reklama

Jak si vyrobit starobylé etikety na kořenky

Pro všechny milovníky kreativního tvoření jsme si dnes připravili malý experiment, s jehož pomocí se naučíte, jak si vyrobit svůj vlastní starožitný voskový papír. Ten pak můžete použít k dalšímu výtvarnému tvoření. Bezvadné je i to, že to není nic složitého a ani k tomu nebudete potřebovat příliš mnoho věcí.

Jak si vyrobit starobylé etikety na kořenky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Tato technika se používá napříč mnoha výtvarnými styly. Vintage štítky ve francouzském stylu můžete totiž následně použít nejen k ozdobení kořenek a různých nádob, ale i v rámci decoupage k dekorování dřevěných krabiček, květináčů, konviček a podobně. Větší motivy můžete použít i k ozvláštnění nábytku. Se starobylými voskovanými štítky se však můžete setkat nejen tam, kde je ubrousková technika, ale i ve světě scrapbookingu a cardmakingu. Tam se tyto etikety používají ke zdobení přáníček a fotoalb. Skvěle vypadají i na obalech doma vyrobených dobrot. 

Etikety
Využití vintage etiket ve francouzském stylu je skutečně pestré. Předmětům dodají nejen nádech patiny, ale i velký kus elegance (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Co k výrobě těchto starobylých etiket ve francouzském stylu potřebujete?

 • vytisknutou předlohu etiket, takže papír a běžnou laserovou tiskárnu
 • zbytky vosku
 • nůžky
 • nůž a prkénko
 • vodovky
 • kelímek s vodou a štětec na vodovky
 • pergamenový papír nebo pečící papír
 • skořici mletou nebo kurkumu, případně kari
 • fén nebo horkovzdušnou pistoli
 • kancelářské lepidlo spolu se štětcem a vodou v kelímku
 • ubrousky nebo papírové ručníky
 • kořenky, lahvičky a další předměty, na které chcete etikety nalepit
Potřeby
Na výrobu vintage štítků potřebujete nůžky, štětce, vodovky, pečící papír, barvící koření, fén, vosk, vytištěnou předlohu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby

Vytiskněte si motivy starých etiket, které jste si našli na internetu. Etikety si vystřihněte nebo ještě lépe opatrně vytrhejte.

Barvení
Vystřihnuté etikety nabarvěte vodovkami a nechte uschnout (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pomalujte je vodovými barvami. Mohou být v lehce modrém nebo šedém nádechu. Mohou být i nažloutlé. Použít můžete i mokrou metodu, kdy papír nejprve pořádně navlhčíte, a pak do něj necháte rozpít v mapách barvy. Můžete papír i pocákat. Až budete hotovi, nechte uschnout.

Vosk
V průběhu schnutí štítků si na tenké plátky nastrouhejte nebo nakrájejte vosk (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Mezitím si nachystejte vosk ze zbytků svíček. Ideální je, když vosk není nikterak přibarven. Použít můžete vosk běžný, sójový i včelí. Nastrouhejte si mističku vosku.

Koření
Etiketu vložte do složky z pergamenového papíru a posypte ho kořením (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Odstřihněte si kousek pečícího papíru, který bude takovým ochranným obalem. Přehněte ho napůl. Vytvoříte z něj takovou složku.

Plátky vosku
Na etiketu rozprostřete dostatečné množství tenkých plátků vosku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Suchý kousek papíru vložte do složky z pergamenového papíru, posypte ho trochou mleté skořice nebo kurkumy, celou plochu štítku posypte voskem a složku uzavřete.

Přeložený pergamen začněte fénem zahřívat. Topící se vosk opatrně prsty roztahujte po celém štítku. Buďte však přitom opatrní, abyste se nespálili (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si nyní fén nebo tavnou pistoli a začněte štítek v pergamenovém papíru zahřívat. Zahřívejte, dokud se vám veškerý vosk nerozpustí. Štítek by měl být celý pokrytý tenkou vrstvou vosku. Pokud je třeba, ještě přidejte další vosk. Dávejte si pozor, abyste se nespálili! Jednou za čas přes pergamen přejděte prsty, abyste roztopený vosk roztáhli po celé ploše papíru.

Roztopený vosk vsákne do papíru a rychle uschne. Vosková bude i druhá strana, i když jste ji vůbec voskem nepokryli. Sundejte pergamen a nechte vosk zaschnout.

Etikety2
Hotové starobylé etikety pak můžete použít k další kreativní tvorbě. Třeba k vyrobení kořenek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Náš tip

 • Pokud chcete etiketám dodat ještě více starožitného vzhledu, můžete etikety zmačkat, a pak je zase rozprostřít. Vznikne vám tak zcela jedinečný dekor.
 • Na internetu najdete spoustu motivů pro vyrobení si těch nejrůznějších štítků.
Etiketa
Starobylé etikety můžete snadno s pomocí kancelářského lepidla nalepit třeba na lahvičky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 11. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová