O domácí textil a oděvy pečujeme pravidelně. Minimálně je potřebujeme vyprat, často i vyžehlit. Zvláštní pozornost potřebují choulostivé materiály jako je například kašmír. Nesprávným zacházením bychom mohli látku nenávratně poškodit. Některé materiály se musí prát jenom v ruce, nesmí se skoro vůbec ždímat a už vůbec ne žehlit klasickou žehličkou.
Šátek z hedvábí, svetr z kašmíru nebo záclony z organzy. Kdo z nás by nechtěl mít i tyto speciální kousky v šatníku a domácnosti. A pokud jste si něco z toho už pořídili, sáhli jste rozhodně do kapsy hlouběji, než je při nákupu textilních výrobků obvyklé. Proto je vhodné pečlivě sledovat štítky od výrobce a doporučení ohledně praní a žehlení dodržovat, aby vám investice mohla dělat radost co nejdéle. Perte tyto kousky vždy šetrně a pro žehlení používejte výlučně páru nebo přímo speciální napařovací přístroje.
Kašmír
Kašmír je velmi jemný materiál. Nikdy ho nedávejte do pračky, ale perte jej výlučně v ruce a s velmi jemnými pracími prostředky. Prací prostředek můžete dokonce vyměnit za šampon na vlasy, který je k tomuto materiálu šetrnější. Kašmírový svetr se vám tak odmění krásným vzhledem po dlouhou dobu a hlavně se vám určitě nesrazí. Svetr jemně vyperte v ruce, vymáchejte ve vlažné vodě bez aviváže, opatrně vodu vymačkejte a sušte ve vodorovné poloze, aby se nevytahal. Můžete ho rozložit například na froté ručník a ten podle potřeby vyměnit.
Satén, krajka a samet
Satén, krajka a samet jsou také velice citlivé a jemné materiály. Perte je v pračce jenom, pokud máte k dispozici speciální program na jemné materiály nebo přímo program Ruční praní. Jistější je ale určitě jemné praní v ruce. Použijte opět jenom šetrné prací prostředky, aviváž nedávejte raději vůbec. Silné ždímání určitě vynechte a jenom jemně vymačkejte vodu v ruce. Výbornou pomůckou je zabalení vyprané textilie do froté ručníku, který přebytečnou vodu vsákne do sebe. Rozhodně neždímejte kroucením materiálu.
Tyto jemné materiály nikdy nežehlíme klasickou žehličkou. Nevzhledné sklady a pomačkání můžeme elegantně vyřešit napařováním. Skvělým pomocníkem je napařovač oděvů s unikátní technologií Start&Stop a s povrchovou úpravou Soft touch. Metoda napařování je k textilním materiálům velice šetrná a je vhodná pro všechny druhy oděvů i domácích textilií. Žehlení napařováním probíhá bez žehlicího prkna ve svislé poloze. Ruční napařovač je vhodný pro domácí použití, ale také na cesty. Jednoduše ho vezměte sebou na dovolenou, nezabere příliš místa. S výkonem 1500 W je připravený za 30 sekund. Obsahuje nádržku na vodu o objemu 140 ml a speciální háček na dveře pro pohodlné odkládání. A díky lehké váze se s ním pracuje opravdu pohodlně.
Stojanový napařovač SteamOne Stilys
Stojanový napařovač SteamOne Stilys oceníte hlavně při žehlení košil, triček a kalhot. Oblečení pověsíte na ramínko přímo na stojanu a s napařovací hlavicí snadno pomocí horké páry vše rychle a elegantně vyžehlíte. Je vybavený velkou nádržkou na vodu o objemu až 1,2 litru a připravený k práci za 60 sekund. Všechny záhyby tak snadno a rychle vyrovnáte bez pracného otáčení a nastavování oděvu.
Velmi jednoduše zajedete i dovnitř košile a tím, jak se pára dostane do celého rukávu ve svislé uvolněné poloze, nezůstanou po žehlení nevzhledné zalomené místa. Stejný výsledek dosáhnete u kalhot a triček. Žehlení pomocí napařovacího stojanu SteamOne Stilys s unikátní technologií Start&Stop můžete použít jak na běžné druhy oděvů, tak na jemné a choulostivější typy. Navíc napařování odstraňuje i případné nežádoucí pachy a materiál dezinfikuje. Napařovací stojan můžete použít kdykoliv, kdy potřebujete oděv rychle vyžehlit nebo osvěžit.
Publikováno: 10. 5. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná