I pes si zaslouží zdravotní péči a stejně jako vy by měl navštěvovat veterináře. A to nejen kvůli svému zdraví, ale také kvůli stavu svého chrupu. O chrup je potřeba pečovat již od doby, co si přinesete domů štěně, prevence je totiž základ. V případě zanedbání hrozí zubní plak, zubní kámen, zánět dásní ale i parodontóza. Na začínající zubní potíže může upozornit nepříjemný zápach z psí tlamy, ale i krvácivost dásní nebo nechutenství.
Nejčastější potíže
Tak jako u lidí, vše se odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Počátek problémů s chrupem spočívá v zubním plaku a kameni. Zubní plak je tenká vrstva na zubní sklovině, která je tvořena bakteriemi a látkami ze slin. Plak je potřeba stále pravidelně odstraňovat. V případě, že ho neodstraníme, vytvoří se zubní kámen. Ten se obvykle začíná u psů tvořit okolo čtvrtého roku života. Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena. Tvorbu plaku ovlivňuje několik faktorů: péče, predispozice, strava, celkový zdravotní stav ale i různé doplňky stravy. V případě, že se sejde několik negativních faktorů a zubní plak vznikne, je potřeba jej odstranit ultrazvukem anebo mechanicky v krátkodobé anestezii.
Ani psům se nevyhýbá nepříjemný zánět dásní. Dochází k jejich krvácení a postupně se odhalují zubní krčky a kořeny. Chrup začíná být citlivý a bolet - dásně jsou začervenalé a bolí. To vše stejně tak jako výskyt zubního kamene ohlašuje nepříjemný zápach z tlamy. Naštěstí i zánět dásní lze léčit. Veterinář může doporučit speciální roztoky určené k oplachu, v případě horšího stádia pak i antibiotika v tabletách. Parodontóza vzniká v případě, že se zánět dásní neléčí. Parodontóza může vést až k tomu, že se začnou tvořit v dásních kapsy, v nichž se drží bakteriální infekce, která ničí periodontální vlákna. Zub je po čase zcela uvolněn a vypadává. Tento proces je nevratný.
Péče o chrup
Péče o chrup začíná volbou správného krmiva. Kromě něj byste neměli zapomenout na každodenní pravidelnou péči, která obnáší čištění zubů, kvalitní žvýkací pamlsky, ale i přidávání správných doplňků stravy. Při prevenci zubního plaku a kamene může pomoci doplněk stravy v podobě mořské řasy. V případě, že máte doma štěně, je vhodné používat olej z tresčích jater, který podporuje správný růst zubů a kostí, ale pomáhá i při problémech se srstí, kůží, se zrakem či klouby.
Jak správně čistit zuby? Pořiďte si měkký kartáček určený pro psy a enzymatickou pastu. Věnujte čištění každý den 3 minuty. Krouživými pohyby jemně přejíždějte po zubech. Kromě toho můžete do vody, kterou má pes k dispozici, přidat i roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy. Super pomocníkem jsou i kvalitní hračky, kdy si pes plak čistí v rámci možností svépomocí. Pokud ale vidíte, že psa zuby bolí, jsou citlivé, anebo že se plak proměnil v zubní kámen, na nic nečekejte a vydejte se k veterináři, který se specializuje přímo na chrup.
Naše tipy:
- Tresčí olej Stoprocentní za studena lisovaný olej z tresčích jater je super doplňkem stravy pro psy a kočky. Všechny rybí oleje jsou velmi bohatými zdroji omega 3 nenasycených mastných kyselin, které se v organismu podílejí na celé řadě procesů. Omega 3 obsažené v rybích olejích jsou bohaté na DHA a EPA. Rybí oleje obsahují vysoké množství vitamínů A a D, které jsou velmi prospěšné, kromě jiného podporují růst zubů a kostí. Mohou pomoci se suchou kůží nebo lámavou srstí.
- Kelpa Kelpa je bohatým zdrojem jódu, kterého mají vnitrozemští živočichové zpravidla nedostatek. Jód se podílí na správné funkci štítné žlázy, která ovlivňuje tvorbu řady hormonů. Tato mořská řasa je známa především jako pomocník v boji se zubním plakem a kamenem, které ovlivňují zápach dechu. Obsahuje totiž enzymy, které účinně rozpouštějí zubní plak, zabraňují jeho vzniku a jeho následné přeměně v zubní kámen. Kelpa je skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, čímž přispívá ke správné funkci imunitního systému.
- Kousací kartáček
- Zdravé pamlsky
Publikováno: 21. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce