Pokojové rostliny nejsou jen zelenou dekorací, ale působí pozitivně na naši psychiku, filtrují prach a škodlivé látky, produkují kyslík a při péči o ně si báječně odpočineme. Chce to jen vybrat ty správné, aby se jim u nás doma dařilo a přinášely nám radost.
Ten je ale jenom jedním hlediskem, protože musíte přemýšlet i o jejich vhodném rozmístění, které ovlivňují především světelné podmínky a velikost místností.
Do světla i příšeří
I když některé druhy potřebují světla hodně a jiné snesou polostín, ale bez žádného světla rostliny žít nemůžou. Mnohé z pokojovek sice u nás zdomácněly, ale pocházejí z tropických oblastí nebo z deštných pralesů a původní podmínky, v kterých kdysi žily, vyžadují do jisté míry také u nás doma. Na to vše je zapotřebí myslet, když si pořizujeme nějakou pokojovou květinu. Nenechte se ovlivnit jenom jejím vzhledem, ale zjistěte si, co k životu potřebuje, aby u vás během několika týdnů neuhynula.
Dnes je poměrně běžné, že základní informace o jednotlivých druzích najdete rovnou na obalu, v kterém se květina prodává. Dozvíte se tam nejen o intenzitě zálivky, ale také o nárocích na světlo, které bývají charakterizovány jako výsluní, světlo, polostín a stín.
Výsluní znamená místo na jižním okně nebo na plném slunci (např. kalanchoe, mučenka). Světlo symbolizuje umístění přímo na okně, s krátkodobým slunečním svitem ráno nebo večer (šeflera, dračinec) – což poskytují především okna a terasy orientované na východ a západ. Květiny, které chtějí polostín (lopatkovec, zamyoculcas) si vystačí někde opodál okna bez přímého slunce. A najdou se i takové druhy, které si libují přímo ve stínu (diefenbachie, zelenec), takže je klidně můžete postavit na parapet menšího severního okna nebo to tmavší místnosti.
Myslete na velikost
Už při výběru a nákupu myslete na to, do jaké velikosti může pokojovka v budoucnosti dorůst. Jak velká jednou bude, závisí na několika věcech: na genetice, na velikosti květináče a na růstových faktorech jako teplota, vzdušná vlhkost nebo hnojení. Takové fíkovníky nebo juky mohou při správné péči vyrůst klidně až ke stropu, jiné, například pandanus, se zase roztáhnou do šířky. Pokud těmto druhům nedopřejete dostatečný prostor, budou strádat, a navíc ani nevynikne jejich krásný vzhled.
Hrátky s prostorem
To, jak rostliny v interiéru vyniknou, závisí na jejich umístění v prostoru. Velké rostliny vypadají nejlépe jako solitéry. Pokud chcete některou z nich použít do menší místnosti, zvolte místo, kde není mnoho nábytku a použijte nanejvýš jednu. Druhy se "střapatými“ listy, jako jsou některé palmy nebo kapradiny, vypadají pěkně v protisvětle, které podtrhne jejich zajímavé kontury. Velkolisté rostliny jako monstery nebo filodendrony dokáží ztlumit divoké vzory tapet nebo čalounění a vytvoří hezké pozadí pro menší a malolisté pokojovky.
Co je malé, to je také hezké
Do menších bytů a místností nebo na okenní parapety zvolte drobnější rostliny, z nichž můžete vytvořit i zajímavé kompozice. Pro takové účely se hodí fittonie, maranty, knoflíkovky nebo křídelnice, ale také kaktusy a sukulenty. Na parapetech mají své místo azalky a orchideje, v chladnějších místnostech pak bramboříky. U pokojovek s výrazným květem si můžete pohrát i s barvami a sladit rostliny s vybavením místnosti. Vytvoříte tak hezké dekorace „tón v tónu“ nebo naopak efektní kontrasty: třeba červené anturie ve spojení s černým nábytkem.
Krása v mini i maxi
Máte malý byt, a přesto toužíte po fíkusu nebo dracéně? Vaše touha nemusí být marná, protože mnohé původně velké pokojovky existují v menších variantách. Sehnat můžete třeba „miniatury“ palem, krotonu nebo pepřinců. Ve zmenšené verzi si vyberete i mezi kvetoucími rostlinami. Dobře známé jsou malé růže a kalanchoe a málokoho dnes napadne, že oblíbené keříky pokojových azalek jsou vlastně také takovými miniaturami. A naopak existují vyšlechtěné druhy chryzantém nebo vánočních hvězd, které rostou na kmínku a hodí se do větších místností.
Máte málo místa? Pěstujte rostliny na stěně!
Publikováno: 10. 6. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová