brno.

Hladina moře, bazénů či jiných vodních ploch odráží a znásobuje množství UV záření dopadající na lidské tělo. Proto je vhodné při dlouhém pobytu v bazénech, moři apod. používat speciální plavecké brýle s UV filtrem. Ty zároveň chrání oči před solí v moři anebo před nečistotami v přírodních koupalištích.

Dvojice
Podstatné kritérium při výběru slunečních brýlí je, při jakých činnostech je budete nosit (Zdroj: Depositphotos)

3. Jak mají brýle vypadat?

Určitě i otázka designu hraje důležitou roli – přeci jen jde zároveň o módní doplněk a zejména dámy preferují takové sluneční brýle, které budou ladit s celkovým outfitem. Brýle, které budete nosit do města nebo do práce, by měly být nejen funkční, ale také vkusné, odpovídající příležitosti a zároveň by měly vyjadřovat vaši osobnost. Naštěstí designéři myslí na všechny kategorie zákazníků a na trhu najdete nepřeberné množství tvarů, barev i materiálů obroučků.

Pokud chcete něco neobvyklého, můžete zkusit například dřevěné či karbonové. Nezapomeňte však, že brýle by měly ladit nejen stylově, ale zároveň vám také musí sedět na obličeji. Musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se ani při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček. Aby brýle propouštěly co nejméně UV paprsků, měly by mít velká skla – sluneční záření se odráží od okolního prostředí, takže dobře padnoucí brýle chrání zrak před účinky ostrého slunečního svitu i před odrazy z různých stran. Naštěstí jsou velká skla zároveň trendy!

Miminko
Určitě i otázka designu brýlí hraje důležitou roli (Zdroj: Depositphotos)

4. Pro koho jsou sluneční brýle určené?

Nejen dospělí, ale i děti potřebuji chránit zrak UV filtrem! Dětské oči jsou citlivější než oči dospělých, protože mají v poměru k oku širší a průhlednější čočku. Pokud jsou oči vystaveny přílišné expozici záření, může dojít k popálení kůže, zánětu rohovky či spojivek. Oči pak bolí, slzí, objevuje se světloplachost až neschopnost je otevřít. „Děti tráví venku mnohem více času než dospělý člověk, a jsou tak více vystavené přímému slunečnímu záření. Proto jsou kvalitní sluneční brýle a ochrana očí u dětí obzvláště důležité,” říká specialistka na dětské oči, MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko. Dětské brýle by měly být lehké a bezpečné, stupeň ochrany se doporučuje 2–3. Vhodným doplňkem je pokrývka hlavy s chráněním očí.

V našich zeměpisných šířkách u malých dětí do dvou let nejsou sluneční brýle příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. „Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” upozorňuje MUDr. Teplanová. Pro menší děti mohou být řešením brýle s páskem, který jejich stržení znesnadňuje. Pokud se vaše dítě léčí s tupozrakostí, je v tomto případě léčba oční vady důležitější než nošení slunečních brýlí. I kvalitní čiré dioptrické brýle mají ve sklech UV filtr, který dítě před UV zářením ochrání.

Dítě
Nejen dospělí, ale i děti potřebuji chránit zrak UV filtrem (Zdroj: Depositphotos)

5. Mám dioptrickou vadu?

Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle, vždy se ale ujistěte, že skla vašich brýlí UV filtr obsahují. Můžete si pořídit i sluneční dioptrické brýle. „Výborným řešením jsou také brýle se slunečními klipy. Díky moderním materiálům a chytrým řešením vypadají skvěle a na mnoha brýlích si můžete klipy střídat, takže nosíte jiné brýle každý den,“ radí optometristka Aneta Čunderlová. Nositelé kontaktních čoček si mohou také vybrat ty s UV filtrem, ale je důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi.

Sluneční brýle
Určitou ochranu před UV zářením poskytují také dioptrické brýle (Zdroj: Depositphotos)

Jak očím škodí sluneční záření?

Slzení a pálení jsou důsledky akutního postižení očí, ovšem je tady i plíživé riziko slunečního svitu, které nemusí být hned patrné. „Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize. Oči mají paměť, a když se účinky UV záření nastřádají, může se projevit šedý zákal, věkem podmíněná makulární degenerace nebo zhoubný nádor.

„Při přímém pohledu do slunce je intenzita světla dopadajícího na sítnici tak vysoká, že může dokonce dojít až k vypálení díry. Bolest přitom nepociťujeme, poškození se pozná až za několik hodin. Do dvou týdnů se v popáleném místě vytvoří jizva, která pak spolu se zhoršením vidění přetrvává celý život a nedá se vyléčit ani odstranit,“ upozorňuje Mgr. Vaverka. Nedostatečná ochrana před sluncem a přílišné opalování mohou mít vedle zdravotních dopadů i neblahé kosmetické důsledky v podobě papírově tenké a vrásčité kůže kolem očí.

Žena
Viditelné světlo může dráždit oči (Zdroj: Depositphotos)

I vaši pejskové mohou mít problémy s očima

Publikováno: 14. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce