Nejrůznější druhy zeleniny vnášejí do našeho jídelníčku rozmanité chutě a vůně. Mají ale i někdy opomíjené léčivé schopnosti, které nám pomáhají v prevenci a obraně proti řadě civilizačních a chronických chorob.
Léčivé schopnosti mají i ty nejběžnější druhy, které používáme v kuchyni prakticky každý den. Tepelným opracováním ale většinou zelenina ztrácí řadu vitamínů a prospěšných látek, proto si ji dopřávejte hlavně v syrovém stavu nebo jen lehce podušené.
Je libo mrkvičku?
Mezi nejsilnější zeleninové léky patří určitě mrkev – účinné látky obsahuje kořen, nať i šťáva ze semen. Všeobecně známý je její vliv na náš zrak, ale mrkev působí pozitivně rovněž na centrální nervovou soustavu, reguluje funkci střev a čistí krev. Naučte ji jíst své děti, protože právě u nich je důležitá pro jejich růst a kvalitu kostí.
Užitečná je pro ty, kteří bojují s artritidou či revmatizmem, jaterními a žlučníkovými obtížemi, vysokým tlakem nebo lupénkou. Mrkvový vývar vyzkoušejte na lupy, popáleniny, ekzémy, kožní lišeje nebo popraskanou kůži, jeho kloktání pomáhá při aftech v ústech.
Neprávem opomíjená dvojice
Zdraví prospěšné jsou i další druhy kořenové zeleniny. Celer možná není tak chutný a oblíbený jako mrkev, ale obsahuje velké množství vitamínů a tělu dodává také potřebné minerály jako hořčík, sodík nebo železo. Léčivé vlastnosti má kořen i nať - blahodárný vliv má celer hlavně na trávení, ledviny a játra nebo na kardiovaskulární soustavu. Šťáva léčí rány a v inhalačním roztoku pomáhá při úporných migrénách.
Petržel je doslova nabitá vitamínem C – obsahuje ho čtyřikrát více než pomeranče nebo zelí. Pomáhá při chudokrevnosti, nechutenství, jaterních a menstruačních obtížích, poruchách trávení a dodává duševní rovnováhu. Využít můžete i petrželový odvar, který hojí rány a zklidňuje podráždění způsobená hmyzím bodnutím.
Opravdoví kouzelníci
Česnek a cibule jsou svým vlivem na zdraví proslulí už po staletí, mimo jiné i proto, že je hojně využívá alternativní léčitelství.
Cibuli si naordinujte kdykoliv, když vás začne bolet v krku. Pro své vynikající protizánětlivé účinky pomůže při léčbě zanícených ranek po hmyzím štípnutí nebo menších vřídků na kůži. Účinná je také při dýchacích obtížích způsobených astmatem a zánětem průdušek, ale jíst by ji měli i ti, kteří trpí cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami. Posiluje také ledviny a nervový systém.
Česnek je skutečný všelék. Pomáhá při artritidě, astmatu, trávicích obtížích, nechutenství, vysokém tlaku nebo revmatizmu. Podpoří očistu jater stejně jako vyčerpaný organismus. Šťávu z česneku používali s úspěchem naši předkové na bradavice nebo kuří oka.
Kouzelná rajčátka
Většina z nás miluje rajčata – a to je dobře, protože se jedná o další léčivou "bombu“ plnou vitamínů a minerálních látek. Jsou výbornou prevencí zánětu močových cest, protože čistí ledviny, ale taky infarktu a křečových žil. Jejich pravidelná konzumace detoxikuje organismus a zvyšuje imunitu. Při horečce se doporučuje popíjet čerstvou tomatovou šťávu, která sráží horkost. Plátek čerstvého rajčete použijte jako první pomoc při spáleninách. Využijete i rajčatovou nať, z které připravíte koupel osvěžující unavené nohy.
Léto je sezonou nejen rajčat, ale také paprik a okurek. Papriky jsou dalším zásobníkem vitamínu C. Obsahují i hodně betakarotenu, který se v těle promění na vitamín A, který udržuje pleť pružnou a mladou. Vliv na obsah jednotlivých "léčivých“ látek má barva plodu. Červená paprika má nejvíce betakarotenu, zelená kyseliny listové a ty žluté zase vitamínu E, jenž zlepšuje zrak.
Všestranná okurka
Okurku leckdo považuje jen za užitečnou surovinu na salát, ale má poměrně vysoký obsah vitamínu C a je prokázán její pozitivní vliv při léčbě vysokého tlaku, cukrovky nebo revmatických obtíží. Oceníte ji i při přípravě domácích kosmetických prostředků. Obličejová maska z okurky, kapky olivového oleje a bílého jogurtu vyhladí pokožku. Ale stejně vám poslouží i plátky okurky, které nechte 10 minut přiložené na obličeji. Když budete chvíli žvýkat čerstvou okurku, zbavíte se nepříjemného zápachu v ústech.
Zelené zdraví
Špenát má kvůli obsahu železa pověst superzdravé zeleniny. Obsahuje ovšem i další látky, takže je nejen vhodnou potravinou pro lidi trpící chudokrevností, ale očišťuje také trávicí trakt a podporuje správnou srdeční činnost. Doporučuje se rovněž při kožních vyrážkách, lupénce nebo roztroušené skleróze.
Podobně dobrou pověst má zelí, především jako zdroj vitamínu C, ale obsahuje i mnoho důležitých minerálů. Nejsilnější účinek má syrové zelí, hlavně šťáva z něj. Uleví při trávicích a dýchacích obtížích, cukrovce i celkovém vyčerpání. Zelné obklady pomáhají při křečových žilách, ekzémech i astmatu. Pokud potřebujete bohatý zdroj vápníku, dopřejte si brokolici, která zároveň podporuje trávení, krvetvorbu a imunitu.
Tipy pro vás:
- Ještě více železa než špenát obsahuje řeřicha. Má vůbec pověst "superpotraviny“, protože čistí krev a osvěžuje, při zevním použití zastavuje vypadávání vlasů a vhodná je také při léčbě kožních onemocnění.
- Křen se hodí nejen k párečkům, ale jeho žvýkání pomáhá při paradontóze.
- Léči i "obyčejné“ brambory. Jsou bohaté na vitamín C, podporují správné trávení, působí příznivě na srdce a ledviny a dobře je snášejí alergici, protože obsahují látky tlumící alergické reakce.
- Některé druhy zeleniny si udrží obsah důležitých látek i po tepelném opracování. Například paprika nebo červená řepa, která je mimo jiné přirozeným uklidňujícím prostředkem a prospívá játrům.
Chutný zdravý salát můžete připravit i z pampelišek
Publikováno: 28. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová