Vědí děti, jak se chovat třeba v obchodech či na cestě do zájmového kroužku, i když pandemické restrikce a omezení se pomalu rozvolňují a životy dětí i dospělých se vracejí do normálu? A na co je upozornit před prázdninovými cestami za kamarády, pobyty u prarodičů či letním táborem? Máme pro vás manuál, jak děti připravit, aby riziko nákazy pro ně bylo co nejnižší.
Nezapomínat na časté mytí rukou
Pro dospělé základ, dětem se musí jeho důležitost opakovaně připomínat. Po každém příchodu z venku je potřeba si umýt ruce. Stejně tak je nutné očistit si ruce po cestě MHD, vlakem či autobusem nebo třeba po nákupu v obchodě či manipulaci s penězi, a to zejména, když se děti chystají mlsat nebo si dát svačinu. Pokud není, kde si umýt ruce, musí děti použít antibakteriální gel nebo jednorázové hygienické ubrousky. To je důležité jim zdůraznit, pokud si chtějí dát venku něco dobrého, zejména zmrzlinu v létě. Vždy je musí mít po ruce a mít jich dostatečnou zásobu.
Chránit si dýchací cesty
Na každý den je potřeba mít připraven nový respirátor či nanoroušku a děti je musí nosit všude s sebou. Pokud není zrovna na obličeji, je dobré vymyslet místo, kam ho dítě vždy upevní, aby je neztratilo – buď na ruku, nebo třeba na poutko od batohu.
Pro děti jsou velmi vhodné nanoroušky, mají 4 vrstvy a díky nanovláknům zajistí účinnou ochranu, jejich účinnost proti virům je až 99,8 %. Oproti respirátorům jsou lehké, pohodlné a lépe se v nich dýchá, což během horkých letních teplot bude pro děti při všech letních aktivitách opravdu příjemnější. Děti by měly mít u sebe vždy alespoň dvě nanoroušky navíc pro případ, že ji někde ztratí, zašpiní nebo namočí ve vodě.
Držet se mimo davy a dodržovat odstup
Dalším pravidlem, které je potřeba dětem opakovat, je dodržování odstupu od ostatních lidí. Blízký kontakt je vhodný pouze s kamarády nebo třeba táborovou skupinou, ale ve chvíli, kdy jsou děti i mezi ostatními lidmi, musí mít ochranu dýchacích cest a velkým davům se vyhýbat. Důležité je vnímat své okolí, vyhnout se plnému obchodu, ve vlaku či MHD vybírat místa, kde je prázdno nebo méně lidí, a při čekání ve frontě dodržovat od ostatních alespoň 2m odstup.
Nesdílet jídlo ani pití s kamarády
Není vhodné, aby děti mezi sebou sdílely jídlo ani pily z jedné lahve, a to kvůli tomu, že si touto cestou mezi sebou případnou infekci snadněji předají. Je třeba jim vysvětlit, že i když je správné se rozdělit, neměly by si s kamarády dávat vzájemně kousnout ze svačiny nebo se dělit o cukrovinky. Zvláště malé děti byste měli přimět pochopit, že odložené lízátko už nesmějí strkat do pusy a svačinu by nikde neměly odkládat rozbalenou. Problematický je i nabízený nebalený bonbon nebo kousek ovoce, protože není jisté, zda si kamarád, který jídlo nabízí, dobře umyl ruce.
Mít na každý den připravené hygienické prostředky
Děti by měly mít hygienu rukou a pravidla, která snižují riziko nákazy koronavirem, jako rituál. Důležité je, mít na každý den nachystaný respirátor či nanouroušku a další hygienické pomůcky, jako je antibakteriální gel či vlhčené ubrousky. Dobré je mít tyto pomůcky v batohu nebo kufru vždy na jednom místě, aby dítě vědělo, kde je hledat. Proto jim na výlety nebo prázdninový pobyt nabalte tyto věci do jedné taštičky nebo krabičky. Velmi prospěšné jsou tzv. "safety packy“, které obsahují nanoroušku, vlhčený ubrousek a ochranné rukavice, tedy vše potřebné uzavřené ve voděodolném pouzdře.
Dodržovat pravidla na kartičce
Děti se budou o prázdninách pohybovat bez dozoru rodičů a o to víc je potřeba s nimi o rizicích spojených s nákazou opakovaně mluvit. Pomůckou pak může být kartička, na kterou dítěti v bodech a přehledně rodiče napíšou, co musí a co nesmí dělat. Může si ji vzít na tábor nebo na prázdniny k příbuzným, a když jí bude mít stále na očích, snadno si pokyny vštípí a bude schopné se správně zachovat.
Vyrobte pro vaše milované nejmenší tabuli na kreslení i s křídami
Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce