Už déle než rok jsme nuceni si mýt nebo dezinfikovat ruce mnohem častěji, než byla naše pokožka zvyklá dříve a než jí vůbec svědčí, a to s sebou přináší celou řadu kožních problémů, od vysušené pokožky, přes prasklinky až po vážnější dermatitidy. Dezinfekce rukou je samozřejmě nezbytná pro bezpečné fungování mimo náš domov a při příchodu zpět, ale dá se provádět tak, aby naše kůže netrpěla.
Jedním z prvních doporučení v boji proti COVID-19 bylo používání dezinfekce na bázi alkoholu a časté mytí rukou mýdlem a vodou. Obzvláště profese, které přicházejí denně do kontaktu s desítkami lidí, si myjí a dezinfikují ruce několikrát denně, což jejich pokožce škodí. Podobně děti ve školách si musí ruce pravidelně dezinfikovat, což na jejich jemné pokožce zanechává neblahé následky.
Co na to odborníci
Dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová vysvětluje: „V dnešní době se setkáváme s nutností používání dezinfekce několikrát denně. Alkoholová dezinfekce ničí viry i bakterie, ale také může oslabovat přirozenou kožní bariéru rozpouštěním lipidových částic. To může vést k vysušování kůže a ke vzniku ekzémů.“
Jak často si dezinfikujeme ruce
Z průzkumu, který si letos nechávala zpracovat společnost NAOS, vyplynulo, že více než 3× denně si dezinfikuje nebo myje ruce 86 % Čechů. 31 % z nich tak činí dokonce více než 6× denně! 52 % respondentů přitom uvedlo, že pociťují zhoršení kvality pokožky rukou v souvislosti s nadměrným používáním mýdla či dezinfekce – nejčastěji se potýkají se suchostí (téměř 39 %), prasklinami (9 %) nebo svěděním pokožky (8,9 %). Jak vidno, naše kůže dostává během dne zabrat. Jak bychom si tedy ruce měli správně dezinfikovat, aby byly dokonale zbavené virů a bakterií, ale zároveň nebyla jejich pokožka přílišně namáhaná?
Jak správně dezinfikovat, abychom si pokožku nevysušili
Základem je správná hydratace pokožky rukou. Je vhodné s odstupem několika minut, kdy už dezinfekce dostatečně zasáhne proti všemu škodlivému, ruce namazat kvalitním krémem. Některé přísady v krémech dovedou obnovit lipidovou vrstvu na pokožce a zpětně zacelit případné mikroskopické prasklinky, které nekomfort způsobují a potenciálně jimi můžou do kůže škodlivé organismy vniknout. Jedná se především o skvalen, který je jednou z hlavních složek kožního mazu. Bambucké máslo je také velmi prospěšnou přísadou, protože představuje výborný zdroj mastných kyselin podobných lipidům.
Nešetrné zapáchající dezinfekce jsou minulostí
Vzhledem k tomu, že od vypuknutí pandemie uběhl už více než rok, zaměřila se na vývoj dezinfekcí i celá řada kosmetických firem. Velkou novinkou je například dezinfekce, která v sobě spojuje alkoholovou fázi pro bezpečnost a ochranu před bakteriemi a viry a lipidovou fázi pro ošetření a péči o naše namáhané ruce. Tato dezinfekce je velmi praktická, protože představuje vlastně 2v1 a nemusíte tudíž neustále hledat krém po taškách. Velmi kladně její používání hodnotí i děti, protože po jejím nastříkání na ruce není cítit typický dezinfekční odér. Společnosti, která tuto novou dezinfekci vyrábí, je potřeba připočíst bod k dobru za to, že věnuje 100 % zisku z prodeje Biphase Lipo alcoolique nadacím, sdružením a nevládním organizacím, které se podílejí na boji s epidemiemi.
Neméně důležité je správné mytí rukou
Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce