reklama

Překvapivé použití olivového oleje v domácnosti, které má s jídlem málo společného

Olivový olej patří k těm nejoblíbenějším olejům, které v kuchyni používáme. Víte však, že ho nemusíte užívat pouze k vaření? Olivový olej je totiž prostě geniální. Může vám v domácnosti pomoci vyřešit celou řadu problémů, a to mnohdy i takových, jež s jídlem nemají vůbec nic společného. Chcete vědět, s čím vším si dokáže poradit? Připravili jsme si pro vás seznam, který vás možná překvapí. 

Olivový olej, zázračný to elixír, který nemusíte používat pouze v kuchyni (Zdroj: Depositphotos)

Zadrhnutý zip

Trápí vás zadrhnutý zip? Máme pro vás tip, jak si s tímto problémem snadno poradit. Vezměte olivový olej, naneste ho na vatový tampon, stačí jen kapka, a třete jím zuby zipu. Pozor, vyhněte se přitom ale látce! Zip by měl brzy povolit a snadno jezdit nahoru i dolů.

Otec zapínající bundu svému synovi
Zadrhnutý zip je nepříjemný problém. S olivovým olejem si s ním však rychle poradíte (Zdroj: Depositphotos)

Barvy na pokožce

Jistě jste se s tím již při malování setkali, barva na pokožce, která nejde dolů. Nemusíte být však bezradní. Dříve, než se uchýlíte k agresivním chemikáliím, zkuste na svou pokožku použít olivový olej. Třeba vás mile překvapí. Naneste ho na barevné skvrny a nechte 5 minut působit. Pak vše opláchněte vodou.

Špinavé ruce od modré a růžové barvy
Barvy na pokožce často ulpívají a problematicky se smývají. Dříve, než k jejich odstranění sáhnete po nějaké chemikálii, zkuste to nejprve s olivovým olejem (Zdroj: Depositphotos)

Ekologické leštidlo

Ano, je tomu skutečně tak, olivový olej je skvělým ekologickým leštidlem. Pokud tedy chcete, aby se vaše nerezové nádobí blýskalo čistotou, nalijte jej na čistý bavlněný hadřík a vyleštěte ho. Skvělé na olivovém oleji je i to, že na rozdíl od čpavku není agresivní, nezapáchá, netupí příbory a nepodporuje následné korodování.

Nerezové nádobí
Chcete mít krásné nablýskané nádobí? Tak ho vyleštěte olivovým olejem (Zdroj: Depositphotos)

Na nábytek

A když jsme u toho leštění… Olivový olej není výborný pouze na vše, co je z nerezu, ale i na nábytek. Stačí, když na prachovku přidáte trochu olivového oleje a nábytek se vám bude krásně lesknout. A kdybyste náhodou potřebovali vyleštit kromě nábytku také ještě boty nebo cokoliv vyrobené z kůže, i na ně můžete olivový olej použít. Stačí, když olej na kůži nanesete, necháte 30 minut působit a pak jej z povrchu papírovým ubrouskem setřete.

Dřevěný interiér
Kromě nerezu olivový olej leští i dřevo (Zdroj: Depositphotos)

Olivový olej je i perfektní čisticí prostředek

Víte, že olivový olej můžete použít také k čištění různých předmětů? Velmi snadno odstraní třeba různé nálepky a štítky ze skleniček. Stačí jen, když na ně nanesete trochu oleje a necháte působit. Po několika málo minutách by měl jít nalepený štítek nebo samolepka snadno dolů. Vedle nálepek si však poradí i se špínou, a proto je můžete použít i k očištění zahradního nářadí. Použít ho navíc můžete i k preventivnímu ošetření dřevěných rukojetí, aby nepopraskaly.

Zahradnické náčiní
Olivový olej dokáže očistit vaše zahradní nářadí. Pozitivně přitom rovněž působí i na její dřevěné části (Zdroj: Depositphotos)

Olivový olej, elixír mládí pro pokojové rostliny

Věděli jste, že olivový olej je hotovým elixírem? Zahradníci ho milují nejen kvůli jeho čisticím schopnostem, ale i pro jeho zázračný pozitivní účinek na řadu cévnatých rostlin, kapradin a palem. Stačí jen pár lžiček olivového oleje měsíčně a nebudete se stačit divit, jak vám tyto doposud chřadnoucí rostliny ožijí, omládnou a budou také lépe růst.

Pokojové rostliny rozestavěné kolem vany v koupelně
Věděli jste, že u některých pokojových rostlin olivový olej funguje jako elixír mládí? (Zdroj: Depositphotos)

Olivový olej jako účinný prostředek proti komárům

Máte na zahradě sběrné nádoby na vodu? To je bezvadné. Sběr vody a její následné využití je velmi praktické, ekologické a ekonomické, jenomže je to spojeno i s jedním problémem. Vodní plochy představují ideální prostředí pro množení komárů. Pokud tedy nechcete, aby se komárům u vás dařilo, nalijte do všech nádob s vodou, tedy sběrníků, sudů a nádrží, které na zahradě máte, trochu olivového oleje. Ten zůstane plavat nahoře, vytvoří na povrchu ochranný film, čímž nedovolí množení komárům.

Sudy s vodou
Olivový olej funguje i jako účinný prostředek proti komárům (Zdroj: Depositphotos)

Olivový olej a žvýkačka

Žvýkačku ve vlasech nechce nikdo na vlastní kůži zažít. Jde totiž o velmi komplikovaný problém, který se v řadě případů neobešel bez nůžek a stříhání. Dříve, než se však chopíte nůžek, máme pro vás tip na jeden trik. I v něm hraje hlavní roli olivový olej. Pokud se vašemu dítku stalo, že přišlo se žvýkačkou ve vlasech, nezoufejte si a vezměte si kapesník, který předem namočte v olivovém oleji. Kapesník s olejem pak omotejte okolo žvýkačky ve vlasech a nechte působit 10 minut. Podle lidí, kteří to vyzkoušeli, by potom měla žvýkačka z vlasů snadno sklouznout. Podobně jako se žvýkačkou ve vlasech to funguje i ve chvíli, když je žvýkačka nalepená na botě.

Žvýkačka ve vlasech
Žvýkačka ve vlasech představuje problém, který nechceme na vlastní kůži zažít. Pokud se stane, i zde vám může pomoci olivový olej (Zdroj: Depositphotos)

Vyrobte si ekologické vlhčené ubrousky

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová