reklama

Fialky pro krásu i zdraví

Fialka, nebo vlastně violka vonná, je drobná kytička s charakteristickou vůní. Možná vás ani nenapadlo, že se používala od pradávna jako léčivka. Když na ní narazíte, můžete si z ní i dnes vyrobit účinné pomocníky – do koupelny i do kuchyně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Fialky uchováte i sušením (Zdroj: Depositphotos)

Něco málo o fialce

Vytrvalá rostlina violka vonná, kterou známe jako fialku, je věrná svému jménu - má drobné kvítky fialové barvy a osobité vůně. Můžete ji většinou sbírat hned na počátku jara, letos ji kvůli chladnému počasí možná najdete ještě dnes. Můžete narazit i na její variantu v podobě violky trojbarevné. I tu si můžete nasbírat, má totiž téměř stejné léčivé účinky. Najdete ji především v listnatých lesích, ve stínu u kraje cest, na vlhkých loukách.

Sbírejte ji nejlépe ráno kolem sedmé hodiny. Nebude v tu chvíli pravděpodobně mokrá. Po dešti přichází o svou vůni i silice. Při sběru postupujte opatrně. Utrhněte jen květ a listy. Abyste nepoškodily kořeny a fialka vyrostla i v příštím roce. Pokud byste ji chtěli mít i na vlastní zahradě, můžete si ji z volné přírody opatrně přenést.

Trhání fialek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Při sběru fialek postupujte opatrně, utrhněte jen květ a listy

Fialka jako lék

Fialka se v lidovém léčitelství používá už od nepaměti. Můžete ji využívat ve formě čajů, tinktur, nálevů, ale také k přímé konzumaci. Vynikne na dortech, koláčích, její listy můžete přidat do salátů nebo omelet či smoothies. Obsahuje vitaminy A a C a také vápník a železo. Je účinná především proti kašli, podporuje vykašlávání, rozpouští hleny. Jako kloktadlo ji využijete při chrapotu. Stejně tak ulevuje při astmatu. Pomáhá s detoxikací organismu. Pročišťuje krev i cévy. Ulevuje od stresu, pomůže i v boji proti jarní únavě či nespavosti. Využijete ji na různé kožní a vlasové problémy. Pozor, není vhodná pro těhotné a má mírně projímavé účinky a její nadměrná konzumace může způsobit zvracení a nevolnost.

Fialkový čaj
i (Zdroj: Depositphotos)
Fialku můžete využívat ve formě čajů

Fialkový ocet

Z fialkových květů a octa si jednoduše můžete vyrobit fialkový ocet. Využijete ho jako oplach na vlasy, ale také na čištění pokožky nebo v kuchyni do salátů. Anebo třeba i na prádlo místo aviváže. Budete potřebovat:

  • 250 ml jablečného octa
  • hrst fialkových květů

Do sklenice nasypte nejdříve fialkové květy. Ty zalijte octem. Hladina musí přesahovat květy alespoň o půl centimetru, centimetr, jinak by mohly začít plesnivět. Pak stačí sklenici uzavřít a nechat macerovat nejlépe na slunném místě alespoň týden. Občas sklenici protřepejte. Potom přeceďte, přepasírujte přes jemné sítko nebo plátno a můžete používat. Dvě až tři lžíce smíchejte s 200 ml obyčejné vody a opláchněte vlasy. Ocet můžete takto používat dvakrát do týdne a zápachu se bát nemusíte. Ocet z vlasů cítit nebude.

Lití octa
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z fialkových květů a octa si můžete vyrobit fialkový ocet

Fialkový cukr

Léčivých účinků, vůně a netypické barvy můžete využít i v doma vyrobeném fialkovém cukru. Budete potřebovat zase jen dvě ingredience, poměr podle chuti:

  • cukr krystal
  • hrst fialek

Cukr se suchými květy fialek dejte do mixerů a pomelte. Pocukrujte s nimi pak bábovku, palačinky, upečte fialové sušenky nebo dorty.

Mletí cukru
Cukr se suchými květy fialek dejte do mixerů a pomelte. (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Fialkový cukr
Ve fialkovém cukru můžete využít jejich léčivých účinků, vůně a netypické barvy (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Zavřete je do ledu

Ozvláštnit si fialkami můžete i obyčejnou vodu nebo oblíbené letní drinky. Postačí do tvořítek na led vložit květy, zalít je vodou a nechat je zmrazit. Výsledek ocení děti i dospělí.

Fialky nejsou jediné květy, které můžete konzumovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová