Kalisie vonná nebo voňavá je rostlina, která si právem zaslouží název zázračná. Rostlina má natolik zajímavé a široké spektrum léčivosti, že se dá využít k léčení téměř všech nemocí v relativně dobré účinnosti. A její pěstování je tak snadné, že si s ní poradí i úplní amatéři. Pořiďte si tedy kalisii a díky jejím léčivým účinkům budete zase ve formě.
Kalisie vonná
Kalisie voňavá nebo vonná (callisia fragrans) je tropická až subtropická rostlina, označována také jako Venušin nebo zlatý vlas. Pochází z Mexika a u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Je choulostivá na nižší teploty, které spadají pod 12 °C, proto jí budeme pěstovat výhradně doma.
Kalisie velmi rychle roste a vytváří dlouhé šlahouny se světle zelenými jednoduchými listy. Její květy jsou jemné, sladce narůžovělé až bílé. Jejich zvláštností je, že nás svou intenzivní vůní vždy upozorní, že bude brzy pršet. Slouží tedy také jako malý soukromý barometr.
Její pěstování je velmi snadné. Pokud získáme výhon kalisie, stačí jej doma dát do vody, kde velmi brzy pustí kořeny. Kalisii však můžeme i rovnou zasadit do běžného zahradnického substrátu pro pokojové rostliny, aniž bychom čekali, až jí vypučí kořeny.
Podstatné na ní je ale využití pro celou řadu chorob. Kalisie byla zkoumána v mnoha laboratořích světa a bezesporu jí lze zařadit mezi širokospektrální rostliny, neboť její léčivost je skutečně pozoruhodná.
Léčí prostatu, alergie, Alzheimerovu nemoc, Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu, artrózu, arytmie, astma, bakteriální a virové onemocnění, migrény a bolesti hlavy, bolesti kloubů, bolesti páteře, bolesti uší, zánět nosních mandlí, bolesti zubů, záněty dásní, bradavice, Crohnovu nemoc, reguluje průjmy a zácpy, cysty v prsou, varleti, odstraňuje otoky, cukrovku, hojí rány a spáleniny, léčí vysoké horečky, kašel, bolesti v krku, chřipku, angínu, konečník, lymfatické cesty, stimuluje imunitní systém, rozpouští malé ledvinové kameny a písek, mykotická onemocnění, omlazuje buňky a zpomaluje stárnutí, léčí ostruhy, pálení žáhy, podporuje srdce, cévní a žilní systém, snižuje vysoký krevní tlak, odstraňuje syndrom chronické únavy, polypy v nose, vředy, polypy ve střevech a ve žlučníku, léčí oční šedý zákal a snižuje dioptrie, rakovinu všeho druhu, pomáhá komplexně vyčistit organismus, léčí slinivku, záněty žaludku, dvanácterníku, slezinu, štítnou žlázu, endokrinní systém, zánět průdušek, žlučníkové kameny.
K léčbě používáme čerstvé listy, nejlépe 20 cm dlouhé a výhonky ze starších rostlin, které mají nejméně 5 kolínek, protože mladší rostliny nemají takovou účinnost. Lze užívat přímo listy, které žvýkáme a vysáváme z nich šťávu. Pokud výhonky kalisie, které mají minimálně 5 kolínek, vložíme do sáčku a umístíme do chladničky na dobu 14 dnů při teplotě 2-4 °C, již po třech dnech můžeme rostliny používat. Díky chladu se ve výhonech znásobí léčivá síla.
Tinktura
Nachlazené výhony kalisie vyjmeme z lednice a nakrájíme kolínka na malé kousky. Tato kolínka budeme nakládat do alkoholu. Na 3 dcl alkoholu počítáme asi 20 kousků nakrájené kalisie. Použijeme jakýkoliv čistý 40% alkohol - vodku, slivovici nebo líh. Nakrájené kousky kalisie necháme macerovat 3 týdny, občas s lahví zatřepeme. Po uplynutí této doby tinkturu přecedíme a máme připravený všelék. Denně pak přidáváme několik kapek do vody a pijeme na ozdravení organismu.
Mast
Základem masti je kosový olej, bambucké máslo nebo vepřové sádlo. 2 díly rozmixované kalisie a 3 díly mastného základu smícháme dohromady. Směs ve vodní lázni zahříváme 1 hodinu, poté dáme vychladnout. Necháme 12 až 24 hodin odležet a pak ohřejeme do stavu, kdy se směs rozpustí. Necháme zchladnout, přičemž se oddělí voda od tuku. Vodu slijeme a naposledy ohřejeme tuk bez vody, přes jemný cedník nebo plátýnko scedíme a nalijeme do kelímků. Uchováváme v chladu.
Vyzkoušejte z řady léčivek například migrénovník:
Publikováno: 8. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová