Říká se, že nejlepší je pro náš organismus právě to, co nám nadělila příroda a nejideálnější, takové plody, které rostou v našem okolí. Pro nás jsou to třeba taková obyčejná neobyčejná jablka. Pokud k tomu přidáme skořici a špaldovou mouku, máme skvělý a zdravý moučník. Jablka nám dodají spousty vitamínů a vlákniny, špaldová mouka je lépe stravitelná a skořice působí blahodárně na trávicí systém. Všechny tři potraviny navíc obsahují velké množství významných minerálů.
Jablka
Obsahují jen malé množství sacharidů a díky vysokému obsahu vlákniny napomáhají čištění střev. Pravidelná konzumace může pomáhat snížit krevní tlak, hladinu cholesterolu, posílit srdce, krevní oběh, celkovou imunitu a stabilizovat hladinu cukru v krvi. Z minerálů obsahují draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď nebo zinek a z vitaminů v nich najdeme B6, B12, C, D, E, beta karoten a další. Jsou tedy zdraví prospěšnou bombou pro náš organismus.
Skořice
Je skvělým přírodním léčivem a podle toho je potřeba s ní i zacházet. Denní dávka by neměla přesáhnout 3 g. Pravidelná konzumace ať už v nápojích, různých jídlech či dezertech může mít blahodární účinky na naše zdraví. Podporuje trávení, čištění organismu, je skvělým pomocníkem při hubnutí, podporuje mozkovou aktivitu a pomáhá při léčbě klasických nemocí, jako je rýma, angína a chřipka. Obsahuje například vápník, železo, hořčík, fosfor, mangan, draslík, měď, zinek, sodík, selen, vitaminy C, E, K, kyselinu listovou a kyselinu pantotenovou.
Špalda
Je původní druh pšenice, která neprošla šlechtěním jako jiné obiloviny. Zachovala si proto vysoký obsah vitamínů, minerálů a vlákniny, je lehce stravitelná a je vhodná i při lehčích alergiích na lepek jako zdravá náhrada klasické bílé mouky. Je hodně odolná proti škůdcům, není ji potřeba proto chemicky ošetřovat a díky tomu neobsahuje škodlivé chemikálie. Pracuje se s ní v kuchyni podobně jako s klasickou moukou, těsto je ale často tmavší a má tendenci nasáknout více tekutiny.
Upečme si spolu obrácený jablečný koláč
Suroviny na těsto:
- jedno celé vejce
- dvě lžíce jedlého oleje
- hrnek špaldové mouky
- ¼ hrnku třtinového cukru
- ¼ hrnku mléka
- lžičku jedlé sody (nebo prášku do pečiva)
- špetka soli
Suroviny pro jablečnou vrstvu:
- dvě větší jablka (může být i více)
- ¼ hrnku krystalového cukru (klasický nebo třtinový)
- lžička mleté skořice nebo dvě lžičky skořicového cukru
- šťáva z půlky citronu
- asi 50 g másla
Jablka nastrouhejte na hrubém struhadle a hned zalijte šťávou z citronu, aby nezačala hnědnout. Nechte chvíli odstát a pak slijte přebytečnou šťávu. Formu na pečení vystelte pečicím papírem. Dolní kraje pořádně zamáčkněte, abyste co nejvíce obkreslili oblouk a výsledný dort měl hezký kulatý tvar.
Nastrouhaná jablka vložte na dno formy, zatlačte a urovnejte. Smíchejte cukr se skořicí a posypejte rovnoměrně celou vrstvu jablek. Pokud máte sypká a hodně sladká jablíčka, můžete dát cukru měně. Poté ještě posypte povrch trochou špaldové mouky a nakrájejte máslo na kousky a uložte také na vrstvu jablek.
Ušlehejte vejce s cukrem do pěny nejlépe ručním elektrickým mixérem. Přilijte postupně mléko a olej a opět šlehejte.
Smíchejte mouku s jedlou sodou (případně práškem do pečiva) a špetkou soli. Pak směs přisypte k tekuté části a důkladně vše promíchejte, můžete také mixérem na menší otáčky. Těsto nalijte do formy na vrstvu jablek a másla.
Upravte okraje pečícího papíru a těsto rozetřete do stran a uhlaďte do roviny. Pečte na 180 °C v rozehřáté troubě 35 a více minut. Hlídejte horní část, aby se nepálila, ale vnitřek je potřeba hlídat pomocí špejle. Tím, že jsou uvnitř jablka (mokrá vrstva), je doba pečení hodně individuální.
Po upečení nechte koláč chvíli vychladnout, pak formu otevřete a překlopte ho na rovnou podložku. Dávejte pozor, kovová forma může být dlouho hodně horká. Hotový koláč můžete podávat ještě teplý (ne horký) s vanilkovou zmrzlinou. Jinak servírujeme studený se šlehačkou, ovocem, nebo jen tak. V lednici vám pod igelitem vydrží 2-3 dny.
Ještě nemáte dost jablečných koláčů? Jak je libo...
Publikováno: 21. 5. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná