reklama

Pojďme se roztočit spolu s dětmi v rytmu pohybových říkanek a her 

V dětském tanci a hrách se velmi často objevuje prvek točení. Dítě se rádo točí a tento pohyb je pro něj velmi přínosný. Malé dítě se setkává poprvé s točením v podobě kroužení maminčiných prstů při známých říkankách. Prstové hry a říkanky spojené s točením posilují něžná rodinná pouta a jsou často důmyslnými masážemi prstů i dlaní dětí. Hravé dotyky spojené s pocity důvěrnosti mezi maminkou a dítětem podbarvené zvukomalebnými říkankami jsou láskyplnou školou řeči pro nejmenší.

i (Zdroj: Depositphotos)
Prstové hry a říkanky s pojené s točením posilují něžná rodinná pouta a jsou často důmyslnými masážemi prstů i dlaní dětí (Zdroj: Depositphotos)

Prstové hry a první točení

Motiv točení provází děti celým dětstvím a souvisí s odreagováním a získáváním pocitu stability, rovnováhy. Točení také navozuje pocit uvolnění a radosti. V době, kdy dítě objevuje své prsty a prsty rodičů jako úžasné hračky, se rychle nadchne pro říkanky spojené s pohybem prstů na dlani a mačkáním bříšek prstů, později s tleskáním a kruhovými pohyby rukou či paží v podobě synchronizovaného otáčení v mnoha dalších známých pohybových hrách s říkankami.

Malá, velká ruka
i (Zdroj: Depositphotos)
Něžné dotykové hry provázené pohybem prstů, rukou a nohou jsou zároveň zdravými masážemi dětského těla

Soubor tradičních českých říkanek a pohybových her spojených s točením stejně jako mnoho dalších námětů pro společné hry najdete v případě zájmu v mé knize Hry pro maminky s dětmi z vydavatelství Portál. Z této knihy vychází rovněž text tohoto článku. Kniha si nachází úspěšnou cestu k maminkám a dětem už po několik desítek let, čehož si velmi vážím. Celkově se od vydání v roce 1997 dotiskovala již 24krát a vyšla také na Slovensku ve slovenském překladu. Těší mě, že přinesla radost a inspiraci do tolika rodin.

V knize jsem na základě vlastní zkušenosti předala maminkám životní praxí prověřený soubor tradičních i nových her. Jako zdroj nápadů maminkám poslouží nejen soubor kouzelných tradičních říkanek tolik potřebných pro rozvoj řeči, ale také kolekce mnoha her pro rozvoj motoriky, smyslů, nápady pro domácí tvoření, sportování, hry se světlem, vodou, barvami či materiálem z přírody.

Malá pěstička, velká dlaň
i (Zdroj: Depositphotos)
Pohybové hry se děti rychle naučí a rády brzo opakují stejné pohyby na naší dlani spojené s prvním verši říkanek

Kdy začít s točením u dětí

Začínat s točením můžeme již u velmi malých kojenců a to tak, že držíme dítě pevně v náručí s hlavičkou přitisknutou k naší hrudi a točíme se kolem své osy nebo chodíme dokola. Pokud už udrží dítě hlavičku, můžeme ho otáčet pevně uchopené v našich pažích s pohledem dítěte směřujícího do našich očí. Získáme tak oční kontakt a prožijeme chvíle radosti z točení ve vzájemné souhře. Starší děti už snesou volnější pohyby jako je zdvih nad hlavu při točení apod.

S dětmi, které stojí na vlastních nohou, se točíme za ruce nebo necháme dítě točit samo či s jinými dětmi. Dohlížíme vždy na to, aby se jim z točení nezamotala hlava a předešlo se úrazu. Podle jogínských poznatků víří ve zdravém těle energie ve směru hodinových ručiček. Má podobu blízkou unikající vodě z umyvadla, jež vytváří vír. Točením těla se podle této teorie urychluje otáčení energie a její vstup do těla. Naopak zastavování a zpomalení tohoto toku je příčinou řady nemocí a souvisí se stárnutím.

Maminka vyhazuje mimino
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud už udrží dítě hlavičku, můžeme ho otáčet pevně uchopené v našich pažích s pohledem dítěte směřujícího do našich očí

Točení proto patřilo ke každodenním omlazujícím cvikům tibetských lamů, kteří se těšili obdivuhodné psychické vyrovnanosti a tělesnému zdraví. Zdá se, že točení má mnoho významů, o nichž v naší kultuře mnoho nevíme. Není náhodné, že lidová kultura pro děti znala tolik her, v nichž byl prvek točení dominantní. Dětem tak odedávna byla dopřávána radost z blahodárného pohybu na psychiku i zdravý tělesný rozvoj.

Některé popsané metody točení jako duchovního cvičení vypovídají o tom, že není jedno, na kterou stranu se točíme. Chceme-li dítě zaktivizovat, “rozvířit pohyb jeho energie”, pak by se dítě mělo točit vždy po směru hodinových ručiček.

Dítě se drží matky za ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
Chceme-li dítě zaktivizovat, “rozvířit pohyb jeho energie”, pak by se dítě mělo točit vždy po směru hodinových ručiček

První točení s říkankou o myšičce

Už od 6. měsíce, kdy se dítě rádo soustředí na pozorování prstů, můžeme zařadit specifický pasivní prvek točení či kroužení ukazováčkem na dětské dlani. Tuto masáž provázíme v rytmu tradiční české říkanky "Vařila myšička kašičku“, která se předává jako poklad mateřského folklóru po generace. Jedná se o veselou říkanku, ale zároveň  o promyšlenou masáž dětské ruky spojenou s prvkem točení. Něžné doteky při masáži ruky posilují psychiku dítěte, rozvíjí řeč a posilují imunitu.

Během této pohybové říkanky dochází také k masírování bříšek prstů, kde jsou důležitá nervová centra. Hra končí pošimráním, legrací a tato pointa je právě tím, na co se děti tolik těší. Vyžadují opakování a s touto hravou říkankou si vystačí mnoho let. Postupně se ji děti naučí předvádět samy a zvládnou drobné kruhové pohyby v rytmu říkanky předvádět na vlastní dlani či někoho z rodičů.

Malé ruce drží prst
i (Zdroj: Depositphotos)
V prstových hrách masírujeme často bezděky důležitá nervová centra na dlani dítěte

V jednoduché říkance je ukryta zdravá masáž dětské dlaně. Dítě si posadíme na klín nebo položíme na záda. Vezmeme jeho ručičku do ruky dlaní otočenou nahoru. Ukazováčkem budeme kroužit na jeho dlani a odříkávat říkanku „Vařila myšička kašičku na zeleném rendlíčku.“ Pak mačkáme bříška prstíků dítěte od palečku k malíčku. Nakonec prsty maminky poběží po ruce dítěte k podpaždí, kde dítě pošimrá. Pohybová říkanka rozvíjí kromě řeči a motoriky dítěte také smysl pro humor.

Vařila myšička kašičku - text říkanky:

Vařila myšička kašičku (ukazováček rodiče krouží na dlani dítěte), na zeleném rendlíčku (můžeme zrychlovat), tomu dala (mačkáme koneček palce), tomu dala (ukazováček), tomu dala taky (prsteníček), ten maličký hrr do komůrečky, tam se napapal (ukazováček a prsteníček jsou běhající nožky, jimiž matka běhá od prstů přes paži až do podpaží, skočí do komůrky).

Podání ruky
i (Zdroj: Depositphotos)
V jednoduché říkance je ukryta rafinovaná masáž dětské dlaně a prstů

Jakmile stojí dítě pevně na svých nohou, můžeme ho pomalu učit oblíbené lidové kolové hry spojené s říkadly. Nejznámější na celém světě je v různých formách kolová hra “Kolo, kolo mlýnský”, která je u dětí ve velké oblibě nejen díky momentům divokého točení, ale také díky komickému zakončení. Tato hra jako by děti fascinovala až magickou silou stále rychlejšího víření pohybů, jež graduje legračním “pádem”. Jakmile ji děti jednou poznají, nedokážou se od ní už odloučit.

Děti těší zažívat na vlastní kůži, jak působí vír točení, odstředivá síla a gravitace. Proto taková obliba kolotočů na hřištích. Dobré je se točit při opakování kolové hry také na druhou stranu, aby se někomu nezamotala hlava. Točením se odstraňují u dětí i dospělých bloky spojené s nejistou stabilitou a hledáním těžiště. Známá jógová sestava "Pět Tibeťanů“ využívá točení k odblokování těla ve svém prvním cviku z celé sestavy. Dospělí se točí podobně jako děti a přináší to jejich tělu a duši obdobné benefity.

Děti ve třídě
i (Zdroj: Depositphotos)
Děti těší zažívat na vlastní kůži, jak působí vír točení, odstředivá síla a gravitace

Točení na vlastních nohou zvesela s písničkou 

Kolo, kolo mlýnský

Nejdříve se točíme v rytmu písničky a držíme se za ruce, nakonec společně “spadneme” na zem. Pád dítěti ukážeme a jistíme ho rukama, aby po divokém točení neskončil pád úrazem. Poté se pomalu začneme opět zvedat a společně předvádět “opravu kola”.

Kolo, kolo mlýnský,
za čtyry rýnský,
(Chytíme se s dítětem za ruce a pomalu se točíme.)
kolo se nám polámalo,
(Točíme se rychle.)
mnoho škody nadělalo, udělalo bác.
(Spadneme opatrně na záda a třepeme ve vzduchu nohama.)
Vezmeme si hoblík, pilku,
(Pomalým rytmem odříkáváme text a pomalu vstáváme. Předvádíme pohyby nástrojů.)
zahrajem si ještě chvilku, až to kolo spravíme,
tááákhle se zatočíme.

Dalších říkanek provázejících točení existuje velká nabídka v knize Hry pro maminky s dětmi, vydavatelství Portál 1997.

Matka s dcerou se točí
i (Zdroj: Depositphotos)
Od počátečního točení prsty maminky na dlani děťátka až po akční točení dítěte

Pokud si máme možnost hrát si s dětmi pohybové a kruhové hry v přírodě, poskytneme jejich psychice i tělu tu nejzdravější a nejpodnětnější "tělocvičnu“. Při procházkách s dětmi můžeme také potkat točení v různých přírodních podobách, větrné víry pohrávající si s lístky na louce či vzácněji vodní vír. Možná se nám může podařit pomocí fotografické techniky a zkušeností zachytit tak výjimečnou chvilku, kdy si sám potok odskočí "na kolotoč“ během rodinného výletu.

Lesní studánka
i (Zdroj: Tomáš Čmuchálek)
Vodní vír v podzimním potoce v Jizerských horách má symbolickou podobu kroužení energie podobně jako kruhové vlnky písku v zenových obrázcích

Publikováno: 14. 4. 2021, Autor: Jana Hanšpachová, Profil autora: Jana Hanšpachová