reklama

Co dokáží barvy s vaším domovem

Už před téměř 120 lety prokázal dánský lékař a nositel Nobelovy ceny Nils Finsen, že barevné chvění procházející lidským tělem v nás vyvolává velmi silné reakce. Z tohoto poznatku vychází i psychologie barev, díky které můžete zjistit, co dělají jednotlivé barvy s našim vnímáním a psychikou. A když využijete všech jejich předností, uděláte významný krok k vytvoření harmonického domova.

i (Zdroj: Depositphotos)
Barvy dokáží kouzlit a přivodit nám dobrou náladu. Nebo nás naopak rozesmutnit (Zdroj: Depositphotos)

Lidská duše barvy potřebuje. Každý máme pochopitelně svoje oblíbené, které dominují našemu šatníku a mnozí si podle tohoto barevného žebříčku kupují třeba auto. Ale při zařizování domu nebo bytu byste měli svoje oblíbené barvy mít pochopitelně na zřeteli – neobklopíte se přece těmi, které nemáte rádi – ale je zapotřebí myslet i na to, jak na nás různé barvy vlastně působí.

Dítě
i (Zdroj: Depositphotos)
Inspirujme se dětmi, barvy milují a vybírají si rády veselé a optimistické odstíny

Začínáme na neutrál…

Bílá, šedivá a černá – jsou základní trojicí, protože jsou to tzv. barvy neutrální. Hodí se prakticky všude a jsou používány po staletí a napříč kulturami. Mimo jiné proto, že jsou velmi elegantní. A nesou v sobě také symboliku, která se ale po světě mnohdy odlišuje: Zatímco taková bílá je v Evropě symbolem nových začátků a nevinnosti, v Číně je barvou smutku.

Bílá v interiéru je stále "in“, ale někdy může působit trochu fádně a sterilně, proto se doporučuje kombinovat ji s výraznějšími barvami. U někoho dokonce vyvolává "syndrom nemocničního pokoje“. Nicméně se hodí do celého bytu, ale nejlépe ji využijete v kuchyních, koupelnách a toaletách, případně v ložnicích. Hodí se také do menších chodeb a tam, kde potřebujete "přidat“ prostor, protože zvětšuje a prosvětluje.

Bílá
i (Zdroj: Depositphotos)
Bílá je neutrální, hodí se všude, včetně ložnic, ale někdy může působit trochu sterilně

Šedá bývá v interiérech ne zcela právem opomíjená. Symbolizuje vznešenost a eleganci, a pokud je namíchána ve správném odstínu, je ideální protiváhou živých a pestrých barev. Vypadá decentně a není tak kontrastní jako černá nebo bílá. Zajímavě vypadají pokoje, kdy je jedna stěna v příjemné šedé a ostatní v nějakém jemném pastelovém odstínu. Taková kombinace potěší ty, kteří nemají rádi velké kontrasty a dokážou ocenit promyšlenou harmonii, která na ně má pozitivní vliv.

Šedá
i (Zdroj: Depositphotos)
Šedá není vůbec nudná, zvláště když ji doplníte detaily ve žluté nebo červené

Zatímco černou uctívají východní filosofie jako barvu plodnosti a úrodné země, u nás je považována za zosobnění zmaru, smrti a smutku. I proto se nehodí jako dominantní k výzdobě interiéru, protože na většinu lidí působí velmi depresivně. Nicméně coby poslední z neutrálních barev se výborně kombinuje s jinými barvami, působivá je jako jemný dekor na světlém podkladu nebo k orámování ploch. V domácnosti byste to neměli přehánět s černými lesklými plochami a doplňky, které mohou budit dojem nevkusného zbohatlictví a zároveň je na nich vidět každá nečistota.

Černá
i (Zdroj: Depositphotos)
Černá působí velmi dobře k orámování ploch a jako doplněk moderních elegantních interiérů

Nebojte se červené a modré

Máte obavy z výrazných barev jako modrá a červená, protože by v interiéru vypadaly nevkusně? Když ale víte, jak s nimi zacházet, je škoda nevyužít jejich pozitivní energie.

Červená je barvou lásky, vášně, erotiky i zapadajícího slunce. Vyvolává v nás radost a symbolizuje plné zdraví. Když se to s ní ovšem přežene, stane se symbolem hněvu a násilí. Pak vás může zbytečně rozčilovat a brát vám duševní klid. Určitě se nehodí tam, kde bydlí cholerici a neurotičtí lidé a také ti, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami. Vhodná není ani do pokojíků hyperaktivních dětí, naopak je užitečná v kuchyni, protože podporuje chuť jídlu. Pěkně vypadá v kombinaci s bílou, černou a hlavně šedou.

Červená
i (Zdroj: Depositphotos)
Červená dobře ladí s neutrálními barvami

Zajímavě působí modrá, barva svobody a klidu, ale také dálek. Někomu připadá jako chladná a smutná, ale existuje tolik modrých odstínů, že těm depresivním se lze bez problémů vyhnout. Nicméně se v interiérech hodí spíše jako doplňková, s kterou můžete doladit celkovou atmosféru: Světlejší odstíny inspirují a vyvolávají pocit nekonečna, ty tmavší zlepšují schopnost soustředění. Hodí se do pracoven, studoven a koupelen, ne však do kuchyní, protože potlačuje chuť k jídlu.

Modrá
i (Zdroj: Depositphotos)
Modrá podporuje soustředění, hodí se proto jako doplněk pracovních koutů

Poslové radosti a optimismu

Žlutá, stejně jako oranžová, jsou zajímavým oživením, protože zastupují energii, optimismus a slunce. Ale právě u nich platí všeho s mírou, takže s nimi doma zacházejte opatrně. Jako doplňkovou barvu ji oceníte v kuchyních nebo větších halách a společenských místnostech. Dobře se hodí do dětských pokojů, protože podporují ctižádost a sebedůvěru. Tam se můžete pustit i do trochu odvážné kombinace s modrou nebo zelenou.

Zelená je synonymem rovnováhy a klidu, snižuje nervové vypětí. Na výmalbu stěn je vhodná v jemných pastelových odstínech, ty tmavší se hodí spíše pro čalouněný a kožený nábytek. Velmi hezky vypadá tmavě zelená podlaha.

Zelená
i (Zdroj: Depositphotos)
Zelená ve spojení s bílou zosobňují eleganci a pozitivní energii

Na které si dát pozor

Fialová je sice už po staletí symbolem vznešenosti, nicméně do běžného domova se příliš nehodí, a to především její tmavší tóny. Ty světlejší, například lila, působí pěkně v dívčích pokojích a v koupelnách. Stejně jako modrá se nehodí do kuchyní a jídelen, protože zahánějí chuť k jídlu.

Fialová
i (Zdroj: Depositphotos)
Když najdete správnou míru ve využití fialových doplňků, vytvoříte působivé interiéry

Ještě větší pozor si dejte na stříbrnou a zlatou. Symbolizují sice hojnost a bohatství, zlatá navíc i slunce a život, ale na velkých plochách vypadají nevkusně a lacině. Stříbrná je v přiměřeném množství působivá s ve spojení s černou, pozlacené kliky a madla mohou vhodně doplnit klasické až rustikální interiéry.

Inspirujte se barvami v bytě:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová