reklama

Masožravá minizahrádka aneb Jak se postarat o rosnatky a špirlice

Ne každému se líbí obyčejné květináče jen tak naskládané na parapetu, zvlášť když jsou v nějakých hlubších miskách s vodou. Kdo si chce vychutnat krásu masožravek v estetičtější formě, může si udělat třeba taková malá domácí rašeliniště. Jak na to, poradí Martin Zoun.

Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 3

Masožravky nejsou náročné, stačí, když pěstitel dodrží pár základních požadavků. Nejčastěji pěstované masožravky, což jsou rosnatky a špirlice žijí především v rašeliništích…

  • Rostou v rašelině, která je kyselá – a proto pro pěstování potřebují kyselý substrát. Pěstujeme je tudíž v čisté rašelině nebo smíchané např. s křemičitým pískem, keramzitem nebo perlitem, což jsou materiály, které substrát provzdušní, ale neovlivní jeho pH – substrát zůstane stále kyselý.
  • Rašeliniště jsou slunná – roste tu jen málo keřů nebo stromů, které by zastiňovaly své okolí. I při pěstování jim tedy musíme zajistit maximum světla – nejlépe přímé slunce, tj. stanoviště optimálně s jižní až jihozápadní orientací.
  • Rašeliniště jsou stále mokrá – a tak i při pěstování potřebují masožravky neustále vodu, substrát nesmí nikdy vyschnout. Nejlepší je postavit květináče s masožravkami do hlubší misky s vodou – mohou být třeba do poloviny ponořené ve vodě. Pokud masožravkám zajistíme slunce, vodu a kvalitní rašelinu, porostou bez potíží.
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 1
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 1 (Zdroj: Prima FTV)

Pěstování v bonsajových miskách

K sesadbě několika rostlin je potřeba především miska, rašelina, rostliny a mech. Misku máme osazenou během chvilky. Můžeme ji umístit na okno jako masožravky v klasických květináčích. Ale tyto sesadby lépe vyniknou zakomponované přímo v interiéru – třeba v obývací stěně, na bonsajovém stolku na polici a podobně. Tady sice bývá problém s nedostatkem přirozeného světla, to však můžeme nahradit světlem umělým. Pěstování masožravek pod umělým světlem se nikdo nemusí bát – dnes se tak běžně pěstují např. přímo v kuchyních některé bylinky nebo zelenina. Při použití moderních úsporných svítidel je intenzita světla dostačující a spotřeba elektřiny přitom není vysoká.

Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 2
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 2 (Zdroj: Prima FTV)

Péče o minizahrádky z masožravek

Masožravky potřebují světlo a vodu a to samé platí i pro minirašeliniště v bonsajové misce – musí se hlídat hlavně to, aby byl substrát stále mokrý – bonsajové misky umístíme třeba do skleněných nebo keramických podmisek, kam vodu doléváme. Rostliny přesazujeme jednou za dva roky.

Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 3
Jak se postarat o masožravé rostliny: Minizahrádky z masožravých rostlin 3 (Zdroj: Prima FTV)

Které druhy k sobě nepatří

Běžně pěstované rosnatky, špirlice nebo mucholapky můžeme do misek sesadit společně. Například láčkovky potřebují vyšší vzdušnou vlhkost a poněkud odlišný substrát – rašelinu smíchanou s epifytním substrátem –, ale tyto rostliny jsou stejně pro osázení bonsajových misek moc velké. Také některé tučnice, např. druhy rostoucí v přírodě na vápencových skalách, vyžadují ne kyselý, ale neutrální až zásaditý substrát. Jsou i masožravky, např. některé bublinatky, které se pěstují jen ve vodě, bez jakéhokoliv substrátu. Takže tzv. „základní“ druhy mohou růst bez potíží spolu, ale jsou i masožravky, které vyžadují specifické podmínky.

Prima tip

Do minirašeliniště lze zasadit společně s masožravkami i další rostliny, obecně všechny, co rostou v kyselém, vlhkém prostředí a jsou menšího vzrůstu. Nejvhodnější jsou hlavně různé druhy mechů, některé miniaturní kapradiny a další…

Publikováno: 2. 8. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký