reklama

Jak si poradit s mastnou pletí?

Příroda každému z nás nadělila tu suchou, tu mastnou nebo dokonce smíšenou pleť. Ať tak či onak, většinou si stěžujeme na problémy s vhodným ošetřováním pleti, s výběrem ideálních kosmetických přípravků nebo vystavování se povětrnostním vlivům. Podíváme se zblízka právě na mastnou pleť a povíme si, zda dát přednost přírodním přípravkům nebo vsadit na profi výrobky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak si poradit s mastnou pletí? (Zdroj: Depositphotos)

Mastná pleť

Mastná pleť se nejčastěji vyznačuje rozšířenými póry, pupínky, akné, černými tečkami, lesklým čelem, bradou a nosem. Je to způsobeno především nadměrnou tvorbou kožního mazu. Bohužel tomu, aby se kožní maz netvořil v nadbytečném množství, nezabráníme, a stejně tak nedokážeme náš typ pleti změnit.

Pomocí několika vychytávek a fíglů ale můžeme lesk naší pleti zmatnit a utlumit, a také můžeme pomocí kvalitní kosmetiky bojovat s akné, černými tečkami i nevzhlednými pupínky. Pokud budeme používat výhradně profi kosmetiku, měli bychom používat takovou, která póry ještě více nerozšíří a především se vyhýbat přípravkům na bázi alkoholu. Ačkoliv máme pocit, že časté čistění a "vysušování" pleti je to pravé ořechové, je to přesně naopak. 

Pleť
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyvarujte se přípravků na bázi alkoholu

Stejně tak by se zralé ženy měly vyhýbat kosmetice pro mladé, i když se mladě cítí. Je velký rozdíl mezi pletí v období dospívání a pletí v produktivním věku. Dospívající slečny mívají také podstatně větší problémy s akné než jejich maminky. Výkyvy při problémech s pletí pak mohou mít také ženy těhotné, po porodu nebo posléze v přechodu. Výhodu pak mohou ženy s mastnou pletí spatřovat právě v pozdějším věku, kdy produkce kožního mazu klesá, pleť se již tolik neleskne, ale vrásky se naopak objeví až mnohem později než u žen s pletí smíšenou nebo suchou. 

Mastná pleť
i (Zdroj: Depositphotos)
Mastná pleť bývá problematická

Péče o pleť

Mastné pleti se musíme věnovat s rozmyslem. Samozřejmostí by měla být ranní i večerní péče. Ráno vsadíme na tonikum nebo pleťovou vodu bez obsahu alkoholu. Večer pak použijeme šetrné odličovací prostředky a micelární vodu.

A na co nezapomeneme nikdy? Na hydratační krémy. Ty jsou v boji s mastnou pletí téměř klíčové. Musíme však vědět, jaké použít. Mastná pleť již opravdu nepotřebuje více promastit, takže si vybíráme krémy bez obsahu olejů, a večer navíc použijeme krémy s obsahem ovocných kyselin. Pokud se potřebujete často líčit, můžete vyzkoušet i zmatňující krémy, ale vyzkoušejte je nejprve s vaším make-upem. Peelingy a pleťové masky jsou také žádané. Použijte především čistící masky a zde je dokonce možnost si ty specifické připravit doma. U peelingu se pak zdržte používání takových přípravků, které pleť nadměrně vysuší. 

Krém
i (Zdroj: Depositphotos)
Používejte hydratační krémy

Líčení

I kosmetika je zaměřená na rozličné typy pletí. Transparentní pudry, které na tváři nejsou vidět, jsou určeny právě pro ženy s mastnou pletí. Pokud máte pocit, že se vám pleť opětovně mastí i pod make-upem, použijte zmatňující ubrousky, které přebytečný kožní maz a "mastnotu" odsají.

Jak si pomoci domácími přípravky?

Nevyhovují vám kosmetické přípravky, které kupujete? Zkuste si doma vyrobit vlastní přesně z těch surovin, které vaše pleť potřebuje.

Mastná pleť potřebuje vitamín A. Ten nalezneme např. ve vaječném bílku, ze kterého si můžeme připravit pleťovou masku. Lze jej použít samotný nebo v kombinaci s citronovou šťávou. Vyšlehejte bílek společně s citronovou šťávou dotuha a naneste na očištěnou a odlíčenou pleť. Nechte zaschnout a následně omyjte vlažnou nebo teplou vodou. 

Bílky
i (Zdroj: Depositphotos)
Bílky použijte jako výživnou masku

Velkým pomocníkem je také kyselina mléčná, kterou nalezneme třeba v jogurtu. Do bílého jogurtu vmíchejte hrst ovesných vloček a lžičku medu a naneste na pleť. Nechte působit cca 15 minut a poté opláchněte teplou vodou. 

Další potřebná kyselina je kyselina citronová, a tu najdeme samozřejmě v citronech. Ideální by bylo si na obličej podobně jako plátky okurek položit plátky citronu. Citronová šťáva je ale natolik agresivní vzhledem k naší pleti, že bychom si spíš uškodili. Pokud ale smícháme citronovou šťávu s vodou, nejlépe destilovanou, připravíme si výborný čisticí prostředek, který budeme na obličej nanášet pomocí odličovacího vatového tamponku. Následně nezapomeneme pleť ošetřit hydratačním krémem, aby pleť nezůstala vysušená.

Domácí ošetření
i (Zdroj: Depositphotos)
Dopřejte své pleti výživu pomocí vitamínů a ovocných kyselin

A když už jsme zmínili okurky, tak ty jsou rovněž nepostradatelné. Plátky okurek pleť příjemně ochladí a stáhne póry. Nastrouhaná okurka v kombinaci s limetkovou šťávou vám pleť zklidní a pomůže také při nadměrném opálení. A dokonce vám pomůže zesvětlit pihy v obličeji.

Pro pleť je velmi vyživující také vitamin C. Kupodivu naší pleti prospěje konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Některé druhy potravin využijeme jako pleťovou masku, zkuste vsadit třeba na rajčata, respektive na rajčatovou šťávu. Když smícháte tři polévkové lžíce rajčatové šťávy s jednou lžící medu, dostanete vyživující masku, v níž vám přírodní kyselina olejová obsažená právě v rajčatech pomůže zbavit se přebytečného mazu. Na závěr opět naneste hydratační krém, ale tentokrát bez oleje. 

Rajčatová šťáva
i (Zdroj: Depositphotos)
Rajčata jsou zdrojem ovocných olejů a vitamínů

Kromě kyseliny citronové je pro mastnou pleť potřebná také kyselina jablečná obsažená v jablkách. Stejně jako plátky okurek můžeme na obličej položit tenké plátky jablek anebo jablko nastrouhat a smíchat s jogurtem a citronovou šťávou. Vzniklou kašičku naneseme na obličej a necháme působit. Po 15 minutách opláchneme studenou vodou. 

V případě mastné pleti máme pro vás ještě jednu radu:

Mastnou máte pokožku po celém těle, nejen na obličeji. Dbejte tedy na správné čistění nejen pleti, ale také oblasti krku, ramen a dekoltu. Nezapomínejte ani na horní polovinu zad. Všechny tyto partie ovlivňují právě pleť. Při očistě se vyhýbejte horké vodě, která stav mastné pleti jen znásobuje. 

Maska
i (Zdroj: Depositphotos)
Po použití výživné masky pleť ošetřete hydratačním krémem

V případě, že vaše mastná pleť bude reagovat na domácí ošetřování podrážděním nebo se zhorší akné či dojde k začervenání a dalším kožním příznakům, je na místě navštívit dermatologa.

Vyzkoušejte domácí pleťovou vodu s medem a fenyklem

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová