Růže je nekorunovanou královnou našich zahrad pro svůj ušlechtilý tvar květů, obrovské množství barev i jemnou decentní vůni. Díky okvětním lístkům a právě oné vůni se růže staly i oblíbenou součástí kosmetických přípravků. A takové kosmetické přípravky s příměsí růžových květů si můžeme vyrobit doma.
Růže
Královna našich zahrad má nejen nádherné květy a omamnou vůni, ale je to nezbytná složka nejrůznějších parfémů, toaletních vod nebo šamponů. Růžová voda je brána jako dokonalý prostředek při výživě pleti. Stejně tak je velmi ceněný i růžový olej. Zajímavostí je, že z hlediska chemického složení je růže jedna z nejzáhadnějších látek, protože se dosud velkou část látek v ní obsažených nepodařilo rozluštit. Známe tak např. geraniol a nerol, citronelol, farnesol, linalol nebo eugenol, bioflavanoidy či pektiny.
Plody růže, tedy šípky, jsou pak bohatou zásobárnou vitaminu C. Květ lze využít také pro snížení tlaku nebo cholesterolu, při bolestech kloubů či na potlačení menstruačních bolestí. Poradí si s akné, záněty v těle, snižuje chuť jídlu, zpomaluje proces stárnutí nebo zklidňuje mysl.
Výroba růžové pleťové vody
- 1 šálek růžových okvětních lístků asi ze dvou růží
- 2 šálky destilované vody, cca 500 ml
- 1 lžička vodky (není nezbytně nutná)
Vyberte si dva květy růže nejlépe jedné odrůdy, aby se nesmíchala vůně a účinné látky. Květy důkladně omyjte. Vybírejte vždy květy z domácí produkce, kupované bývají ošetřené pesticidy a chemickými přípravky. Otrhejte všechny okvětní lístky, zbytek vyhoďte. Dejte do hrnce, zalijte vodou a pro uchování na delší dobu přidejte trochu vodky. Směs prohřívejte na nízkou teplotu, nesmí se vařit, jinak všechny látky zničíte. Po 20 minutách by se měla voda začít zabarvovat. Růžovou vodu poté přecedíme do menších nádobek. Uchováváme v chladu. Směs bez vodky vydrží asi týden, konzervovaná vodkou déle.
Pravá růžová voda je destilovaná vodní párou přímo z květů růží, což doma asi nedokážeme. Pokud budeme potřebovat pravou růžovou vodu, nezbývá než si jí zakoupit, ale počítejte s dost nákladným produktem.
Šampon z růží a meduňky
Výroba šamponu, který by pěnil, je trochu náročnější na suroviny. Můžeme si ale vyrobit šampon, který nepění, čímž ušetříme peníze i čas při výrobě. Rozhodnutí je na vás.
Suroviny:
- 10 g olivového mýdla
- 300 g růžové vody
- 8 g kokosového oleje
- 16 g glycerinu
- 10 g panthenolu
- 5 g konzervantu cosgard
- 5 kapek esenciálního oleje meduňka
Aby šampon pěnil, museli bychom do něj přidat saponát čili tenzid, který umožňuje rozpouštění a odstraňování nečistot včetně mastnoty. V kosmetice se používá coco glucoside, který je jemný a vhodný pro všechny typy pleti i pro vlasy. Maximální doporučená koncentrace je 40 % z celkového objemu. Také budeme dbát na to, zda se vaše vlasy spíše mastí nebo jsou suché. Podle toho budeme volit výběr oleje. Kokosový olej se hodí pro suché vlasy, mastné vlasy vyžadují raději olej mandlový. Konzervant cosgard je přidáván proto, aby šampon nezplesnivěl. Naštěstí je tento konzervant dostupný na eshopu stejně jako tenzid coco glucoside.
Nejprve nastrouháme olivové mýdlo a smícháme s růžovou vodou. Poté budeme pomalu zahřívat na vodní lázni. Po úplném rozpuštění necháme směs zchladit a postupně přidáváme ostatní suroviny. Jako poslední přidáváme konzervant. Přelijeme do uzavíratelné lahvičky a používáme jako klasický šampon.
Růžový krém pro suchou pleť
Nejprve otrháme květy růže a na 2-3 hodiny je necháme macerovat v destilované vodě. Lze ji pak použít pro výrobu krémů. Pro suchou pleť je nejvhodnější použít avokádový olej. Jako levnější, ale neméně účinnou variantu lze použít obyčejné domácí sádlo, které se snadno vsakuje do pokožky a pleť nepůsobí mastně. Aby nám pleťový krém držel pohromadě, jako pojivo použijeme lanolin, včelí vosk nebo kukuřičný škrob. Všechny tekuté složky pak pomalu šleháme a postupně přidáváme pojivo, až vznikne krém. Vůni růžového krému můžeme podpořit růžovou vodou nebo růžovým olejem.
Domácí koupelová sůl
Výroba koupelové sole je velmi jednoduchá. Potřebujeme k tomu balíček himalájské nebo hrubozrnné soli, potravinářské barvivo a vonnou esenci. Můžeme použít i aromatizovaný esenciální olej. A samozřejmě sušené nebo čerstvé okvětní plátky růží.
Sůl nasypeme do misky a přidáme několik kapek potravinářského barviva. Protože budeme vyrábět růžovou sůl, použijeme růžové barvivo. Obarvenou sůl poté obohatíme o několik kapek růžového oleje. Místo něj ale lze použít i jakýkoliv jiný esenciální olej, jehož vůně si nebude protiřečit s vůní růží. Okvětní plátky vmícháme do soli a celou směs dáme do dobře uzavíratelné a voděvzdorné nádobky.
Můžete si vyrobit i mýdlo
Publikováno: 30. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová