reklama

Dezinfekce na ruce – jak ji používat, aby rukám neškodila

Už déle než rok jsme nuceni si mýt nebo dezinfikovat ruce mnohem častěji, než byla naše pokožka zvyklá dříve a než jí vůbec svědčí, a to s sebou přináší celou řadu kožních problémů, od vysušené pokožky, přes prasklinky až po vážnější dermatitidy. Dezinfekce rukou je samozřejmě nezbytná pro bezpečné fungování mimo náš domov a při příchodu zpět, ale dá se provádět tak, aby naše kůže netrpěla.

i (Zdroj: Bioderma)
Dezinfekce na ruce – jak ji používat, aby rukám neškodila (Zdroj: Bioderma)

Jedním z prvních doporučení v boji proti COVID-19 bylo používání dezinfekce na bázi alkoholu a časté mytí rukou mýdlem a vodou. Obzvláště profese, které přicházejí denně do kontaktu s desítkami lidí, si myjí a dezinfikují ruce několikrát denně, což jejich pokožce škodí. Podobně děti ve školách si musí ruce pravidelně dezinfikovat, což na jejich jemné pokožce zanechává neblahé následky.

Hygiena rukou
i (Zdroj: Bioderma)
Ruce si nyní myjeme mnohem častěji

Co na to odborníci

Dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová vysvětluje: „V dnešní době se setkáváme s nutností používání dezinfekce několikrát denně. Alkoholová dezinfekce ničí viry i bakterie, ale také může oslabovat přirozenou kožní bariéru rozpouštěním lipidových částic. To může vést k vysušování kůže a ke vzniku ekzémů.“

Ruce
i (Zdroj: Bioderma)
Ošetření rukou dezinfekcí se stalo součátní naší hygieny

Jak často si dezinfikujeme ruce

Z průzkumu, který si letos nechávala zpracovat společnost NAOS, vyplynulo, že více než 3× denně si dezinfikuje nebo myje ruce 86 % Čechů. 31 % z nich tak činí dokonce více než 6× denně! 52 % respondentů přitom uvedlo, že pociťují zhoršení kvality pokožky rukou v souvislosti s nadměrným používáním mýdla či dezinfekce – nejčastěji se potýkají se suchostí (téměř 39 %), prasklinami (9 %) nebo svěděním pokožky (8,9 %). Jak vidno, naše kůže dostává během dne zabrat. Jak bychom si tedy ruce měli správně dezinfikovat, aby byly dokonale zbavené virů a bakterií, ale zároveň nebyla jejich pokožka přílišně namáhaná?

BIPHASE_Textury
i (Zdroj: Bioderma)
Více než 3x denně si dezinfikuje nebo myje ruce 86 % Čechů

Jak správně dezinfikovat, abychom si pokožku nevysušili

Základem je správná hydratace pokožky rukou. Je vhodné s odstupem několika minut, kdy už dezinfekce dostatečně zasáhne proti všemu škodlivému, ruce namazat kvalitním krémem. Některé přísady v krémech dovedou obnovit lipidovou vrstvu na pokožce a zpětně zacelit případné mikroskopické prasklinky, které nekomfort způsobují a potenciálně jimi můžou do kůže škodlivé organismy vniknout. Jedná se především o skvalen, který je jednou z hlavních složek kožního mazu. Bambucké máslo je také velmi prospěšnou přísadou, protože představuje výborný zdroj mastných kyselin podobných lipidům.

Biphase_1
i (Zdroj: Bioderma)
Biphase Lipo alcoolique v sobě spojuje alkoholovou fázi pro bezpečnost a ochranu před bakteriemi a viry a lipidovou fázi pro ošetření a péči o naše namáhané ruce

Nešetrné zapáchající dezinfekce jsou minulostí

Vzhledem k tomu, že od vypuknutí pandemie uběhl už více než rok, zaměřila se na vývoj dezinfekcí i celá řada kosmetických firem. Velkou novinkou je například dezinfekce, která v sobě spojuje alkoholovou fázi pro bezpečnost a ochranu před bakteriemi a viry a lipidovou fázi pro ošetření a péči o naše namáhané ruce. Tato dezinfekce je velmi praktická, protože představuje vlastně 2v1 a nemusíte tudíž neustále hledat krém po taškách. Velmi kladně její používání hodnotí i děti, protože po jejím nastříkání na ruce není cítit typický dezinfekční odér. Společnosti, která tuto novou dezinfekci vyrábí, je potřeba připočíst bod k dobru za to, že věnuje 100 % zisku z prodeje Biphase Lipo alcoolique nadacím, sdružením a nevládním organizacím, které se podílejí na boji s epidemiemi.

Ruka_barevně
Naše pokožka může být nešetrnou dezinfekcí vysušená (Zdroj: Bioderma)
Textury_text
Chraňte své zdraví a pečujte o svou pokožku (Zdroj: Bioderma)

Neméně důležité je správné mytí rukou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce