reklama

Dejte rostlinám ve velkých nádobách pořádnou výživu

Mnohé zahrady nezdobí už jen truhlíky na okně nebo květiny v záhonech, ale také rostliny ve velkých nádobách. Jak si ale pak poradit ve chvíli, kdy jim zemina přestane dávat potřebné živiny? Přesazování se bát nemusíte, bude to mnohem jednodušší. Řekneme si jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos )
Rostliny v nádobách potřebují větší péči (Zdroj: Depositphotos)

Břečťany v nádobách z jara ostříhejte

Rostliny se dají v nádobách pěstovat na mnoha vhodných místech. Jsou to hlavně vnitrobloky, terasy nebo balkony, kde se nechcete omezovat jen na malé truhlíky. Můžete volné místo vyplnit designovými kontejnery, do kterých můžete vysadit kvetoucí rostliny, ale i keře nebo třeba dřeviny. Můžete tak mít i i v bytě úplně všechno. Šeřík, lísku, rododendron nebo třeba javor. Jen je potřeba se o ně dostatečně starat.

Je jasné, že nádoby ve velkých nádobách se budou přesazovat poměrně obtížně. A není to vzhledem k udržení jejich velikosti i třeba omezenému prostoru na balkoně, terase nebo zimní zahradě vhodné. Nebojte se, nebude to potřeba. Celkově s nimi bude méně starostí, protože velké truhlíky udrží déle vlhkost a živiny se také spotřebovávají pomaleji.

Břečťan
i (Zdroj: Prima DOMA)
Břečťany v nádobách zjara ostříhejte
  • Když se vám zdá, že už by rostlina potřebovala dodat zeminu a živiny, udělejte to. Nahradíte tím přesazování.
  • Na jaře rostliny tvarujte nůžkami – zastřihněte je, odstraňte odumřelé větvičky a výhony. To se ale netýká jehličnanů, těm byste stříháním uškodili.
Konifery
i (Zdroj: Prima DOMA)
I konifery se dají pěstovat v nádobách
  • Pokud zemina chybí, doplňte ji. Případně můžete vrchní škraloup seškrábnout a nahradit ho zeminou čerstvou.
  • Doplňte živiny – použijte speciální hnojivo pro nádobové rostliny. Organominerální hnojivo je navíc vyrobeno z koňského nebo kravského hnoje, které je bez chemie. Stačí granule naházet na zeminu a zapravit je.
Granule
i (Zdroj: Prima DOMA)
Granulovaná forma velmi usnadní dávkování i aplikaci

U jehličnanů si všímejte uschlých jehlic nebo jejich špiček. Značí, že dřevina má nedostatek hořčíku, který jí v malé nádobě chybí. Doplňte ho tekutou formou – stačí přidat do konve s vodou a zalít. Opakujte třikrát až čtyřikrát během vegetace.

Hnojivo tekuté
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijte speciální hnojivo pro nádobové rostliny

Organominerální hnojiva

Jak název napovídá, spojují v sobě organickou i minerální složku. Dodává rostlinám živiny díky organické složce a okamžitě, ale zároveň i dlouhodobě díky minerální složce. Můžete je používat pouze před výsadbou nebo i k přihnojování během růstu. Granulovaná forma velmi usnadní dávkování i aplikaci.

A jak je to s výživou květin v truhlíku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová