Pokud máte doma psa nebo kočku a neplánujete se dále věnovat chovu, určitě byste měli zvážit, zda vaše mazlíčky nenechat kastrovat. Nemusíte se tohoto zákroku obávat, protože psi a kočky tento běžný operativní zákrok většinou dobře snášejí. A nemusíte mít ani strach, že byste nezvládli pooperační péči, která není složitá.
Kastrace psů i koček je považována za jednoduchý operativní úkon. Nicméně jedná se o zákrok do zvířecího organismu, takže bychom měli uposlechnout všechna doporučení našeho veterináře, která se budou týkat samotné operace i následné péče. Když se jich budete držet, měli byste vy i váš chlupáč vše bez problémů zvládnout.
Kdy je vhodný čas
Kdy se doporučuje přistoupit ke kastraci psů? Pokud máte zvířátko jen jako kamaráda a neplánujete štěňata nebo nebudete používat psa ke krytí, můžete je nechat vykastrovat ve chvíli, kdy dosáhne tělesné i duševní dospělosti. U fen to je většinou mezi prvním a druhým háráním, což u malých a středních plemen vychází na věk kolem roku až roku a půl. Velká a obří plemena ovšem dospívají později, takže u nich s tímto zákrokem počkejte nejméně do dvou let.
Kastraci naplánujte u fen na dobu, kdy nehárají. U psů podobná omezení nejsou. Před zákrokem by mělo být zvíře zdravé, protože operace se provádí v celkové narkóze. Pokud je už pes starší nebo má nějaké chronické zdravotní problémy, veterinář udělá rozbor krve, aby předešel zbytečným komplikacím. Před samotnou operací by mělo zvíře držet několik hodin až jeden den hladovku, což je ostatně stejné jako u lidí.
Pozor na stehy
Když si psa nebo fenku přinesete po zákroku domů, nechte ho dospat a odpočinout na klidném a pro něj známém místě. Po probuzení mu nabídněte po troškách vodu a po několika hodinách i malou porci jídla. Nejlépe něco měkkého – třeba masovou konzervu. Několik dní po zákroku hlídejte, aby neběhal a neskákal: Rána má být v klidu a také by se mohly potrhat stehy.
Samotnou ránu není potřeba nijak zvlášť ošetřovat, ale musíte hlídat, aby si ji zvířátko nelízalo, a neuvolnilo tak stehy. Nejlepší variantou je, když rekonvalescent vydrží mít na krku ochranný límec, který mu v lízání zabrání a vy si ušetříte starosti s neustálým dohledem. Pokud veterinář nepoužije vstřebatelné stehy, počítejte s tím, že asi 10 dní po operaci se budou muset vytáhnout.
Ve většině případů nehrozí, že by se dostavily nějaké pooperační komplikace. Nicméně je vhodné zvíře sledovat, a pokud budou v dalších dnech přetrvávat nějaké zjevné obtíže nebo atypické chování, je na místě poradit se s veterinářem.
Na obezitu jde vyzrát
Kolem kastrace psů a fen panuje stále mnoho mýtů, které se nezakládají tak zcela na pravdě. Například, že kastrovaní jedinci trpí obezitou. Některá zvířátka nemají po tomto zákroku s váhou vůbec problémy, ale pokud se jim postaráte o dostatek pohybu a správný stravovací režim, nejspíš se nadváze vyhnou i ta, která k ní mají sklony.
Stejně tak neplatí, že kastrovaní psi ztrácejí lovecký pud nebo schopnost hlídat. Sexuální pud, kterého se kastrace týká, nemá s těmito schopnostmi nic společného, takže se kastrovaný jedinec může dál věnovat svému pracovnímu určení.
Důležitý je pitný režim
Kočky snášejí kastraci ještě mnohem lépe než psi, ostatně se o nich říká, že mají devět životů. Předoperační příprava je u nich velmi podobná té u psů: Kočka by především neměla několik hodin až jeden den jíst. Odborník vám doporučí uvažovat o tomto zákroku až ve chvíli, kdy kočka pohlavně dospěje, což je tak kolem 7 měsíce věku. Důležitá je také fyzická zralost, zvířátko by mělo vážit alespoň 2,5 kg. Kočičí slečny by se neměly kastrovat během říje, proto počkejte minimálně týden po jejím skončení.
Až si kočičku přivezete po operaci domu, bude nějakou chvíli unavená, ospalá a možná i trochu zmatená. To vše ale postupně odezní a vy jí můžete dát napít a také malou porci jídla. Dávejte pozor, aby nešplhala po výškách, protože by mohla v doznívající omámenosti po narkóze spadnout.
Pelíšek jí proto připravte na zemi a hlídejte také, zda si neolizuje a nevykusuje stehy. I kočce můžete dát límec, který jí zabrání v přístupu k ráně. Přibližně po 8–10 dnech lze počítat, že veterinář odstraní stehy.
Většina koček je už druhý den po operaci plná života a vypadá, jako by ji vůbec nic nebylo. Ale mohou se pochopitelně vyskytovat výjimky. Dbejte, aby začaly pít a pokud nechtějí samy, zkuste jim zvlhčit tlamičku nebo do nich vpravit trochu vody pomocí stříkačky. Je to důležité, protože kočky jsou choulostivé na dehydrataci.
Na co si dát pozor
Už jsme zmiňovali, že naši mazlíci snášejí kastraci dobře a jejich rekonvalescence probíhá většinou bez problémů. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o operační zákrok, je na místě kastrované zvíře pozorovat a případně znovu navštívit veterináře. Důvody ke znepokojení jsou následující, a to jak u koček, tak u psů:
- okolí rány a břicho jsou oteklé a z rány začne cokoliv vytékat
- zvíře odmítá i po 24 hodinách potravu
- časté zvracení: Je poměrně běžné, že kočka nebo pes začnou v době následujících po operaci zvracet, což je normální reakce na narkózu. Pokud ale nevolnost neustupuje, je důvod ke znepokojení
- nezvyklé chování jako ospalost nebo apatie přetrvávají déle než jeden den
- pokud se zvíře odmítá vymočit do 24 hodin po operaci
Někdy stačí své pochybnosti zkonzultovat telefonicky s veterinářem nebo sestřičkou. Tak mnohdy zjistíte, že se zbytečně obáváte a ušetříte si cestu do ordinace i peníze. Nebojte se proto zavolat a zeptat se. Dobrý veterinář vám ostatně tuto možnost nejspíš sám nabídne.
Jaká strava je vhodná pro naše mazlíčky?
Informace byly čerpány z webů:
Světluška - pro kočky, o.s., www.pomahamekrmit.cz, www.svetkrmiv.cz, www.vseprozviratko.cz
Publikováno: 26. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová