reklama

Vyrobte si s námi skleněné srdce

V tomto článku se dozvíte, jak pracovat se sklem na sklářském kahanu. Ukážeme vám, že to nemusí být vůbec složité. Výroba vinutých perlí je spjata s naší minulostí, kdy se vinuté perle vyráběly v podhorských chalupách a právem patří mezi naše národní bohatství. Vinuté perle navíc představují hlavní surovinu pro výrobu bižuterie. A protože je stále ještě květen a ten je, jak je známo, lásky čas, pojďme si dnes vytvarovat na kahanu skleněné srdce.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobte si s námi skleněné srdce (Zdroj: Prima DOMA)

Co k tomu budete potřebovat:

  • sklářský kahan
  • tyčovinu
  • mandrely, nerezové dráty
  • nerezový nůž a pinzetu
  • misku s vodou
  • stojánek
  • ochranné brýle
  • malá sklářská pec
Ženské ruce pracující s nahřátou tyčovinou. Motající na mandrel kuličku
i (Zdroj: Depositphotos)
Na tvorbu potřebujete vlastně základní vybavení každého malého skláře. Základem je sklářský kahan, tyčovina, pinzeta a mandrel

Jak postupovat?

Nejprve si nasaďte ochranné brýle. Ochrání vaše oči a usnadní vám vidění. Potom si pusťte plyn. Zapalte ho. Pak přichází na řadu kyslík. Nastavení oxygenerátoru vám pomůže s tím, aby plamen byl pěkně rovný a neprohýbal se.

Sklářský kahan v malé dílně
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve si zapalte sklářský kahan

Do šikovnější ruky si vezměte bílou tyč a opatrně si ji prohřejte v plamenu.

Rozehřívání tyčoviny v plameni sklářského kahanu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rozehřívání bílé tyčoviny v plamenu sklářského kahanu

Ve chvíli, když se objeví kulička, tak si tyčovinu přehodím do druhé ruky. A do té zručnější ruky si vezmu pro změnu pinzetu, kterou však nejprve namočím do vody, aby se nepřilepila ke sklu. Vytáhněte string neboli nit, upalte v plamenu a opatrně odložím na stojánek. String se bude používat ke zdobení.

Žena táhne z bílé tyčoviny bílý string
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po rozžhavení bílé tyčoviny vytáhněte z něj tenký string

V dalším kroku si rozžhavte další tyčovinu. Měl by být červenou barvu. Ve chvíli, když se vám na tyčovině udělá dost velká rozžhavená kulička, tak si do druhé ruky vezměte mandrel na kterém je separátor a ten také celý pořádně prohřejte. Tyčovinu s kuličkou postavte kolmo. Kuličku pak natočte na mandrel a vytvořte okolo něj kuličku. Odejmuté tyčové sklo si potom odložte. Skleněnou kuličku na mandrelu si důkladně prohřejte a zakulaťte. Nakonec ji dozdobte stringem. A to tak, že vychlazený string si opatrně položte na kraj plamene a ozdobte pěkně kuličku. Po ozdobení zbytek stringu odložte a zatavte ozdobenou kuličku. Pomocí nože si z kuličky vytvarujte srdíčko. Po doteku nože srdíčko vždy vraťte do plamene, aby tam nezůstal otisk, protože sklářský výrobek by měl být krásně hladký.

Tvarování srdíčka z kuličky s použitím nože
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nožem z kuličky vytvarujte srdíčko

Ve chvíli, kdy se vám tvar srdíčka líbí, tak ho dejte mimo plamen, otáčejte jím a počkejte, až rozžhavené srdíčko vychladne, tedy zhasne. To znamená, že teplota mu klesla pod 480 °C a může do pece. Před vložením do pece si ho ještě jednou zkontrolujte. Vložte srdíčko do pece, kde bude do druhého dne řízeně zchlazen.

Pec na sklo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po vytvoření srdíčka je nutné dát ho nakonec ještě do pece, kde projde řízeným chlazením

Druhý den jej pak můžete použít k dalšímu tvoření. 

Skleněné srdíčko je navlékáno na drátěnou skruž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Druhý den pak můžete skleněné srdíčko použít k dalšímu tvoření, třeba k výrobě náhrdelníku
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová