reklama

Překvapivé použití olivového oleje v domácnosti, které má s jídlem málo společného

Olivový olej patří k těm nejoblíbenějším olejům, které v kuchyni používáme. Víte však, že ho nemusíte užívat pouze k vaření? Olivový olej je totiž prostě geniální. Může vám v domácnosti pomoci vyřešit celou řadu problémů, a to mnohdy i takových, jež s jídlem nemají vůbec nic společného. Chcete vědět, s čím vším si dokáže poradit? Připravili jsme si pro vás seznam, který vás možná překvapí. 

i (Zdroj: Depositphotos)
Olivový olej, zázračný to elixír, který nemusíte používat pouze v kuchyni (Zdroj: Depositphotos)

Zadrhnutý zip

Trápí vás zadrhnutý zip? Máme pro vás tip, jak si s tímto problémem snadno poradit. Vezměte olivový olej, naneste ho na vatový tampon, stačí jen kapka, a třete jím zuby zipu. Pozor, vyhněte se přitom ale látce! Zip by měl brzy povolit a snadno jezdit nahoru i dolů.

Otec zapínající bundu svému synovi
i (Zdroj: Depositphotos)
Zadrhnutý zip je nepříjemný problém. S olivovým olejem si s ním však rychle poradíte

Barvy na pokožce

Jistě jste se s tím již při malování setkali, barva na pokožce, která nejde dolů. Nemusíte být však bezradní. Dříve, než se uchýlíte k agresivním chemikáliím, zkuste na svou pokožku použít olivový olej. Třeba vás mile překvapí. Naneste ho na barevné skvrny a nechte 5 minut působit. Pak vše opláchněte vodou.

Špinavé ruce od modré a růžové barvy
i (Zdroj: Depositphotos)
Barvy na pokožce často ulpívají a problematicky se smývají. Dříve, než k jejich odstranění sáhnete po nějaké chemikálii, zkuste to nejprve s olivovým olejem

Ekologické leštidlo

Ano, je tomu skutečně tak, olivový olej je skvělým ekologickým leštidlem. Pokud tedy chcete, aby se vaše nerezové nádobí blýskalo čistotou, nalijte jej na čistý bavlněný hadřík a vyleštěte ho. Skvělé na olivovém oleji je i to, že na rozdíl od čpavku není agresivní, nezapáchá, netupí příbory a nepodporuje následné korodování.

Nerezové nádobí
i (Zdroj: Depositphotos)
Chcete mít krásné nablýskané nádobí? Tak ho vyleštěte olivovým olejem

Na nábytek

A když jsme u toho leštění… Olivový olej není výborný pouze na vše, co je z nerezu, ale i na nábytek. Stačí, když na prachovku přidáte trochu olivového oleje a nábytek se vám bude krásně lesknout. A kdybyste náhodou potřebovali vyleštit kromě nábytku také ještě boty nebo cokoliv vyrobené z kůže, i na ně můžete olivový olej použít. Stačí, když olej na kůži nanesete, necháte 30 minut působit a pak jej z povrchu papírovým ubrouskem setřete.

Dřevěný interiér
i (Zdroj: Depositphotos)
Kromě nerezu olivový olej leští i dřevo

Olivový olej je i perfektní čisticí prostředek

Víte, že olivový olej můžete použít také k čištění různých předmětů? Velmi snadno odstraní třeba různé nálepky a štítky ze skleniček. Stačí jen, když na ně nanesete trochu oleje a necháte působit. Po několika málo minutách by měl jít nalepený štítek nebo samolepka snadno dolů. Vedle nálepek si však poradí i se špínou, a proto je můžete použít i k očištění zahradního nářadí. Použít ho navíc můžete i k preventivnímu ošetření dřevěných rukojetí, aby nepopraskaly.

Zahradnické náčiní
i (Zdroj: Depositphotos)
Olivový olej dokáže očistit vaše zahradní nářadí. Pozitivně přitom rovněž působí i na její dřevěné části

Olivový olej, elixír mládí pro pokojové rostliny

Věděli jste, že olivový olej je hotovým elixírem? Zahradníci ho milují nejen kvůli jeho čisticím schopnostem, ale i pro jeho zázračný pozitivní účinek na řadu cévnatých rostlin, kapradin a palem. Stačí jen pár lžiček olivového oleje měsíčně a nebudete se stačit divit, jak vám tyto doposud chřadnoucí rostliny ožijí, omládnou a budou také lépe růst.

Pokojové rostliny rozestavěné kolem vany v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos)
Věděli jste, že u některých pokojových rostlin olivový olej funguje jako elixír mládí?

Olivový olej jako účinný prostředek proti komárům

Máte na zahradě sběrné nádoby na vodu? To je bezvadné. Sběr vody a její následné využití je velmi praktické, ekologické a ekonomické, jenomže je to spojeno i s jedním problémem. Vodní plochy představují ideální prostředí pro množení komárů. Pokud tedy nechcete, aby se komárům u vás dařilo, nalijte do všech nádob s vodou, tedy sběrníků, sudů a nádrží, které na zahradě máte, trochu olivového oleje. Ten zůstane plavat nahoře, vytvoří na povrchu ochranný film, čímž nedovolí množení komárům.

Sudy s vodou
i (Zdroj: Depositphotos)
Olivový olej funguje i jako účinný prostředek proti komárům

Olivový olej a žvýkačka

Žvýkačku ve vlasech nechce nikdo na vlastní kůži zažít. Jde totiž o velmi komplikovaný problém, který se v řadě případů neobešel bez nůžek a stříhání. Dříve, než se však chopíte nůžek, máme pro vás tip na jeden trik. I v něm hraje hlavní roli olivový olej. Pokud se vašemu dítku stalo, že přišlo se žvýkačkou ve vlasech, nezoufejte si a vezměte si kapesník, který předem namočte v olivovém oleji. Kapesník s olejem pak omotejte okolo žvýkačky ve vlasech a nechte působit 10 minut. Podle lidí, kteří to vyzkoušeli, by potom měla žvýkačka z vlasů snadno sklouznout. Podobně jako se žvýkačkou ve vlasech to funguje i ve chvíli, když je žvýkačka nalepená na botě.

Žvýkačka ve vlasech
i (Zdroj: Depositphotos)
Žvýkačka ve vlasech představuje problém, který nechceme na vlastní kůži zažít. Pokud se stane, i zde vám může pomoci olivový olej

Vyrobte si ekologické vlhčené ubrousky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová