reklama

Pelargonie je královna mezi balkonovými květinami. Jak o ni pečovat?

Pelargonie je nefalšovanou královnou mezi balkonovými rostlinami. Její pěstování má svoje zásady, ale je jednoduché. Pro to aby rostliny po zasazení bohatě nakvetla a dělala radost až téměř do zimy, musíme však dodržet některé pěstitelské zásady. Týkají se především výběru prostředí, vláhy a živin.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nejčastěji pěstované pelargonie jsou ve vzpřímených kultivarech s jednoduchými květy (Depositphotos)

Pelargonie znáte také pod naším zdomácnělým názvem muškát. Jde o rostlinu, která je velmi dekorativní pro svoje krásné, různobarevné květy, které mohou být lososově oranžové, bílé, růžové, červené nebo fialové. Velkokvěté kultivary pak mají květenství různobarevné. Kromě klasických vzpřímených pelargonií se pěstují také ty převislé. Tyto rostliny jsou oblíbené už od časů našich babiček, které je nejčastěji pěstovaly v malých kameninových nebo pálených květináčích, umístěných do oken.

osázená nádoba kvetoucími rostlinami
i (Zdroj: Depositphotos)
Kombinace pelargonií s dalšími kvetoucími letničkami

Pokud chcete začít s pěstováním pelargonií, pak máte možnost si první kusy vypěstovat ze semínek, které vysívejte už na začátku ledna do jiffy balu. Důležitá je pravidelná zálivka, teplo a pravidelné větrání, pak mladé exempláře rychle zesílí a mají se čile k světu. Jestli často zapomínáte na pravidelnou zálivku, doporučujeme samozavlažovací truhlíky. Zhruba měsíc před výsadbou do květináčů a truhlíků proveďte jejich první přesazení, kdy z jiffů odstraníte vrchní obal a mladé rostlinky přesadíte do květináčků s kvalitní zeminou, nejlépe smíchanou ze zahradnického substrátu a kompostovky, ještě doplněné o trochu písku. Substrát kolem rostlinek v květináčích důkladně přitlačte a pravidelně zalévejte. Vyhovuje jim slunečné místo a teplo. Pokud už nehrozí nízké teploty v noci, pak všechny rostliny přesuňte do skleníku, kde velmi rychle porostou. Dobře vyvinuté sazenice mají silné stonky, syté vybarvení a někdy i první květenství.

velkokvěté pelargonie
i (Zdroj: Depositphotos)
Velkokvěté anglické muškáty zaujmou nejen barvou, ale i jinými listy

Pelargonie přesazujte od konce dubna do finálních nádob, které obsahují smíchaný zahradnický substrát s kompostovou a pískem. Na jeden 50 cm truhlík stačí tři rostliny, více jich nedávejte, potřebují více místa, protože velice rychle porostou. Po vysazení je důkladně zalijte a umístěte na svoje místo, kde budou až do konce sezóny. Zhruba za dva týdny po vysazení poprvé přihnojte pomocí tekutého hnojiva, které přidáte do zálivkové vody. Jako zálivku používejte přednostně měkkou vodu ze sudu, který je naplněn dešťovou vodou. V létě je možné využívat také vynikající tyčinková hnojiva, která kombinují jak hnojivo, tak insekticid a brání napadení žravými škůdci, kteří pelargoniím často okusují listy.

Nevíte, které hnojivo pro záplavu květů a pohodatou úrodu zvolit? Nechejte si poradit!

Pravidelná péče v období květu spočívá kromě zálivky, hnojení a běžné kontroly stavu rostlin také odstraňování již schnoucích květů. Díky tomuto pravidelnému zásahu nehrozí tvorba semen, která muškáty značně vyčerpává, a pak méně kvetou. V případě průvanu a přelévání chřadnou, hnědnou jim stonky a mohou uhynout. S přihnojováním se obecně končí v průběhu srpna.

pelargonie v květináčích
i (Zdroj: Depositphotos)
Příklad vysázení muškátů do nádob

S podzimem nepolevujte v péči, pouze dle teplot mírně upravte zálivku, ta musí mít s nižšími teplotami také menší vydatnost. Rostliny jsou odolné a vydrží i nízké teploty kolem 5°C. V souvislosti s klesáním teplot také již na začátku října odeberte z rostlin první řízky, které ještě na podzim zasaďte do kelímků nebo malých květináčků. A když teploty již klesnou i přes den a začne se blížit typické studené podzimní počasí, všechny rostliny přeneste dovnitř. Nejprve však odstraňte všechny zaschlé listy a květenství. Přes zimu zalévejte jen velmi mírně a jednou za delší dobu, aby rostlinám nezačaly uhnívat kořeny. S jarem pak přezimující kusy ostříhejte, tím podpoříte jejich rašení. V březnu je potom přesaďte do nového substrátu a budou Vás tak těšit svými květy po celý další rok.

Umíte správně nařízkovat muškáty? Přečtěte si návod, kde vám krok po kroku vysvětlíme, jak na to. 

Zajímavosti ze světa pelargonií

  • Kromě klasických vzpřímených a převislých kultivarů, existují také velkokvěté anglické kultivary nebo muškát s květy, které se nápadně podobají maceškám.
  • První rostliny pro pěstování dorazily na starý kontinent kolem roku 1700, kdy došlo k přepravě prvních kusů z Afriky do Nizozemí. Dnes rostou v případě muškáty především v Jihoafrické republice u pobřeží a v údolích, kde je sucho.
  • Kromě květů mají rostliny velmi dekorativní i listy u některých typů s výraznějším páskem na listu, případně jeho bílým okrajem.
  • Muškáty jsou botanicky příbuzné s kakostem.
  • Velmi dekorativně působí ve společnosti verben, lobelek šarlatových a milion bells.

TIP

Vybíráte truhlíky pro své pelargonie? Chcete klasické nebo samozavlažovací? Přečtěte si článek, kde vám poradíme, které zvolit. Nebo si vyrobte designové nádoby, ve krerých se bude pelargoniím zaručeně dařit. 

Publikováno: 8. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček