reklama

S vaším psím přítelem můžete společně sportovat, poradíme jak

Říká se, sportem ke zdraví a psychické pohodě. Pokud máte doma psího chlupáče, platí to dvojnásob! Se psem totiž nikdy není nuda a protáhnout se můžete snadno společně venku. Stačí se jen obléct a vyrazit. Pes bude nadšený, že spolu trávíte víc času jinou aktivitou, než je obvyklé venčení. A vy po čase zjistíte, že nabíráte fyzičku a postava je pevnější.

Zasportujte si se svým psem (Zdroj: Depositphotos)

Než začnete

Promyslete řádně stáří vašeho psa, jeho fyzickou kondici či různá onemocnění. Měli byste se vyvarovat větším sportovním aktivitám, pokud váš mazlíček není plně zdráv, je starší anebo na něm vidíte větší známky únavy. V tom případě ho nechte v klidu odpočívat a vydejte se ven proběhnout sami. Jestli naopak máte doma velmi aktivního pejska, není na co čekat a jděte se společně provětrat.

Pes frisbee
Sportování se psem bude zábava (Zdroj: Unsplash)

Psí agility

Máte v okolí bydliště psí hřiště? Vyzkoušejte agility, což je překonávání překážek psa na základě vašich pokynů. Rozvíjí jeho pohyb, poslušnost, ale také prohlubuje pouto mezi vámi. Nezapomeňte si ale s sebou na takové hřiště vzít i kvalitní pamlsky. Díky tomu budete psa motivovat k výkonům a větší poslušnosti. Pokud můžete, vybírejte pamlsky pro psy a vyhněte se lidskému jídlu. Na hřišti můžete se psem trénovat jednotlivé povely, běh překážkovou dráhou či různé podlézání a výskoky.

Pes s pamlsky
Odměňte psa pamlsky (Zdroj: Krmiva Pučálka)

Za každou dobře provedenou činnost psa odměňte. Když už má pes odcvičeno, jste na řadě vy. Protáhněte se a dejte si sérii výpadů na obě nohy. Ty prostřídejte s během na místě anebo skákáním přes švihadlo. O lavičku v parku můžete zkusit i kliky. Břišní svaly posílíte pomocí známého cviku „nůžky“. Nezapomeňte na zadek a udělejte pár klasických a sumo dřepů. Takový pravidelný pohyb vám zrychlí metabolismus a zpevní postavu.

Psí agility
Vyzkoušejte psí agility (Zdroj: Depositphotos)

Projeďte se společně

Známe to nejen z amerických filmů, kdy se často prohání v cyklista se psem parkem. Jestliže máte doma spíše akčního a vycvičeného psa, vyzkoušejte společnou jízdu, tedy bikejoring. Neměli byste se hned zpočátku vydávat na delší trasy a jet rychle, přece jen tento pohyb je pro psa náročnější. Budete potřebovat speciální vodítko a pevný postroj pro psa. Vyvarovat byste se měli klasickému obojku a upřednostnit byste měli pevnější kšíry či postroj. Při zvýšené aktivitě psa je potřeba dbát na řádné doplnění bílkovin, aby pes mohl regenerovat, ale také vitaminů a minerálů, které se při vyšší aktivitě spotřebovávají. V případě dodržení kvalitního krmení psa a postupné navyšování vzdálenosti, uvidíte zlepšení kondice jeho i své. Pohyb na čerstvém vzduchu vás nabije energií a endorfiny.

Bikejoring
Už jste slyšeli o bikejoringu? (Zdroj: Depositphotos)

Uvažte psa okolo pasu

Může to znít zvláštně. Metoda canicross je ale velmi známá. Vhodná je na delší túry v přírodě, na vetší procházku nebo na společné proběhnutí. K tomuto pohybu potřebujete pouze speciální vodítko, díky kterému budete mít uvázaného psa okolo pasu a vaše ruce budou volné. Pokud možno vyměňte obojek za postroj či kšíry. Cílem celé aktivity je naučit psa tahat a přimět ho k větší aktivitě. Tato metoda je vhodná pro všechny aktivní plemena, ale i pro méně poslušné psy. Je ideální k zvýšení kondice a unavení psa. Pro vás tento pravidelný pohyb bude znamenat větší fyzičku a pěkně vypracovanou postavu.

Canicross
Užijte si třeba canicross (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 24. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce