reklama

Vyrobte si svůj vlastní domácí balzám na rty, který svou kvalitou předčí ty kupované

Trápí vás popraskané rty, a i když si je často mažete drahými koupenými balzámy, nepomáhá to? Je to proto, že mnoho v obchodech zakoupených balzámů obsahují přísady, které dráždí nebo nadměrně vysušují rty. Víte, že si na ně můžete dokonce vytvořit závislost? Pokud je tedy používáte dlouhodobě a několikrát za den, místo úlevy se mnohdy dočkáte spíše zhoršení stavu. Je to přitom zbytečné, když vezmete v úvahu, že si kvalitní balzám na rty můžete během pár chvilek vyrobit sami.

Ingredience potřebné na výrobu balzámů na rty, bambucké máslo, kokosové máslo, včelí vosk, levandule a samotné balzámy (Zdroj: Depositphotos)

Domácí balzámy na rty mají oproti těm komerčním jednu velkou výhodu, přesně víte, co obsahují. A nutno říct, aby balzámy skutečně fungovaly, nepotřebují k tomu mnoho. K jejich výrobě stačí jen několik málo složek. Všechny dnes již poměrně snadno seženete v eshopech. Velkým pozitivem je i to, že jde povětšinou o ingredience v biokvalitě.

Žena, která čichá k lahvičce s esencí
Balzámy na rty vyrobíte během několika chvil z kvalitních ingrediencí (Zdroj: Depositphotos)

Co tedy k vytvoření domácího balzámu na rty potřebujete?

  • 30 g bambuckého másla
  • 40 g kokosového oleje
  • 20 g včelího vosku
  • 10 kapek éterického oleje podle vašeho výběru, třeba mandarinkového, vanilkového, skořicového, pomerančového, levandulového nebo grapefruitového
  • nádobky na balzám na rty o objemu 30 ml (takže 3 až 4)
Bambucké máslo, máta, kokosový olej, vazelína a esenciální olej
Základními složkami balzámu na rty je bambucké máslo, kokosový olej, včelí vosk nebo vazelína a esenciální olej. Přírodní složky, které oplývají pozitivními kosmetickými účinky (Zdroj: Depositphotos)

Ve vodní lázni, na mírném plamenu, pozvolna rozpusťte bambucké máslo, včelí vosk a kokosový olej. V průběhu rozpouštění obsah v rendlíku míchejte. Potom, co se vám jako poslední rozpouští včelí vosk, do směsi nakapejte 10 kapek éterického oleje.

Kapání oleje do rozpuštěné směsi v rendlíku
Do rozpuštěné směsi přidejte ještě několik kapek esenciálního oleje (Zdroj: Depositphotos)

Hotovou tekutou směs rozlijte do čistých nádobek na balzámy. Nechte balzámy při pokojové teplotě ztuhnout. To trvá zhruba jednu hodinu. Pokud proces chcete urychlit, můžete je dát do lednice, tam pak ztuhnou do 20 minut. Tuhý balzám není již průhledný a obvykle je bílý, nebo lehce nažloutlý.

Balzámy na rty
Rozpuštěnou směs přelijte do nádobek a nechte ztuhnout (Zdroj: Depositphotos)

Jak balzám na rty používat?

Když jsme u těch balzámů, aby balzám na rty skutečně hydratoval, je dobré jej také správně používat. A to i ty domácí. Jejich úkolem je na rtech vytvořit umělou bariéru, která bude zadržovat její vlhkost. Abyste si však nevytvořily líné rty, tedy takové rty, které samy přestanou pracovat na vlastní hydrataci, nesmíte to ani s aplikací domácího balzámu přehánět. Postačí vám, když je budete nanášet na rty jen třikrát za den.

Žena aplikující balzám na rty
Hotové balzámy na rty pak nezapomeňte správně používat (Zdroj: Depositphotos)

Vyrobte si mast a balzám z kostivalu lékařského

Vodní lázeň s rozpuštěným voskem

Publikováno: 16. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová