reklama

Uháčkujte si pásek nejen na šaty snadno a rychle podle našeho návodu

V tomto návodu vám ukážu, jak si snadno můžete vyrobit háčkovaný opasek třeba k vašim šatům nebo kalhotám. Jde vůbec o tu nejjednodušší způsob, jehož výsledkem je robustní a silný opasek. Vyzkoušejte ho a uvidíte, že vyrobit ho není nic složitého.

Háčkovaný pásek se hodí nejen k šatům, ale i ke kalhotám. Vyrobit si ho můžete snadno a rychle. Více se dozvíte v našem návodu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k vytvoření takového jednoduchého háčkovaného opasku budete potřebovat:

  • 2 háčky o velikosti 5 a 5,5
  • jedno přadeno příze o velikosti 5 v našem případě v hnědé barvě, pozor, potřebujete takovou, která se příliš neroztahuje
  • jehlu na vlnu
  • nůžky
  • metr
  • nit
  • přezku na opasek o velikosti 4 cm
Nůžky, metr, spona, jehla na vlnu, příze a háček
K uháčkování opasku potřebujete háček, ne příliš pružnou přízi, přezku, jehlu na vlnu, nůžky a metr (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup práce pro absolutní začátečníky:

Nejprve je nutné, si vytvořit řetízek o 7 okách na háčku č. 5,5. První řadu háčkujte single crochet stitch, čili k háčkování použijte ten nejjednodušší háčkovací steh. Háček napíchněte do oka hned vedle háčku. Háčkujte jím až do konce řádku, tedy 6 ok.

Háčkování single crochet stitch
Základem pásku je řetízek a jednoduchý háčkovací steh (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Háčkovaný řádek otočte a druhou řadu opět háčkujte 6 ok pouze za použití jednoduchého stehu.

Háčkování opasku je jednoduché
Vzorek opasku je jednoduchý, a proto jej zvládne uháčkovat i začátečník (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Tímto jednoduchým způsobem pracujte do té doby, až uháčkujete požadovanou délku pásku. Pozor, mějte na paměti i rezervu, která se bude zašívat.

Háčkovaný dlouhý pásek
Jednoduchý háčkovací steh opakujte v řádcích do té doby, než budete mít dostatečně dlouhý pásek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Uháčkovanou pleteninu potom provlékněte přezkou pásku. Pěkně v jejím středu provlékněte pohyblivý trn přezky. Konec pleteniny zahněte na její vnitřní stranu a vše k sobě důkladně přišijte.

K sešití použijte stejnou přízi a jehlu na vlnu. Na druhém konci pásku pak do jeho středu vytvořte malé otvory, a to tak, že je tam s pomocí jehly a příze vyšijte. Při práci na tvorbě dírek dbejte na to, aby stehy byly blízko sebe a nepřekrývaly se. Po dokončení vyveďte jehlu na vnitřní stranu opasku, odstřihněte přízi. Stejným způsobem na opasku vytvořte tolik dírek, kolik potřebujete. Všechny konce začistěte, tedy zapošijte tak, aby nebyly vidět.

Šití háčkovaného pásku
Háčkovaný pásek je nutné nainstalovat na sponu a zafixovat ji na svém místě přišitím (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nakonec z té samé příze uháčkujte jednoduchou smyčku na opasek, která ho při zapínání zafixuje a zajistí tak, aby nikde neplandal. I toto je jednoduché a zvládnete to během pár chvilek. Stačí totiž, když si uháčkujete řetízek o 14 okách. A k základnímu řetízku pak vytvoříte ještě první řadu.

Háčkování manžety
Nakonec je nutné na opasek vyrobit ještě manžetu, která konec opasku zafixuje a zajistí tak, že nebude padat (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na konci si nechte dlouhou volnou nit, s níž konce sešijete a vytvoříte tak očko. Hotové očko pak nasuňte na opasek a máte hotovo. 

Háčkovaný pásek
Hotový opasek pak už jen stačí navléct do kalhot (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Zužitkujte obnošené látky

Publikováno: 6. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová