reklama

Jak přes léto pečovat o kontaktní čočky?

Při letních aktivitách, jako je koupání, sportování, pobyty v přírodě či cestování, by lidé nosící kontaktní čočky měli být obezřetní, pokud si z pohodové dovolené nechtějí odnést nepěkný „suvenýr“ v podobě zánětu očí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak přes léto pečovat o kontaktní čočky? (Zdroj: Depositphotos)

Hygiena na prvním místě!

Dodržování správné hygieny je pro nositele kontaktních čoček velice důležité, a to jak při manipulaci se samotnou čočkou, tak i s pouzdrem a roztokem. Pravidlem číslo jedna je, že před nasazováním i vyndáváním je zapotřebí si umýt ruce, což je ovšem například při pobytu v lůně přírody, v kempech, anebo výpravách na několikadenní trek poněkud složité. „Při nošení kontaktních čoček je nutné přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Na cestách, zejména v přírodě, bývá ale komplikované dodržovat patřičnou hygienu, mít dostatečnou zásobu čoček, a navíc ještě pouzdro i roztok při sobě,“ podotýká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Nezapomeňte, že po otevření blistru začíná běžet doba životnosti. To znamená, že například čtrnáctidenní čočky můžete nosit pouze 14 dnů od otevření, nikoli čtrnáct dnů v součtu, jak se lidé mylně domnívají. Čočky nikdy nenoste delší dobu, než na kterou jsou určené, a střídejte je s brýlemi, aby si oči ve vedrech občas odpočinuly a rohovka se mohla zhluboka "nadechnout“ kyslíku. Při vyjímání i nandávání čoček buďte vždy velmi opatrní, protože oku můžete způsobit drobounká traumata. „Je zde nebezpečí, že mechanickým poškozením při manipulaci s kontaktní čočkou se uživatel škrábne do rohovky a zanese se tam infekce, jež se v čočkách snadno usídlí. Potom to může bujet a způsobit nejen zánět spojivek, ale i zánět rohovky, který může vyústit v rohovkový vřed,“ upozorňuje oftalmoložka Valešová.

Hygiena
i (Zdroj: Depositphotos)
Dodržování správné hygieny je pro nositele kontaktních čoček velice důležité

Čočky celou dovolenou? Na noc je raději vyndejte!

Spát s čočkami či nikoliv? Častá otázka, kterou si nositelé čoček pokládají. Existují sice čočky pro nepřetržité měsíční nošení, odborníci ovšem vedou o této problematice diskuze a mnozí z nich trvalé nošení čoček nedoporučují. „Výzkumy ukázaly, že i když spíte v kontaktních čočkách méně než jednou týdně, je riziko infekce 6,5× vyšší,“ varuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Proto i čočky určené pro dlouhodobé nošení na noc vyndávejte a ukládejte do speciálního desinfekčního roztoku. Nikdy jej ale nezaměňujte za obyčejnou vodu! „Voda čočky ničí, protože v ní mohou nabobtnat. A izotonický roztok je živná půda pro jakékoli bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek,“ upozorňuje Skorkovská. Lahvičku s roztokem nenechávejte dlouho otevřenou a dbejte na exspiraci, aby nedošlo k infekci očí nebo jejich podráždění způsobené usazeninami v čočkách.

Spánek
i (Zdroj: Depositphotos)
Čočky určené pro dlouhodobé nošení na noc přesto raději vyndávejte

Do vody nepatří... ani do té "čisté“!

V rybnících a jezerech se může vyskytovat celá řada mikroorganismů, jako jsou například bakterie, houby, paraziti, viry, chlamydie, plísně. Tito neviditelní "nepřátelé“ mohou pak kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekci očí. Ale pozor! Pokud si myslíte, že voda v bazénu či moři je čistší a tudíž bezpečnější, jste na omylu! Čočky vyndávejte i před návštěvou vířivky, kde můžete narazit na bakterie pseudomonády. Nehledíc na to, že jakákoliv voda může kontaktní čočky z oka vyplavit. 

Jako alternativu lze zvolit speciální dioptrické plavecké brýle anebo alespoň jednodenní čočky, které po opuštění vody vyhodíte. Jejich cena je ovšem vyšší než u čoček dvoutýdenních či měsíčních. Pokud se vám stane, že zapomenete kontaktní čočky v očích, a přesto se vykoupete, dodržujte zásady první pomoci. Nejvhodnější je vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře k vyloučení poškození rohovky,“ radí MUDr. Jana Mikšovská.

Koupání
i (Zdroj: Depositphotos)
Čočky vyndávejte i před návštěvou vířivky, bazénu i přírodního koupaliště

Sportem ku zdraví! Ale...

Potíže při sportu jsou jedním z často jmenovaných důvodů, proč lidé s dioptrickou vadou podstupují laserové operace očí. Brýle totiž při pohybu překážejí, hrozí nebezpečí jejich rozbití, a čočky zase mnohdy způsobují různé komplikace. Například mohou vypadnout nebo si je omylem lze vyjmout při otírání potu z oka, zaprášené prostředí, které sportování často provází, zase zvyšuje riziko infekce. 

A pokud přeci jen čočky při sportování máte, nezapomeňte je vždy doplnit sportovními brýlemi zejména při aktivitách, jako je cyklistika, jízda na in-linech, běh a další. Zároveň je vhodné nosit sportovní čelenku či šátek, abyste zamezili stékání potu do očí. Pot totiž dráždí oči sám o sobě a navíc funguje jako nosič případné mastnoty z krémů i mechanických nečistot. Může tak způsobovat dráždění až ekzematózní změny víček.

Ach ty alergie

Jaro a léto je obdobím, které alergikům způsobuje řadu nepříjemností. Pylová sezóna s sebou přináší sennou rýmu, kýchání a bohužel také pálení očí a jejich alergické záněty. Projevují se zarudnutím oka, typický je bledý vodnatý otok. Pokud i vy patříte mezi alergiky, v tomto období na čočky raději úplně zapomeňte a vraťte se k brýlím.

Při alergiích je spojivka často oteklá a podrážděná a víčka mohou být změněna, takže kontaktní čočky v oku dráždí. Zároveň platí, že byste se měli pokud možno vyhýbat alergenům a užívat antihistaminika, tedy léky, které vám předepíše imunolog, alergolog či praktický lékař. „Antihistaminika se dají kapat i do očí a do nosu. Opravdu rychle a výborně zabírají, takže stoprocentně alergikům doporučuji tyto neškodné léčebné prostředky používat,“ nabádá MUDr. Valešová. Pozor, žádné kapky do očí si nemůžete kapat, pokud máte nasazené kontaktní čočky!

Vyšetřovna
i (Zdroj: NeoVize)
Vyšetřovna nabízí veškerý komfort a odborné vyšetření očí

Jak si užít pohodové léto bez kontaktních čoček?

Řešením, jak si užít léto bez omezení, je refrakční laserová operace, díky které se lze zbavit krátkozrakosti, dalekozrakosti i astigmatismu. Častým mýtem je, že v letních měsících není vhodné takový zákrok absolvovat – to už ale díky moderní medicíně neplatí! „Obecně si pacienti myslí, že by se při plánování laserové operace měli vyhnout letnímu období. Většinou se bojí toho, že se nebudou moci po operaci očí několik měsíců koupat, že nebudou moci jet na dovolenou, či chodit v létě do přírody, aby se vyhnuli pylům a dalším alergenům. Přitom to není vůbec nutné,“ upozorňuje MUDr. Mikšovská.

Sportovní brýle
i (Zdroj: NeoVize)
Kontaktní čočka před nasazením do oka

Za dva týdny se zase můžete vrhnout do všech letních radovánek!

„Při refrakčních operacích očí na naší klinice používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D®. Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce 3 mm a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití,“ popisuje MUDr. Mikšovská. 

Už druhý den po operaci vidí pacient zcela normálně a do čtrnácti dnů se dokonale zahojí také 3mm ranka. „Některé studie uvádí, že na zahojení oka po této operaci stačí pouze týden. My ale pro jistotu doporučujeme pacientům čtrnáct dní. Do té doby by se měl pacient vyhýbat prašnému či zakouřenému prostředí, neměl by se koupat. Po dvou týdnech už se může vrátit do zcela běžného života,“ doplňuje docentka Skorkovská.

Zdravé oči
i (Zdroj: Depositphotos)
Řešením, jak si užít léto bez omezení, je refrakční laserová operace

Levnější než čočky

Ve srovnání s využíváním kontaktních čoček se laserová operace z dlouhodobého hlediska vyplatí i po finanční stránce. Kvalitní laserovou operaci obou očí s doživotní zárukou lze podstoupit za necelých 40 tisíc korun včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče. Při rozložení počátečních nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Pro srovnání: balení kontaktních čoček, roztoku a pouzdra stojí v průměru 500 Kč na měsíc. K tomu je třeba obvykle připočíst náklady na brýle, protože nosit pouze kontaktní čočky může zvyšovat riziko nejrůznějších komplikací.

Dopřejte svým očím chladivý obklad

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce