reklama

Akné v dospělosti vás už trápit nemusí

Pupínky a vřídky dokážou trápit nejen teenagery. Objevují se i v dospělosti a nejde vůbec o nic mimořádného. Týká se tenhle problém i vás? Přestaňte se trápit a začněte jednat. I tenhle problém má své řešení.

i (Zdroj: Depositphotos)
Akné může potrápit nejen v dospívání, ale také v dospělosti (Zdroj: Depositphotos)

Pupínky a další projevy akné se objevují se zejména tehdy, když jsme ve stresu nebo si "užíváme“ hormonální změny, ať už jde například o dny před menstruací nebo v těhotenství. Vyskytují se pravidla na obličeji, ale překvapit vás mohou i na jiných částech těla, například na zádech, hrudníku nebo šíji. Podobně jako jiná kožní onemocnění přináší svému nositeli hned dvojí utrpení. Projevy mohou být jednak bolestivé a navíc nám ani nepřidávají na psychice. 

Schéma kůže
i (Zdroj: Depositphotos)
Schéma kůže

Mohou za to hormony i respirátory

Proč má někdo neustále tvář jako broskvičku a někdo bojuje s pupínky prakticky celý život? Odpověď můžeme hledat do jisté míry v genech, ale hlavním důvodem výskytu akné je hormonální nerovnováha nebo lépe řečeno převaha mužských hormonů androgenů. Ty ovlivňují množství uvolňovaného kožního tuku, takže pokud jich tělo produkuje moc, tvoří se více kožního mazu, což vede k ucpávání pórů. To je také důvod, proč vznikají (hlavně na nose) známé černé tečky (komedony). Ty se pak mohou zanítit a pupínky jsou na světě. Svou roli hraje také péče o pokožku, zejména její čištění a používání vhodné kosmetiky. Fenoménem posledních měsíců je pak takzvané maskné – tedy akné, které se tvoří tam, kde je pleť zakrytá respirátorem.

Akné, respirátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Maskné je akné, které se tvoří tam, kde je pleť zakrytá respirátorem

Vzhůru do boje

Mírnou formu akné lze řešit pomocí volně prodejných přípravků. Pořádné účinky má na léčbu akné stříbro, které patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. „Dokáže likvidovat bakterie, plísně i houby, takže pro léčbu maskné, ale i klasického akné je naprosto ideální. Výborné účinky má například přírodní sprej Silver for Skin,“ říká kosmetička a majitelka salonu Korunka, Jana Petráková. Účinné jsou také produkty s obsahem bílého ichtyolu a octopiroxu, jež přispívají k vysušení zanícených projevů akné, podobně funguje také tea tree olejíček. V žádném případě si pupínky nemačkejte, mohli byste si infekci roznést i na další místa obličeje. Pokud se vám nedaří se pupínků zbavit, nestyďte se navštívit dermatologa, který může přistoupit i k celkové léčbě, může vám například předepsat hormonální antikoncepci, která projevy akné výrazně zklidňuje.

Péče o pleť
i (Zdroj: Depositphotos)
Velice důležité je také důkladné čištění pleti a hydratace

Pamatujte na prevenci

S pupínky můžete bojovat, ještě než se objeví. Podle lékařů je důležitá zejména dobrá životospráva. Škrtněte proto ze svého jídelníčku tučná a příliš kořeněná jídla. Stav akné může zhoršovat také konzumace čokolády, alkoholu a cigaret. Jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny a snažte se trávit hodně času na čerstvém vzduchu. Pokožka potřebuje také dostatek zinku, to je jeden z nejdůležitějších minerálů. „Velice důležité je také důkladné čištění pleti a hydratace. Vždy je potřeba vybrat přípravky, které nebudou příliš hutné a póry nebudou zbytečně ucpávat. Pokud si nevíte rady, svěřte se do rukou odbornice v kosmetickém salonu, která potřeby vaší pleti zhodnotí a doporučí další postup“ doplňuje kosmetička Jana Petráková.

Zdravá strava, zelenina
i (Zdroj: Depositphotos)
S bojem proti akné pomůže dobrá životospráva.

Vyrobte si praktický organizér na kosmetiku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce