reklama

Tipy a rady na správné používání bělidla v domácnosti

Víte, že pokud bělidlo používáte pouze k praní, využíváte pouze zlomek jeho potenciálu? Při správném používání ho přitom můžete chytře využít v celém svém domě. Nevíte jak? Nevadí. Připravili jsme si pro vás praktické tipy, kde všude můžete bělidlo v běžném životě použít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Správné používání bělidla - co nejvíc tipů a rad (Zdroj: Depositphotos)

Naše rady a tipy, k čemu všemu můžete běžně dostupné bělidlo použít

Bělidlo použijte pro dezinfekci krájecích prkének

I přes důkladné umývání se na povrchu prkének množí bakterie. K tomu, abyste se jich zbavili, je vhodné, abyste prkénka nejen omývali, ale i dezinfikovali. Použijte k tomu 1 čajovou lžičku (tedy 5 mililitrů) bělidla zředěného se dvěma litry vody. Naředěný roztok naneste čistým bílým hadříkem na povrch desky a jemně drhněte v malých kruzích. Pozor, nenechte však dlouho působit. Desky nakonec otřete mírně navlhčenou papírovou utěrkou a potom ještě osušte čistým hadříkem.

Prkénko
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělidlo můžete použít i k čištění prkének na krájení ovoce a zeleniny

Bělidlo můžete také použít i k vyčištění květináčů

Bělidlo má skvělé dezinfekční účinky. Efektivně také pomáhá i proti plísním. Takže jej můžete zkusit použít i k čištění květináčů a truhlíků. Před použitím roztoku s bělidlem nejprve truhlíky a květináče umyjte. Následně je na 5 minut namočte do roztoku s bělidlem. Ten správný roztok vytvoříte smícháním 120 ml bělidla a 3,75 litrů horké vody. Po pěti minutách všechny truhlíky a květináče opláchněte vodou a nechte uschnout na vzduchu.

Bělidlo vydezinfikuje popelnice

Jednou za čas, spíše ale častěji, je nutné také důkladně vyčistit a vydezinfikovat popelnice a odpadkové koše. Bělidlo kromě dezinfekce tyto nádoby rovněž zbaví nepříjemného pachu. Jak k tomu dojde? Potom, co jsou prázdné, je nejprve důkladně umyjte mýdlovou vodou a potom je opláchněte čistou vodou. Nakonec je vydezinfikujte roztokem vytvořeného ze 120 mi bělidla 3 litrů vody. Roztok nechte v popelnici působit 5 minut.

I když se vám to zdá neuvěřitelné, může vám bělidlo pomoci udržet řezané květiny déle naživu

Pokud máte doma řezané květiny a chcete jim prodloužit život, poté, co je zastřihnete v diagonále, vložte je do 1 litru studené vody smíchané s 1,25 ml bělidla.

Substrát
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělidlo je účinným bojovníkem proti plísním. Použít ho proto můžete na květináče

Bělidlo použijte k dezinfekci příbytků domácích mazlíčků

Pokud se chcete zbavit choroboplodných zárodků i nepříjemného zápachu, po každém čištění zvířecího obydlí i záchodků otřete tyto nádoby ještě roztokem vytvořeným ze 125 ml bělidla a 3,75 l vody. Nechte působit 5 minut a pak opláchněte. Otřete papírovými ručníky nebo nechte oschnout na čerstvém vzduchu.

Plísně v koupelně

Bělidlo je mocným bojovníkem proti plísni. Byla by škoda ho proto nevyužít ve chvílích, když se ve vaší koupelně objeví tolik nenáviděné plísně. Před použitím bělidla nejprve odstraňte plíseň z povrchu a pak použijte roztok vytvořený z bělidla a vody v podílu 1:1. Nechte 15 minut působit a pak povrch důkladně vydrhněte a opláchněte čistou vodou.

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Plísně v koupelně se zbavíte s použitím bělidla

Bělidlo vám pomůže udržet vánoční stromek déle při životě

Je to podobné jako s řezanými květinami i živému stromku bělidlo dokáže prodloužit život. Je to jednoduché, použijte k tomu roztok vytvořený smíchání dvou čajových lžiček bělidla (tedy 10 ml) a 2 litrů horké vody, do níž ještě přidáte 250 ml kukuřičného sirupu a 30 ml práškového železa.

Bělidlo je dobré používat i k dezinfekci některých hraček

Použití bělidla jako dezinfekce je vhodné na tvrdé a neporézní předměty. Můžete s ním dezinfikovat spoustu předmětů najednou. Potom, co je umyjete mýdlovou vodou je můžete otřít dezinfekčním roztokem. Nechte alespoň 5 minut působit a pak je opláchněte a nechcete na vzduchu uschnout. Roztok vhodný pro použití na hračky vytvoříte smícháním 125 ml bělidla s 3,75 litrů horké vody.

Plastové hračky
i (Zdroj: Depositphotos)
Bělidlo ve správně naředěném poměru můžete použít i jako dezinfekci některých hraček

Bělidlo rozjasní zašlé sklo

Věděli jste, že bělidlo dokáže rozjasnit zašlé sklo, a dokonce i nádobí? Stačí jen, když do myčky na nádobí přidáte 5 ml bělidla. A to samé platí, když nádobí myjete ručně. 5 ml smíchejte s napuštěnou vodou v dřezu. Důležité ale je, abyste potom nádobí ještě jednou opláchli čistou vodou a osušili měkkým ručníkem.

Skleničky
i (Zdroj: Depositphotos)
Trápí vás zašlé sklo? Rozjasněte ho s pomocí bělidla

Bělidlo můžete použít i k vybělení bílého porcelánu

Máte doma bílé porcelánové umyvadlo? A chcete, aby i po letech vypadalo jako nové? Tak to vám doporučujeme, abyste umyvadlo vyložili papírovými ručníky, které opatrně nasyťte neředěným bělidlem. Nechte tak 15 minut působit. Místnost přitom důkladně větrejte. Potom ručníky odstraňte, porcelán opláchněte a otřete do sucha čistým papírovým ručníkem. Pozor ale, nepoužívejte to na starožitnosti ani na barevný porcelán.

Umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Chcete, aby vaše umyvadlo bylo krásně bílé, ošetřete ho bělidlem

Bělidlo odstraní dokonce i mech a řasy

Trápí vás na chodnících, betonu, cihlách nebo kameni řasy a mechy? Chcete se jich zbavit? S námi můžete. Stačí, pokud zředíte 175 ml bělidla s 3,75 l vody a máte účinný roztok, který vám pomůže se jich zbavit. Pozor však na to, jak budete roztok aplikovat, abyste se také nezbavili i okrasných rostlin nebo trávníku.

Mech
i (Zdroj: Depositphotos)
Mech na cihlách působí nevzhledně. Snadno se ho zbavíte za použití bělidla

Bělidlo a zahradní nábytek

S příchodem jara je ten správný čas, dát do pořádku svůj zahradní nábytek. Vypadá váš plastový zahradní nábytek ošuntěle? Pokud chcete renovovat svůj plastový nábytek, tak ho potom, co ho umyjete, jemně otřete prostředkem vytvořeného z 3,75 l vody a 125 ml bělidla. Nábytek potom ještě opláchněte čistou vodou a nechte uschnout na vzduchu.

Nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Zašlý plastový nábytek dáte do pořádku s pomocí roztoku, jehož součástí je i bělidlo

Publikováno: 27. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová