Hřib žlutomasý, ve starších atlasech označovaný ještě jako suchohřib, je nejpopulárnějším, neboť nejsbíranějším druhem hřibovitých. Nespletete si ho, jeho pokožka je matná a suchá, rozpraskaná do malých políček, připomínajících vrásky (odtud lidový název babka). Zastavme se u těchto velice chutných „houbových proletářů“
Zastavme se u velice chutných „houbových proletářů“. Hřib žlutomasý (Xerocomus chrysenteron) si s jinou houbu asi nespletete, jeho pokožka je matná a suchá, rozpraskaná do malých políček, připomínajících vrásky (odtud lidový název babka). Tyto pukliny bývají načervenalé, neboť jimi prosvítá hlouběji uložený pigment. Vyskytuje se v mnoha varietách, té s celistvě plstnatým kloboukem se říká sameťák či sameťáček. K jeho popularitě přispívá i to, že roste na všemožných stanovištích – v lesích listnatých i jehličnatých, ale i mimo ně, kupříkladu v městských parcích.
Sbírejte spíš mladé babky
Je-li hřib žlutomasý charakterizován coby houba průměrné jakost, nejde ani tak o vlastnosti chuťové, jako spíše o způsob uchování a použití. Dužina totiž obsahuje vysoký podíl vody, a zde je jádro problému: právě proto totiž hůře snáší transport a snadněji podléhá zkáze. Bývá napadán plísněmi a dalšími houbami, především nedohubem zlatovýtrusým, jenž vytváří metabolické mykotoxiny, jež mohou způsobit tzv. nepravou otravu – ta nepochází ze samotné plodnice, leč právě z jejího parazita. Někteří z čtenářů si možná vzpomenou na „mediální aféru“, poměrně nedávno vyvolanou poněkud černým humorem známého mykologa-popularizátora, jenž babky označil za „rakovinotvorné“. Tato nadsazená charakteristika byla následně a průběžně vyvracena vědeckými mykology i toxikology. Ve skutečnosti i v dalších jedlých houbách žijí „jiné“, primitivnější houby, jejichž účinky namnoze ještě neznáme. Pro sběr babek platí tedy asi toto: Sbírejte spíše mladé plodnice a zpracujte je pokud možno co nejrychleji, už proto, že se špatně suší (a nedohub tak déle přežívá).
Prima tip: babka v kuchyni
Osobně na babku nenechám dopustit, její použití je totiž vskutku všestranné: Hodí se do omáček, polévek, smaženic i k sušení. A najdete-li hojnost ještě mladých plodnic, neváhejte a naložte je do octa. Jejich konzistence je činí obzvláště lahodnými…
Publikováno: 26. 7. 2017, Autor: Jaroslav Vanča , Profil autora: Jaroslav Vanča