reklama

Starý dobrý heřmánek: Kouzelná bylinka, která dokáže každému více či méně pomoci

Příjemně vonící květy patří jednoznačně k našim nejznámějším a především nejvšestrannějším léčivým bylinkám. Heřmánek pravý působí protizánětlivě, dezinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení. Lidově se mu říká kamilka, marunka, harmaníček, jahodníček či sluníčko.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jednoletá bylina dosahující výšky až 50 cm. Na vzpřímené a bohatě větvené lodyze vyrůstají silně aromatické květy s bílými okvětními lístky a žlutým středem. Kvete od jara až do podzimu. S heřmánkem pravým se u nás setkáte celkem často. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v obilných polích a na loukách. Původně rostl pouze v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. Do střední Evropy se dostal nejspíš jako plevel s dovozem obilí. Ve středověku se mu přisuzovala kouzelná moc. Pomáhal odhalovat čarodějnice, vzbuzoval lásku druhého pohlaví a dokonce umožňoval věštit budoucnost. Rozemleté lístky chránily před uštknutím jedovatými hady. 

Sbírání, sušení, skladování

Heřmánek se sbírá v době plného květu, optimálně dopoledne kolem desáté hodiny od května do září. Vybírejte si jen nepřezrálé květy – okvětní lístky nesmí být svěšené k zemi. Květy i s kouskem stopky dlouhé do 2 cm opatrně ustřihněte. Heřmánek pravý rozeznáte od heřmánku římského tak, že rozříznete podélně žlutý střed květu, který by měl být dutý. Květy se při sběru nesmí nepomačkat.

Starý dobrý heřmánek pravý 2
i (Zdroj: istock.com)
Starý dobrý heřmánek pravý 2

Heřmánkové květy sušte rozprostřené v tmavé, dobře větrané místnosti v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, protože tak ztrácí účinné látky i barvu. Vhodné není ani sušení na slunci. Můžete ho sušit teplem umělým při teplotě do 40 °C. Květy při sušení zbytečně neobracejte, jelikož se heřmánek lehce drolí a rozpadá a pak ztrácí kvalitu.

Starý dobrý heřmánek pravý 3
i (Zdroj: istock.com)
Starý dobrý heřmánek pravý 3

Usušený heřmánek skladujte ve skleněných nádobách s uzavíratelným víčkem, aby bylina nenavlhla.

Proč a jak heřmánek pravý pomáhá

Heřmánek pravý obsahuje kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je chamazulen, další účinné látky, jako je bisabolol, flavonoidy, kumariny, terpeny, hořčiny, rutin a další látky. V podstatě se dá říci, že neexistuje oblast lidové medicíny, kde by heřmánek nemohl více či méně pomoci. Má uklidňující a hojivé účinky. Je účinný při revmatických onemocněních, žaludečních a střevních kolikách jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladkého svalstva), působí protizanětlivě, zabraňuje množení choroboplodných zárodků.

Starý dobrý heřmánek pravý 4
i (Zdroj: archiv redakce)
Starý dobrý heřmánek pravý 4

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 lžičku sušených heřmánkových květů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechte 15 minut vyluhovat a poté sceďte. Heřmánkový čaj se pije teplý, třikrát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Zevně se používá jako kloktadlo při zánětu horních cest dýchacích a bolestech zubů, jako oční kapky při zánětu spojivek, jako obklady při kožních onemocněních, při hemeroidech a zánětu prsní žlázy, jako koupel při nadměrném pocení nohou nebo jako inhalace při rýmě. Heřmánek se využívá v kosmetice, masti s chamazulénem urychlují hojení a zamezují tvorbu jizev, koupele se užívají při ošetření vlasové pokožky a zesvětlení vlasů, extrakty z heřmánku bývají v pleťových maskách nebo ústních vodách.

Prima tip: Heřmánková mast

Starý dobrý heřmánek pravý 5
i (Zdroj: istock.com)
Starý dobrý heřmánek pravý 5

Dvě vrchovaté hrsti čertvých heřmánkových květů vsypte do 250 g rozpuštěného vepřového sádla nesoleného, nechte vzkypět a odstavte. Druhý den směs mírně prohřejte a vylisujte přes lněný ubrousek (látku dejte na síto a protlačte). Nakonec mast promíchejte s trochou včelího vosku a přelijte do čisté nádoby.

Publikováno: 11. 8. 2017, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová