Aerárium je vlastně nádoba, kterou můžete zavěsit do jakéhokoliv interiéru a která tak trochu supluje zahradu v miniaturním provedení. Aerárium si můžete zařídit opravdu téměř všude a pokud se o něj budete správně starat, budete mít nad hlavou neustále hezký kousek přírody.
Co je to aerárium?
Představte si, že máte docela malý byt s okny bez parapetů, kde není opravdu místa nazbyt, a kde byste chtěli přesto mít nějakou tu pokojovou květinu, ale aby nezabírala příliš mnoho místa. V takovém případě se nabízí aerárium, minizahrádka ve skleněné nádobě, která se zavěšuje do prostoru.
Takové aerárium si můžete vytvořit doma podle vlastních představ z pokojových rostlin, ale i z těch zahradních, dokonce je možné do nich usadit masožravé rostliny nebo sukulenty. Tím, že nádobu budeme zavěšovat, ušetříme místo a aerárium nám nebude překážet.
Potřebujeme:
- skleněnou nádobu na zavěšení
- keramzit
- aktivní uhlí
- substrát
- pokojové rostliny
Nejprve na dno nádoby nasypeme vrstvu keramzitu, aspoň 1,5 cm.
Na keramzit navrstvíme uhlí. Toto aktivní uhlí je lehké, zabraňuje tvorbě hniloby a odumírání kořenů rostlin. Lze jej sehnat v prodejnách se zahradnickými potřebami.
Pak nasypeme přiměřenou vrstvu substrátu, v našem případě použijeme substrát na pokojové rostliny.
Na osazení jsme si vybrali břečťan, fittonie a peperomie. Břečťan svými převisy vytvoří krásnou kaskádu listů, malovzrůstové fittonie doplní krásnými listy a peperomiím postupně narostou nádherné bílé pestíky, čímž barevně obohatí celé aerárium.
Rostlinky klasickým způsobem zasadíme do aeráriové nádoby. Tak, jak budou rostlinky růst, si vytvoří své mikroklima, ve kterém se jim bude dobře dařit. Takto vytvořené aerárium nám vydrží cca rok, pak bude potřeba přerostlé rostlinky nahradit novými. Nakonec celou nádobu zalijeme a zavěsíme na připravené místo.
Publikováno: 15. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová