reklama

Starček Fuchsův neboli kycol: Léčivé síly téměř zapomenuté horské byliny využívejte výhradně zevně

Starček Fuchsův (Senecio fuchsii) je typickou rostlinou horských pasek, suchých luk, mezí, světlých sušších lesů a strání ve vyšších polohách. Umí efektivně vyléčit řezné a sečné rány, odřeniny, popáleniny, záněty a další poranění kůže. Lidový název kycol vznikl zřejmě zkomolením výrazu Kitzöl, jak říkávaly staré německé kořenářky léčivému oleji.

Starček Fuchsův (Senecio fuchsii), aromatická léčivka bývala, zvláště v příhraničních oblastech severních Čech, považována za takřka všemocnou bylinu, která umí efektivně vyléčit řezné a sečné rány, odřeniny, popáleniny, záněty a další poranění kůže. Bývala také tradiční a spolehlivou ženskou léčivkou; popíjení odvaru zastavovalo křeče gynekologického typu a mírnilo menstruační krvácení. Snítku suchého kycolu u sebe nosila svobodná děvčata, aby byla chráněna před nechtěným těhotenstvím – aspoň tak praví pověra.

Starček Fuchsův 2
Starček Fuchsův 2 (Zdroj: nabla.cz)

Dnes se starček Fuchsův používá výhradně a pouze zevně. Jeho užívání vnitřně – popíjení čaje či kloktání – je problematické a rozhodně se nedoporučuje. Celá rostlina totiž obsahuje jedovaté alkaloidy.

Jak kycol poznáte

Je poměrně snadno rozpoznatelný díky svým zářivě žlutým kvítkům a zvláštní metlovité struktuře. Velice často se zaměňuje s jinou léčivkou - zlatobýlem. Vysoká vytrvalá bylina (až 150 cm) má mohutnou, většinou načervenalou lodyhou, která nese po celé délce jednoduché, kopinaté listy s pilovitým okrajem. Kvete od července do října.

Starček Fuchsův 3
Starček Fuchsův 3 (Zdroj: archiv redakce)

Sběr, sušení, skladování

Jako léčivka se používá kvetoucí nať, která se sbírá koncem léta, nejlépe teplé slunečné odpoledne. Trhá se celkem snadno, ale můžete použít nůžky. Optimální je zavěsit kvetoucí nať ve svazcích na vzdušném a stinném místě. Sušení umělým teplem není příliš vhodné. Dobře vyschlou bylinu uskladněte v papírových pytlích na suchém místě.

Proč a jak starček Fuchsův pomáhá 

Rostlina obsahuje zejména pyrolizidinové alkaloidy, třísloviny, flavonoidy a pryskyřice. Léčivý je především odvar ze sušené kvetoucí natě, který se využívá na léčení nejrůznějších problémů a poranění kůže, protože má výrazné dezinfekční účinky. Kašovité obklady z čerstvých listů se přikládají na hnisavé a dlouho se hojící rány - znamenitě se osvědčily například při léčení zaníceného prstu po zarůstání nehtu; dokonce pomáhají lépe než kostivalové.

Prima tip: Nálev na nehojící se rány

Nalámanou sušenou nať kycolu (asi 3 hrsti) zalijte půl litrem vroucí vody, zakryjte a nechte vyluhovat tak dlouho, až je nálev příjemně teplý. Postižené místo jím omývejte nebo do něj ponořte. Aplikujte každý den, dokud se rána úplně nezahojí.

Publikováno: 2. 5. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová