Rajčata můžeme velmi úspěšně pěstovat nejen ve skleníku. Pokud máme balkon nebo terasu, pak můžeme vyzkoušet pěstování i zde. Ale abychom dosáhli velké sklizně, je zapotřebí rostlinám dopřát vhodné podmínky a vybrat správný kultivar.
Pro pěstování rajčat na balkoně je nutné se nejprve velice dobře připravit. První přípravné činnosti zahajte již na přelomu měsíců února a března, kdy je zapotřebí si opatřit osivo. To je možné zakoupit nejen v kamenných obchodech, ale i na internetu. Také nezapomínejte na volbu vhodných nádob, ve kterých rajčata budete pěstovat.
Předpěstováním vše začíná. Základem je příprava správného typu substrátu, nejlepší je tzv. supresivní typ, který má v sobě složky, bránící rozběhu houbových chorob, které mohou hlavně v rané fázi zahubit mladé semenáčky, které nedávno vyklíčily. Aby se mladé rostlinky příliš nevytáhly, je zapotřebí umístit nádobu se substrátem, kam jste semena zaseli, na místo s dostatkem přirozeného světla. Mladé rostlinky není zapotřebí přirychlovat, vyvíjí se poměrně rychle a již během dvou až tří týdnů se objeví první pravé listy. Opatrným přepikýrováním do kelímků dosáhnete toho, že sazenice zesílí a krásně se do poloviny května vyvinou. Silnou a zdravou sazenici rajčete poznáte jednoduše, má silný stonek, zůstaly jí děložní listy a nechybí ani vyvinuté první květenství. V případě, že máte semenáčky před pikýrováním dlouhé, zasaďte je do kelímků hlouběji, budou mít pak silnější kořenový systém.
Co se týká výběru vhodných odrůd, pak pro balkonové pěstování se výborně hodí především nízké keříčkové kultivary s velkou násadou plodů, které prospívají i v menších truhlících a květináčích. Jde o Tumbling Tom nebo Vilma, především druhá z nich je nesmírně oblíbená a léty preferovaná z důvodu atraktivního vzhledu. Kompaktní keříčky vypadají v období sklizně nádherně, protože dozrávající plody jsou nejen chutné, ale celá rostlina působí velmi atraktivním dojmem. Tumbling Tom je známý jak červenými, tak žlutými plody, jedná se o převislou variantu s obrovským množstvím plodů, které pěstujte například v závěsných květináčích, nezapomeňte ale na závětří a teplo. Keříčková nízká rajčata mají jednu zásadní výhodu, protože nevyžadují oporu. Tyčkové kultivary se na balkonech a terasách také pravidelně pěstují, zde jsou osvědčenými a vysoce výnosnými kultivary Torino, Start F1 nebo Dafne. U těchto druhů ale musíte už oporu vyřešit, nicméně stačí jejich vyvázání k dlouhému dřevěnému kolíku. Tyčková rajčata se také pěstují na jeden výhon, to znamená, že je zapotřebí myslet na pravidelné vylamování nových zálistků, které se během sezóny vytvářejí.
Aby rajčata na balkoně prospívaly, dopřejte jim velmi kvalitní půdu a dostatek prostoru, což dvojnásob platí pro tyčkové kultivary. V kupovaném substrátu rajčata neporostou, proto je nejvhodnější zahradní prosítovaná kompostovka ještě obohacená o živiny například v podobě granulovaného kravského hnoje. Při vysazování do nádoby rostliny vysazujte nakřivo s větším zanořením stonku, z něj vyrostou další kořeny a rajčatům se tak bude dařit ještě lépe. Pokud možno vůbec nezalévejte na list a pravidelně kontrolujte zdravotní stav rostlin. Když se objeví mšice nebo jiní saví škůdci, stačí si namíchat vodu s trochou rostlinného oleje, přidat smáčedlo v podobě tekutého mýdla, a ještě kypřicí prášek do pečiva. Máte tak k dispozici velmi účinný a šetrný nástroj pro likvidaci nezvaných hostů. S tím, jak plody postupně dozrávají, je sbírejte. Když se ochladí a je již téměř po sklizni, zbytek plodů vložte do bedýnky s jablky a rostliny zlikvidujte.
A jak je to s výsevem rajčat?
Publikováno: 1. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček