reklama

Upečte si citronové bezé, zamilujete si tu lahodnou chuť

U tohoto koláče se můžete s označením “citronové bezé”, citronový páj, ale i citronové meringue, záleží, odkud vítr vane, jestli z východu nebo ze západu. V reálu jde vlastně o citronový koláč s krustou z vyšlehaného bílkového sněhu. V každém případě je lahodný a my doufáme, že když si ho upečete, bude vám chutnat, stejně, jako chutnal i nám.

i (Zdroj: Depositphotos)
Citronové bezé je lahodný koláč, na jehož chuť hned tak nezapomenete (Zdroj: Depositphotos)

Co na koláč upečení koláče potřebujete:

 • 300 g hladké mouky
 • 1 čajovou lžičku soli
 • 1 lžíci moučkového cukru
 • 150 g studeného másla
 • 120 ml studené vody

Na náplň citronového koláče potřebujete:

 • 5 velkých žloutků
 • 320 ml vody
 • 200 g třtinového cukru
 • 2 lžíce mouky
 • 3 lžíce kukuřičného škrobu
 • ¼ soli
 • 120 ml čerstvé citronové šťávy
 • 1 lžíce kůry z bio citronu
 • 25 g másla

Na sněhové pusinky, čili na krustu z bílkového sněhu potřebujete:

 • 5 velkých bílků
 • ½ lžičky prášku do pečení
 • 6 lžic třtinového cukru
 • špetku soli
Suroviny potřebné k pečení
i (Zdroj: Depositphotos)
K jeho upečení potřebujete běžně dostupné suroviny

Na dort potřebujete také malou kulatou dortovou formu.

Ideálně večer si připravte těsto na koláč, a to tak, že smíchejte mouku a sůl ve velké míse. Potom k směsi přidejte změklé máslo. Vše důkladně propracujte. Nakonec do mísy pomalu (po lžících) přidávejte ledovou vodu a postupně zapracujte do hmoty. Nepřidávejte více vody, než potřebujete! Vodu přidávejte do doby, než těsto přestane být suché a drobivé, bude se dát vyválet. Správně vyrobené těsto by se mělo snadno spojit a nemělo by být blátivé, ani příliš lepkavé.

Míchání těsta
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve je zapotřebí si vytvořit těsto

Hotové těsto přeneste na pomoučenou pracovní plochu a pomoučenýma rukama ho ještě jednou důkladně propracujte. Zformujte ho do koule a zabalte do potravinové folie. Dejte ho do lednice minimálně na 2 hodiny, ideálně přes noc.

Těsto na koláč
i (Zdroj: Depositphotos)
Těsto bude hutné, ale nemělo by se příliš lepit

Druhý den vytáhněte těsto z lednice a na pracovní desce ho rozválejte do vyžadovaného tvaru, aby se vešel do dortové formy. Dříve, než těsto do formy přenesete, tak si ji vymažte a vysypejte nebo použijte silikonovou vložku. Těsto vložte do formy, zatlačte na něj prsty a ujistěte se, že je hladký. Pokud těsto přesahuje okraje, ořízněte je. Dno těsta párkrát propíchněte vidličkou. Těsto ve formě překryjte pečícím papírem a zatižte fazolemi, aby se při pečení nenafouklo. Proti příliš rychlé tvorbě krusty, doporučujeme formu přikrýt alobalem. Před vložením do trouby si ji nejprve předehřejte. Těsto pečte na 190 °C, zhruba 15-20 minut, dokud nezačne u okrajů zlátnout.

Těsto v dortové formě
i (Zdroj: Depositphotos)
Po odležení těsta v lednici, těsto rozprostřete do formy

Mezitím si vytvořte náplň. Vyšlehejte dohromady žloutky. V středně velkém kastrolku na mírném plamenu pak vyšlehejte metličkou vodu s cukrem, škrobem, solí, citronovou šťávou a kůrou. Vyšlehaná směs bude zpočátku řídká a zakalená, ale zhruba po šesti minutách zahřívání začne houstnout a bublat. Po zhoustnutí ji rozšlehejte a snižte teplotu na minimum.

Mísa s vyšlehanými žloutky
i (Zdroj: Depositphotos)
Ze žloutků vyšlehejte krém

Do vyšlehaných žloutků velmi opatrně přidejte několik lžic citronové směsi. Pak vezměte žloutkový krém a malým proudem jej přidávejte do kastrolu s citronovou směsí. Provádějte to za stálého šlehání na mírném plamenu. Potom, co máte v kastrolku veškerý žloutkový krém, zvětšete plamen a vařte, dokud směs v kastrolku nezhoustne a na jejím povrchu nezačnou praskat velké bubliny. Teprve až pak směs sejměte z ohně a zašlehejte do ní máslo. Hotový krém pak můžete nalít do čerstvě upečené formy s těstem. Nechte vychladnout.

Forma s těstem a citronovým krémem
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotový citronový krém přelijte do formy

V době chladnutí krému si připravte bílkový sníh. Sníh naneste na koláč s náplní. Můžete to provést obyčejně špachtlí, ale můžete i plničkou na povrchu náplně vytvořit ozdobné pusinky. Koláč s bílkovým sněhem vraťte zpátky do trouby a pečte na mírný stupeň asi 20 až 25 minut, dokud bílkový sníh nezhnědne.

Bílkový sníh
i (Zdroj: Depositphotos)
Ušlehejte z bílků sníh

Hotový koláč vyjměte z trouby, nechte ho vychladnout a potom ho ještě vložte na jednu hodinu do chladničky. Citronový koláč chutná nejlépe hned ten první den po upečení.

Hotové bezé
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotové citronové bezé má lehce nazlátlou barvu

Zbylou citronovou kůru můžete kandovat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 4. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová