reklama

Štíhlou linii si udržíte i při grilování! Díky zeleninovým vegetariánským pokrmům

I když většinou koukáme na vegetariány jako na tvory z jiné planety, nelze jim upřít, že spousta jejich pokrmů je chutná a výživná. Zbavte se předsudků o tom, že vás zelenina nezasytí a vyzkoušejte namísto tradiční masité verze s opečenými houskami grilovanou zeleninu.

Zeleninové vegetariánské recepty při grilování (Zdroj: Depositphotos)

Zelenina a grilování: Vyzkoušejte vegetariánské recepty

Možná se obáváte, že ať už maso v receptech nahradíte čímkoliv, nebude mít výsledná pochoutka tu pravou chuť. Pravdou sice je, že masu stačí opravdu málo, aby dosáhlo šťavnatosti a skvělé chuti. A to zejména kořením, často stačí jen sůl a pepř. U zeleniny si ale se základním kořením nevystačíte, neboť povrchové opečení dostatek příchuti nepřinese. Nebojte se a zvýrazněte ji kombinací více surovin. 

Čím maso nahradit?

Nejčastější alternativou jsou rozmixované uvařené luštěniny. Mají totiž vhodnou strukturu, a přestože je jejich chuť méně výrazná, snadno ji dotvoříte právě pomocí grilované zeleniny a správné volby koření. Na vegetariánské burgery se ale budou hodit i zeleninové placičky ve formě karbanátků. Nejčastěji se využívá červená řepa a cuketa.

Luštěniny
Luštěniny vegetariánům nahrazují maso (Zdroj: Depositphotos)

Zelenina je základ

Než se pustíte do grilování, je dobré obstarat si kvalitní zeleninu, ze které chcete burger připravovat. Zárukou kvality a skvělé chuti je zelenina pocházející z ekologického zemědělství, u níž je tolerováno jen minimální množství reziduí pesticidů (limit je 0,01 mg/kg), a navíc byla vypěstována v souladu s přírodou. Ekofarmy nabízejí bio zeleninu na svých farmách nebo prostřednictví tzv. bedýnkových systémů. Seznam a interaktivní mapu s nabídkou produktů najdete na kamprobio.cz nebo lovime.bio. Kvalitní zeleninu seženete i v obchodech, dejte si ale pozor, aby nesla označení logy biolistu nebo biozebry. Jen to vám zaručí, že se jedná o certifikovanou biopotravinu.

Zelenina
Zelenina tvoří velký podíl vegetariánského jídelníčku (Zdroj: Depositphotos)

Náš tip: Hamburger z červené řepy

 • 2 ks bio červené řepy
 • 2 ks housek
 • 1 ks bio pečiva nakrájeného najemno
 • 100 ml bio vývaru
 • 1 ks bio vejce
 • 2 hrsti bio salátu
 • půlka bio cibule
 • 1 ks bio rajčete
 • 100 ml bio rostlinného oleje
 • lžíce tatarské omáčky
 • lžička bio hořčice
 • špetka bio mleté papriky
 • nasekané čerstvé bylinky v bio kvalitě
 • sůl a čerstvě namletý bio pepř

Pečivo nakrájené na malé kousky namočte do vývaru. Uvařenou řepu nejprve oloupejte, a pak ji nastrouhejte na struhadle. Do směsi přidejte hořčici, koření, žloutek a také nasekané bylinky. Z hmoty vytvořte placičky, pokapejte je olejem a dejte na pár minut grilovat. Doporučujeme z každé strany asi pět minut. Na grilu také opečte rozkrojenou housku. Servírujte v housce pomazané tatarskou omáčkou se salátem, rajčetem a cibulí.

Hamburger z červené řepy
Hamburger z červené řepy (Zdroj: PEPR Consulting s.r.o.)

Kupujte BIO. Pro budoucnost!

Správným krokem, jak podpořit ekologické zemědělce, kteří přirozeně pečují o půdu, krajinu a hospodářská zvířata s maximální ohleduplností, je nákup jejich bioproduktů. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na pestrém osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani jiné chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

Bioprodukty jsou vždy viditelně označené logy, která smí používat pouze ti producenti, již dodržují přesné legislativní zásady ekologické produkce. Systém prověřování je nastaven tak, že minimálně jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní speciální kontrolou.

BIO
BIO je záruka potravin bez chemie a umělých hnojiv (Zdroj: Depositphotos)

Jaká loga se používají k označení biopotravin?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.

Biozebra
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin (Zdroj: Shutterstock )

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.

Biolist
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem (Zdroj: Shutterstock )

K zdravým burgerům zdravé celerové hranolky

Zdroj videa: Prima DOMA

Publikováno: 9. 7. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce