reklama

Přírodní kosmetická poradna péče o tělo 2. díl - Tělová přírodní kosmetika z aloe

Je tu další díl naší přírodní kosmetické poradny, která se bude dnes zaměřovat na domácí kosmetiku z aloe vera. Tato rostlina je naprostým unikátem v tom, kde jí použít. Aloe se hodí téměř na všechno. A přitom jí nemusíme ani kupovat v obchodě ve formě základní gelové suroviny, neboť aloe lze běžně pěstovat v pokojových podmínkách.

i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodní kosmetická poradna péče o tělo 2. díl (Zdroj: Depositphotos)

Aloe

Není nutné zdůrazňovat, že právě aloe je dalším zástupcem všemocných léčivek. Obsahuje latex, v němž jsou další prospěšné složky jako minerální látky, ketony nebo silice. Gel aloe je plný sacharidů, pektinů, aminokyselin, lipidů, kyseliny salicylové nebo proteinů.

Obsah aloe najdeme v mýdlech, pleťových vodách, parfémech, krémech, koupelových přípravcích a mnoha dalších produktech. Aloe má regenerativní účinky na pokožku, zejména při popáleninách, spáleninách od slunce nebo bodnutí hmyzu. Má také protizánětlivé účinky, napomáhá trávení, má imunostimulující účinky i silný protirakovinný potenciál.

Aloe
i (Zdroj: Depositphotos)
Aloe má opravdu blahodárné účinky na naši pleť

Aloe vera gel

K výrobě gelu potřebujete jen několik vyzrálých listů aloe. Ideální je si tuto rostlinu pěstovat doma jako pokojovku, abyste měli neustále po ruce přísun nových listů. 

Odstřihneme 1-2 listy aloe a několik minut necháme listy postavené řezem dolů ve skleničce. Tím nám z listů odteče latex, který by mohl naši pokožku při aplikaci dráždit. Potom obyčejnou škrabkou na brambory odstraníme vrchní slupku listu a pod ní se objeví průhledná gelová hmota. Tu lžičkou vyškrábeme do misky a důkladně rozmícháme, můžeme použít i mixér. Všechny kousky listů vyhodíme. Pokud chcete gel skladovat, přimíchejte do něj 500 g práškového vitamínu C nebo vitamínu E (400 IU) na ¼ šálku gelu. Pomocí mixéru směs napěňte. Přelijte do čisté sklenice s uzávěrem a uchovávejte v chladu. 

Pokud smícháte aloe gel s rozpuštěným kokosovým tukem, dostaneme výbornou směs pro masáže pokožky. 

Gel
i (Zdroj: Depositphotos)
Gel z aloe vera bude základní surovinou pro domácí kosmetiku

Gel na holení s aloe

Nejen muži se holí. Většina žen, které chtějí být hezky upravené "odchlupují" své tělesné partie, zejména nohy a podpaží. Často však po použití holicí pěny pro ženy pociťujeme podrážděnou pokožku, případně vysušenou a plnou zarudlých pupínků. A zde nám může pomoci právě aloe.

Ve spolupráci s avokádovým olejem, který je vyživující a s levandulí, která provoní vaši pokožku a je zároveň hojivá, si vytvoříme gel na holení. 

Budeme potřebovat:

  • 100 ml šťávy z aloe  
  • 5 ml glycerinu
  • 2 g xantanové gumy
  • 25 ml avokádového oleje
  • 10 kapek levandulového macerátu

Xantanovou gumu, což je přírodní polysacharid seženeme v lékárně nebo ve vybraných e-shopech s potravinami. Zde také koupíte šťávu z listů aloe (tuto šťávu se nedoporučuje konzumovat, protože má silné projímavé účinky). Získání šťávy z aloe po domácku je poněkud pracnější záležitost, ale můžete se o to pokusit. 

Gel získáme tak, že rozmícháme xantanovou gumu v glycerinu do husté kašičky a postupně přidáváme šťávu z aloe. Následně doplníme zbylé ingredience, dobře vyšleháme a výsledný produkt by měl být mléčně krémový. Nanášíme na pokožku před holením, ale může stejně dobře posloužit i po holení na ošetření podrážděné pokožky. Gel je vhodný pro ženy i pro muže. 

Holení
Gel na holení z aloe nebude pokožku dráždit a napomůže rychlému hojení (Zdroj: Depositphotos)
Nohy
Gel můžeme použít i po holení na zklidnění pokožky (Zdroj: Depositphotos)

Tonikum a odličovač

Tonikum, které zároveň slouží jako odličovač si vyrobíme z aloe vera proto, že má hydratační účinky, zklidňuje pokožku a zpomaluje stárnutí kožních buněk. 

Z 1 lžíce gelu z aloe vera a 1 čajové lžičky glycerinu vymícháme metličkou hustou směs. Tu nanášíme klasicky vatovým tampónkem na pokožku. Uchováváme ve vzduchotěsné nádobě.

Tonikum
i (Zdroj: Depositphotos)
Tonikum z aloe pokožku omlazuje a hydratuje

Jaké je další využití aloe vera?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová