reklama

S trochou zručnosti zvládne opravu pákové baterie každý: Ani kapka vody nazmar

Pro většinu z nás jsou vodovodní baterie komplikovaný systém, který umí opravit pouze zkušený instalatér. Ne vždycky ale tomu tak je! S trochou šikovnosti si můžeme kapající pákovou vodovodní baterii opravit sami. I méně zručný kutil opraví kohoutek za zhruba půl hodinky.

Za kapající vodovodní baterií stojí ve velké většině případů vadná kartuš, která má za úkol nejen správně těsnit, ale také dodávat požadovanou teplotu vody. Společně s perlátorem a přepínačem se jedná o nejvíce namáhanou část baterie a má na správný chod celého systému zásadní vliv. Pokud je dodávaná voda čistá, bez příměsí či pevných částic, fungují kartuše bez problémů. Příčiny jejich poškození můžeme hledat buď v kolísání tlaku vody (ideální tlak ve vodovodní síti je do 5 barů), nebo v přítomnosti drobných nečistot, které se dostanou do těla baterie vodou.

Co budeme potřebovat

Jak na to

1. krok

Nejdříve velmi opatrně sejmeme záslepku otvoru, která nám při běžném používání vodovodní baterie slouží jako indikátor teploty vody. Nejlepší je k tomu využít předmět s tenkou hranou, např. zařezávací nožík, díky němuž nejen snadno odloupneme záslepku, ale navíc minimalizujeme možné poškození nerezového povrchu baterie.

Oprava baterie 1
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 1

2. krok

Po sejmutí záslepky uvolníme imbusovým klíčem šroub držící páku. Děláme to jemně, bez použití hrubé síly, abychom nepoškodili baterii.

Oprava baterie 2
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 2

3. krok

Nyní nám již nic nebrání v odebrání nerezové krytky kartuše, která je buď na závit, nebo volně nasazená.

Oprava baterie 3
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 3

4. krok

Následně uvolníme matici držící kartuši v těle baterie. Sejmeme matici a vyndáme kartuši z těla baterie. Jsou-li zde nečistoty, důkladně je odstraníme. Pak poškozenou kartuš vyměníme za novou. Podívejte se také na video návod, kde výměnu kartuše provádí zkušený minutový manžel Pepa Libický.

Oprava baterie 4
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 4

5. krok

Velmi dobrý pozor si musíme dát na polohu výstupků na kartuši, které musí přesně zapadnout do vystřeďovacích otvorů v těle baterie. Přitažením totiž dojde k poškození dosedací plochy na kartuši a baterie nebude fungovat.

Oprava baterie 5
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 5

6. krok

Opatrně nasadíme páku na hrot kartuše. Musí jít lehce, v případě obtížnosti prohlédneme, zda se tady ještě nenacházejí nějaké nečistoty.

Oprava baterie 6
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 6

7. krok

S citem dotáhneme páku imbusovým klíčem. Pokud nedostatečně dotáhneme páku, bude nám při dalším provozu vypadávat. Po nasazení všech jednotlivých částí na baterii opět umístíme záslepku otvoru a vyzkoušíme funkčnost baterie.

Oprava baterie 7
i (Zdroj: Radko Voleman)
Oprava baterie 7

Prima tip

Vhodnou volbou jsou baterie s kartuší s omezovačem průtoku, kterými můžete snížit spotřebu vody u umyvadlových baterií až o polovinu. Ušetříte tím nejen vodu, ale také peněženku a životní prostředí. Prostřednictvím kvalitní umyvadlové baterie rovněž můžete předejít případnému opaření horkou vodou, zejména u dětí. Termostatické baterie mají pojistku a kvalitní pákové baterie umožňují na kartuši nastavit maximální teplotu vody. Nikdy tedy nejde pustit pouze teplou vodu, ale vždy alespoň v minimálním množství i vodu studenou. 

TIP 2:

Neplýtvejte vodou! Přečtěte si naše tipy, jak šetřit vodou.

Publikováno: 27. 8. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce