I když se může zdát, že s moderní technikou je praní hračka, a také oproti praní v neckách skutečně je, ale ve skutečnosti čisté prádlo nezávisí jenom na volbě toho správného programu. Je to přece jen trochu složitější. Stává se vám, že vaše prádlo není tak bílé, jak by po vyprání být mělo? Nevíte, jak na skvrny? Chcete vědět, jak správně prát, aby vaše oblečení vydrželo dlouho jako nové? Se vším vám poradíme. Ale popořádku, nepředbíhejme, začněme pěkně od začátku.
Jak prát nové oblečení
Nově koupené oblečení na pohled sice vypadá dobře, ale nikdy si nemůžete být jisti, co se s ním dělo předtím, než se k vám dostalo. Bůhví, kolik lidí si ho zkoušelo, kolik lidí ho mělo v ruce, než se k vám dostalo. Může být plné prachu i pouhým okem neviditelných nečistot, různých bakterií i chemických látek. Jistotu nemůžete mít ani u online zakoupeného oblečení, které bývá chemicky ošetřeno, aby bylo chráněno před vnějšími vlivy. A proto byste měli každé nové oblečení nejprve vyprat.
Jak na to?
Před vložením do pračky z nového oblečení odstraňte všechny štítky. Při odstraňování štítků si je pořádně prohlédněte, abyste věděli, jak danou věc prát. Štítky rozhodně nevyhazujte, třeba se na ně ještě v budoucnu budete chtít podívat. Oblečení perte podle instrukcí na štítku se skupinou oblečení stejné barvy. K praní použijte ten správný prací prostředek. Dávkujte podle údajů uvedených na obalu prostředku. Prací program nastavte podle informací napsaných na štítku. Po vyprání oblečení z pračky okamžitě vyjměte, nenechávejte ho tam. Sušte dle instrukcí uvedených na štítku.
Jak prát špinavé prádlo
Při praní špinavého prádla, je nutné začít od jeho třídění. To ovšem patří k těm nejméně oblíbeným a dost časově náročným činnostem. Chcete si usnadnit tuto nepříjemnou práci? Máme pro vás tip. Pokud k tomu máte prostor, pro každý druh špinavého prádla mějte svůj vlastní koš (čili na bílé, světlé, tmavé, barevné, vlněné, a podobně). Následné třídění podle materiálu již nezabere tolik času.
Při třídění prohlížejte kapsy, aby nedošlo k tomu, že do pračky vložíte oblečení s pastelkami, papírovými kapesníky, bonbony a jinými předměty, které by mohly zničit oblečení i pračku. Nepozorností byste mohli přijít i o důležité dokumenty. Vše, co má knoflíky, rozepněte. To, co má zip pro změnu zapněte. Barevné prádlo a rifle obracejte naruby, aby nevybledlo.
Pokud praní nepatří k vaší oblíbené činnosti, zkuste si praní rozdělit do menších úseků. Sice díky tomu budete prát každý den, ale zase nebudete prát od rána do večera. Každé pondělí si třeba vyperete jen ručníky a osušky, v úterý bílé oblečení, ve středu pro změnu barevné oblečení, ve čtvrtek povlečení, v pátek jemné prádlo a v neděli budete mít volno.
Pro větší úsporu i efektivnost praní je zapotřebí pračku správně naplnit. Pozor, dobře není ani málo, ani moc. Když budete mít málo naplněnou pračku, spotřebujete zbytečně spoustu vody i energie. Když však pro změnu pračku přeplníte, bude vaše prádlo špatně vyprané, hodně pomačkané a málo vyždímané. Optimální proto je, když buben naplníte tak, že v něm stále máte prostor na dlaň.
Investice do pracích prostředků se rozhodně vyplatí. Mít jeden prášek na všechno není zrovna to nejlepší, co byste pro své oblečení mohli udělat. Zničíte je. Mít proto jeden prášek na bílé prádlo, druhý na barevné prádlo, třetí na černé prádlo, čtvrtý prášek na vlnu a pátý na funkční prádlo rozhodně není rozmarem, ale dobrým nápadem. Prací přípravek na bílé prádlo totiž obsahuje bělící a rozjasňující látky, které by však barevnému prádlu ublížily. Prací prostředky na barevné prádlo obsahují zase ustalovače barvy, které krátkodobě bílému prádlu sice neuškodí, nicméně pokud je budete používat dlouhodobě, bílé prádlo zaperou.
Pokud se rozhodujete mezi prášky a gely, vězte, že gely se lépe rozpouštějí, a to dokonce i při nižších teplotách. Na rozdíl od prášku nemají tendenci zůstávat na prádle. Jsou úsporné na energii, a jelikož jsou koncentrované, tak ušetříte i na jejich spotřebě. V případě, že váháte, zda koupit ekologické nebo BIO prací prostředky, vězte, že by měly mít certifikát Ministerstva životního prostředí. Tyto prostředky jsou vhodnější nejen pro přírodu, ale i pro alergiky a citlivou pokožku, protože jsou méně dráždivé.
Prací prostředky vždy dávkujte podle údajů na obalu s ohledem na zaplnění pračky, intenzitu zašpinění prádla a tvrdosti vody.
Prací program volte podle materiálu prádla v pračce, jeho barvy a intenzity zašpinění. Pamatujte si, kratší doba praní potřebuje také méně pracího prášku. Větší množství prášku by se nestihlo dostatečně rozpustit. Prášek by tak zůstal na oblečení, což by mohlo způsobit skvrny. Kromě toho by také prášek na textilu mohl podráždit pokožku.
Po vyprání dvířka pračky gumové těsnění vytřete do sucha. V žádném případě dvířka pračky nezavírejte. Zavřená dvířka stojí za vznikem plísní a nevábného zápachu uvnitř pračky.
V neposlední řadě pračku pravidelně čistěte, a to alespoň jednou měsíčně. Bude pak pracovat efektivněji. Použít k tomu můžete oficiální prostředky určené k čištění pračky. V době nouze však babské rady doporučují vyzkoušet ústní vodu. K pročištění pračky prý stačí, když do prázdné pračky nalijete půl šálku ústní vody a zvolíte cyklus máchání nebo čištění pračky.
Jak prát bílé, aby bylo bílé
Aby vaše bílé prádlo zůstalo bílé, perte ho ve vhodném pracím prostředku.
Pro odstranění skvrn ho před vložením do pračky vložte do teplé vody s pracím prostředkem, kde ho nechte namočené alespoň 30 minut.
Proti zašednutí bílého oblečení, ponožek, kalhotek a ručníků použijte 4 l teplé vody a 180 g hydrogenuhličitanu sodného. Když nemáte hydrogenuhličitan, použít můžete i 5 tabletek Aspirinu o gramáží 325 mg. Bílé prádlo namáčejte v takovém roztoku minimálně 30 minut.
Kromě výše uvedeného vám s vybělením zašedlého prádla pomůže i bílý ocet. Stačí, když přidáte 240 ml do máchacího cyklu a uvidíte sami.
Aby prádlo nevybledlo
Proti vyblednutí vám doporučujeme používat vhodné prášky. Kromě nich pak můžete do proplachovacího cyklu přidat také 2 šálky vařené kávy nebo čaje v případě černého oblečení. U tmavě modrého nebo švestkového textilu vám s intenzitou barvy může pomoci zase 1 šálek kuchyňské soli. Denim přirozeně bledne, pokud tomu chcete zamezit, před prvním praní oblečení namočte do slané vody nebo roztoku vody s bílým octem naředěného v poměru 1:1. Před každým praním pak riflové oblečení převraťte naruby a perte je pouze ve studené vodě.
Jak se zbavit skvrn
V případě skvrn platí vždy to, že čím dříve se jich pokusíte zbavit, tím větší šanci máte, že se vám to podaří. Jakmile se tedy skvrny objeví, textil okamžitě svlečte a opláchněte pod proudem vody. Jemně ho operte v ruce za použití mýdla. Na prádlo následně naneste odstraňovač skvrn, nechte chvíli působit a vložte do pračky. Tím, že nanesete odstraňovače skvrn přímo na skvrnu, zvýšíte jeho účinnost. Na žluté skvrny od potu nebo zažloutlou (původně bílou) bavlnu funguje vyvaření v hrnci se ¼ šálkem soli, jedním práškem do pečiva. Pokud se chcete vyvarovat nepříjemného překvapení v podobě červených skvrn na jiném prádle, perte vše, co je červené, samostatně.
Naše rady a tipy na závěr
- Pokud vám vadí nepříjemný zápach vašeho prádelního koše, vložte do něj sodu bikarbonu. Sodou rovněž můžete posypat i to ohromně zapáchající oblečení.
- Jak se zbavíte příliš zapáchajícího oblečení? Vezměte nějakou velkou nádobu, napusťte do ní 4 l vody, přidejte do ní ¼ šálku sody a na 2 hodiny do něj namočte ono zapáchající oblečení. Po dvou hodinách ho přeložte do pračky, vyperte na normální cyklus, jen do proplachovacího cyklu přidejte ještě ½ šálku bílého octa.
- Ponožky, spodní prádlo a jiné drobné kousky oblečení perte v síťové tašce na praní. Oblečení tak ochráníte před poškozením a nebudete ho pracně hledat. Nehrozí také, že by se vám jedna ponožka mohla při praní ztratit.
- Časté praní denimu není zrovna to nejlepší, co pro tuto látku můžete udělat. Jenže jak si poradit s bakteriemi v oblečení? Pro snížení bakterií v riflových kalhotách doporučujeme kalhoty jednou měsíčně zmrazit.
- Srazil se vám při praní váš oblíbený svetr? Věc nemusí být ještě ztracená. Zkuste ten sražený svetr namočit do roztoku teplé vody s vlasovým kondicionérem. Nechte ho chvíli odmočit, a pak se ho pokuste jemným způsobem dostat do původní podoby.
- Kvalitní osušky při dobré péči mohou vydržet i 10 let. Pokud toho chcete dosáhnout, nové ručníky před prvním použitím nejprve vyperte. Nepřidávejte do pracího cyklu aviváž. Nikdy je nesušte v sušičce. Na barevné ručníky používejte pro barvy bezpečné bělidlo. Bílé ručníky perte jen s bílými. Dbejte na to, aby nezašedly. Nikdy je nežehlete, snižuje to jejich savost. Žehlit můžete pouze lněné ručníky, které to pro změnu potřebují.
- Při praní používejte sáčky na praní. Poslouží vám nejen v případě spodního prádla a ponožek, ale i jiného jemného oblečení, které nechcete při praní poškodit.
Publikováno: 23. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová