Popis jednotlivých odrůd rajčat, kde je pěstovat, jak je pěstovat a k čemu jsou nejvhodnější + kuriozita pažitka čínská a její popis.
Paní Ludmila Dušková nám v poradně představí různé odrůdy rajčat. Nejprve nám ale ukáže čínskou pažitku, která byla zařazena do sortimentu a může si ji proto každý koupit a pěstovat. Tato pažitka má zvláštní chuť, protože je v ní znát česnek. Hodí se hlavně na povrch pomazánky z tvarohu. Tato rostlina je vytrvalá a dorůstá do výšky 30-40cm.
Jelikož nabídka v sortimentu rajčat je obrovská, představíme si jen průřez jak staršími, tak novými odrůdami. Při výběru bychom měli vybírat podle toho, kde je budeme pěstovat, jak je budeme pěstovat a co chceme vypěstovat. Rajčata jsou tyčková, keříčková a balkónová. Dále je dělíme podle barvy, tvaru, chuti a rannosti.
Odrůda Pedro se stává jedničkou v sortimentu. Je to trvanlivá odrůda, výborné chuti, s dozráváním celých vianů najednou. Vydrží až 8 týdnů na míse. Odrůda Dominato nahrazuje starou odrůdu Domino. Je určena pro rychlení ve fóliovnících a sklenících. Je odolnější proti plísni. Orfea je nová odrůda s dobrou trvanlivostí a skladovatelností. Start má vynikající kořeněnou chuť. Odrůda Tipo nepraská a je sladká. Mezi malá rajčátka patří cherrola, která vytváří dlouhé viany. Na jednom vianu najdeme až 100 rajčátek. Jedná se o odolnou odrůdu proti praskání s výbornou chutí. Cristal je oblíbená odrůda pro svoji vynikající chuť. Oválná rajčata keříčkového typu zastupují Denár a Orbit. Používají se především na výrobu kečupů a protlaků. Zvláštností jsou žlutá a řervená rajčata s názvem Tumbling Tom Yellow, Red. Dají se pěstovat jako závěsná rajčata. Poslední malé rajče je Vilma, které se pěstuje jako keříčkové rajče v květináči.
Pokud rostlina trpí nedostatkem vápníku, vytváří se na plodech hnědé skvrny. Je potřeba stříkat přímo na plody chlorid vápenatý.
Kuriozitou na závěr je astra čínská Hulk, která vykvétá zeleným květem.
Publikováno: 15.3.2007, Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.