Lednici je potřeba umýt jednou za měsíc. Zdá se vám to moc často? To, že žádnou špínu nevidíte, ale ještě neznamená, že tam není a že se vám v prostoru, kde skladujete potraviny, nemnoží nic nežádoucího, jako třeba plíseň a hniloba. Taková zapáchající chladnička tedy není nic moc…
Šetřete energii
Chladničky ani mrazáky sice není v dnešní době potřeba složitě odledňovat, ovšem i přesto byste měli lednici během čištění vypnout – buď nastavte na termostatu nejnižší stupeň chlazení, nebo prostě vytáhněte šňůru ze zásuvky. Lednice bude nějaký čas otevřená, a pokud by chladila, vyplýtvalo by se velké množství elektrické energie.
Maso dejte k ledu
Vyndejte z lednice úplně všechno – potraviny, které potřebují být neustále v chladu (například maso nebo šunka) vložte do nádoby s ledem a přikryjte je, aby se po dobu čištění neohřály na nežádoucí teplotu a nezačaly se kazit (nebo doneste k sousedům do lednice). Všechny potraviny při tomto kroku pečlivě zkontrolujte a vše špatné a prošlé zlikvidujte. Pak vyjměte i všechny poličky a šuplíky. Ty pořádně vydrhněte ve dřezu vodou a prostředkem na mytí nádobí.
Ocet, soda a spol.
Pro dokonalé vyčištění prostoru lednice můžete zvolit teplou vodu s mycím prostředkem, ale stejně dobře vám poslouží i voda s octem (tou mimochodem naše babičky lednici vždy vytíraly, aby ji zbavily nežádoucích pachů) nebo voda s jedlou sodou či kyselinou citronovou. Použijte vždy čistou houbičku nebo hadřík a po použití je vyhoďte. V některých případech musíte udělat razantní krok, kterým je dezinfekce. Nejširší škálu patogenů ničí 5% roztok chloranu sodného (běžně známého jako savo).
Začněte nahoře
Začněte s mytím v horních prostorách chladničky a pokračujte směrem dolů. Nezapomeňte ani na dveře a gumová těsnění na nich. Doporučuje se nakonec otřít hadříkem namočeným v čirém alkoholu (vodka). Interiér lednice i všechny poličky a přihrádky pečlivě vysušte čistým hadříkem. Nandejte do chladničky police a nechte ji otevřenou ještě alespoň půl hodiny.
A máte hotovo!
Teprve pak vraťte do chladničky potraviny a nastavte termostat, případně lednici zapojte do zásuvky. Stupeň chlazení můžete na přechodnou dobu zvýšit, aby teplota v lednici rychle klesla.
Prima tip: Prevence proti zápachu
Aby se chladničkou zbytečně nešířil nežádoucí zápach, dávejte raději aromatické potraviny (sýry, ryby apod.) do uzavíratelných plastových boxů. K zelenině se vyplatí vždy umístit překrojený nebo na plátky nakrájený citron nebo limetku – ten ostatně můžete dát na každou poličku. Nebo citron rozkrojte, lžičkou vydlabejte důlek a do něj nasypejte 1 lžičku kuchyňské soli, položte na talířek (trochu seřízněte, aby na něm dobře „seděl“) a vložte do lednice. Někdo nedá dopustit na misku s čerstvě umletou kávou nebo kypřicím práškem do pečiva. Pachy pohlcuje také sypaný černý čaj, pomerančová kůra nebo suchá rýže.
Publikováno: 29. 8. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová