reklama

Pěstování rajčat na balkoně: podmínky, výběr odrůd a péče

Rajčata můžeme velmi úspěšně pěstovat nejen ve skleníku. Pokud máme balkon nebo terasu, pak můžeme vyzkoušet pěstování i zde. Ale abychom dosáhli velké sklizně, je zapotřebí rostlinám dopřát vhodné podmínky a vybrat správný kultivar.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování rajčat na balkoně: podmínky, výběr odrůd a péče (Zdroj: Depositphotos)

Pro pěstování rajčat na balkoně je nutné se nejprve velice dobře připravit. První přípravné činnosti zahajte již na přelomu měsíců února a března, kdy je zapotřebí si opatřit osivo. To je možné zakoupit nejen v kamenných obchodech, ale i na internetu. Také nezapomínejte na volbu vhodných nádob, ve kterých rajčata budete pěstovat.

Sazenice rajčat v jiffu
i (Zdroj: Depositphotos)
Takto vypadají pěkné sazenice, pokud jsou ještě nakvetlé, značí to jejich výbornou kondici

Předpěstováním vše začíná. Základem je příprava správného typu substrátu, nejlepší je tzv. supresivní typ, který má v sobě složky, bránící rozběhu houbových chorob, které mohou hlavně v rané fázi zahubit mladé semenáčky, které nedávno vyklíčily. Aby se mladé rostlinky příliš nevytáhly, je zapotřebí umístit nádobu se substrátem, kam jste semena zaseli, na místo s dostatkem přirozeného světla. Mladé rostlinky není zapotřebí přirychlovat, vyvíjí se poměrně rychle a již během dvou až tří týdnů se objeví první pravé listy. Opatrným přepikýrováním do kelímků dosáhnete toho, že sazenice zesílí a krásně se do poloviny května vyvinou. Silnou a zdravou sazenici rajčete poznáte jednoduše, má silný stonek, zůstaly jí děložní listy a nechybí ani vyvinuté první květenství. V případě, že máte semenáčky před pikýrováním dlouhé, zasaďte je do kelímků hlouběji, budou mít pak silnější kořenový systém.

Zalévání rajčat v truhlíku
i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování rajčat na balkoně je jednoduché, úroda může být velká

Co se týká výběru vhodných odrůd, pak pro balkonové pěstování se výborně hodí především nízké keříčkové kultivary s velkou násadou plodů, které prospívají i v menších truhlících a květináčích. Jde o Tumbling Tom nebo Vilma, především druhá z nich je nesmírně oblíbená a léty preferovaná z důvodu atraktivního vzhledu. Kompaktní keříčky vypadají v období sklizně nádherně, protože dozrávající plody jsou nejen chutné, ale celá rostlina působí velmi atraktivním dojmem. Tumbling Tom je známý jak červenými, tak žlutými plody, jedná se o převislou variantu s obrovským množstvím plodů, které pěstujte například v závěsných květináčích, nezapomeňte ale na závětří a teplo. Keříčková nízká rajčata mají jednu zásadní výhodu, protože nevyžadují oporu. Tyčkové kultivary se na balkonech a terasách také pravidelně pěstují, zde jsou osvědčenými a vysoce výnosnými kultivary Torino, Start F1 nebo Dafne. U těchto druhů ale musíte už oporu vyřešit, nicméně stačí jejich vyvázání k dlouhému dřevěnému kolíku. Tyčková rajčata se také pěstují na jeden výhon, to znamená, že je zapotřebí myslet na pravidelné vylamování nových zálistků, které se během sezóny vytvářejí.

Keříčková rajčata v květináčích
i (Zdroj: Depositphotos)
Nízké keříčkové kultivary prospívají i v menších květináčích

Aby rajčata na balkoně prospívaly, dopřejte jim velmi kvalitní půdu a dostatek prostoru, což dvojnásob platí pro tyčkové kultivary. V kupovaném substrátu rajčata neporostou, proto je nejvhodnější zahradní prosítovaná kompostovka ještě obohacená o živiny například v podobě granulovaného kravského hnoje. Při vysazování do nádoby rostliny vysazujte nakřivo s větším zanořením stonku, z něj vyrostou další kořeny a rajčatům se tak bude dařit ještě lépe. Pokud možno vůbec nezalévejte na list a pravidelně kontrolujte zdravotní stav rostlin. Když se objeví mšice nebo jiní saví škůdci, stačí si namíchat vodu s trochou rostlinného oleje, přidat smáčedlo v podobě tekutého mýdla, a ještě kypřicí prášek do pečiva. Máte tak k dispozici velmi účinný a šetrný nástroj pro likvidaci nezvaných hostů. S tím, jak plody postupně dozrávají, je sbírejte. Když se ochladí a je již téměř po sklizni, zbytek plodů vložte do bedýnky s jablky a rostliny zlikvidujte.

Plody rajčat
i (Zdroj: Depositphotos)
Tyčková rajčata vynikají výnosem velkých plodů

A jak je to s výsevem rajčat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.