Masožravá minizahrádka aneb Jak se postarat o rosnatky a špirlice

Ne každému se líbí obyčejné květináče jen tak naskládané na parapetu, zvlášť když jsou v nějakých hlubších miskách s vodou. Kdo si chce vychutnat krásu masožravek v estetičtější formě, může si udělat třeba taková malá domácí rašeliniště. Jak na to, poradí Martin Zoun.

Masožravky nejsou náročné, stačí, když pěstitel dodrží pár základních požadavků. Nejčastěji pěstované masožravky, což jsou rosnatky a špirlice žijí především v rašeliništích…

  • Rostou v rašelině, která je kyselá – a proto pro pěstování potřebují kyselý substrát. Pěstujeme je tudíž v čisté rašelině nebo smíchané např. s křemičitým pískem, keramzitem nebo perlitem, což jsou materiály, které substrát provzdušní, ale neovlivní jeho pH – substrát zůstane stále kyselý.
  • Rašeliniště jsou slunná – roste tu jen málo keřů nebo stromů, které by zastiňovaly své okolí. I při pěstování jim tedy musíme zajistit maximum světla – nejlépe přímé slunce, tj. stanoviště optimálně s jižní až jihozápadní orientací.
  • Rašeliniště jsou stále mokrá – a tak i při pěstování potřebují masožravky neustále vodu, substrát nesmí nikdy vyschnout. Nejlepší je postavit květináče s masožravkami do hlubší misky s vodou – mohou být třeba do poloviny ponořené ve vodě. Pokud masožravkám zajistíme slunce, vodu a kvalitní rašelinu, porostou bez potíží.
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 1
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 1 (Zdroj: Prima FTV)

Pěstování v bonsajových miskách

K sesadbě několika rostlin je potřeba především miska, rašelina, rostliny a mech. Misku máme osazenou během chvilky. Můžeme ji umístit na okno jako masožravky v klasických květináčích. Ale tyto sesadby lépe vyniknou zakomponované přímo v interiéru – třeba v obývací stěně, na bonsajovém stolku na polici a podobně. Tady sice bývá problém s nedostatkem přirozeného světla, to však můžeme nahradit světlem umělým. Pěstování masožravek pod umělým světlem se nikdo nemusí bát – dnes se tak běžně pěstují např. přímo v kuchyních některé bylinky nebo zelenina. Při použití moderních úsporných svítidel je intenzita světla dostačující a spotřeba elektřiny přitom není vysoká.

Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 2
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 2 (Zdroj: Prima FTV)

Péče o minizahrádky z masožravek

Masožravky potřebují světlo a vodu a to samé platí i pro minirašeliniště v bonsajové misce – musí se hlídat hlavně to, aby byl substrát stále mokrý – bonsajové misky umístíme třeba do skleněných nebo keramických podmisek, kam vodu doléváme. Rostliny přesazujeme jednou za dva roky.

Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 3
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 3 (Zdroj: Prima FTV)

Které druhy k sobě nepatří

Běžně pěstované rosnatky, špirlice nebo mucholapky můžeme do misek sesadit společně. Například láčkovky potřebují vyšší vzdušnou vlhkost a poněkud odlišný substrát – rašelinu smíchanou s epifytním substrátem –, ale tyto rostliny jsou stejně pro osázení bonsajových misek moc velké. Také některé tučnice, např. druhy rostoucí v přírodě na vápencových skalách, vyžadují ne kyselý, ale neutrální až zásaditý substrát. Jsou i masožravky, např. některé bublinatky, které se pěstují jen ve vodě, bez jakéhokoliv substrátu. Takže tzv. „základní“ druhy mohou růst bez potíží spolu, ale jsou i masožravky, které vyžadují specifické podmínky.

Prima tip

Do minirašeliniště lze zasadit společně s masožravkami i další rostliny, obecně všechny, co rostou v kyselém, vlhkém prostředí a jsou menšího vzrůstu. Nejvhodnější jsou hlavně různé druhy mechů, některé miniaturní kapradiny a další…

Autor:

Kutilství a zahrádkářství patří k činnostem, které mají léčebné účinky, jsou blahodárné pro lidskou psychiku, jsou cestou k dlouhověkosti a snižují riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Moji předkové tento přístup k životu praktikovali a já ho hodlám následovat.

Související k tématu