reklama

Ozdobte si vajíčka netradičně polymerovou hmotou

Zkuste si letos vyfouknutá vajíčka s dětmi ozdobit trochu jinak. Pomocí polymerové hmoty můžete vajíčka ozdobit originálně a ve 3D. Domov se vám bude hemžit na velikonoce netradičními postavičkami.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Ozdobte si vajíčka netradičně polymerovou hmotou (archiv FTV Prima)

Velikonoční kraslice se zdobí různými technikami. Můžete se pustit do omotávání barevnými bavlnkami, do techniky decoupage, nebo prostě jen skořápky obarvíte a polepíte papírovými výseky. À propos, víte, jaký je rozdíl mezi kraslicemi a malovanými vajíčky? Vajíčka jsou natvrdo vařená, kraslice jsou vyfouklé skořápky. Pokud tedy chcete letos vyzkoušet novou techniku ve zdobení kraslic, můžete se pustit do zdobení polymerovou hmotou.

K ozdobení vajíček touto technikou budete potřebovat:

  • samozřejmě vyfouknutá vajíčka
  • různě barevnou polymerovou hmotu k zapečení v troubě
  • nejrůznější nálepky a ozdobičky
  • akrylové barvy, permanentní fixu
  • tavnou pistoli
Pomůcky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Připravte si polymerovou hmotu, vyfouknutá vajíčka a ostatní potřeby

A pusťte se do toho:

Vajíčka natřete akrylovou barvou. Tu vyberte podle toho, jaká postavička nebo zvíře bude výsledkem. Aby byl výsledek dokonalý, a vy jste neměli ruce od barvy, natřete nejdřív půlku vajíčka, nechte ji zaschnout a teprve potom domalujte druhou půlku.

Barva
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vajíčka nejprve natřeme barvou

Jak na jednorožce? Z polymerové hmoty si kousek odkrojte a propracujte ho. Pracujte čistýma rukama, aby se hmota nezašpinila. Vyválejte váleček tak, aby byla jedna strana tenčí a druhá silnější. Rukama ho potom zatočte do tvaru rohu. Ten na silnějším konci trochu zploštěte, aby se dobře lepil na vajíčko.

Hmota
Připravíme si polymerovou hmotu (Zdroj: archiv FTV Prima)
Strojek
Na strojku hmotu rozválíme (Zdroj: archiv FTV Prima)

Vyberte si další barvu, ze které vytvoříte kytičku, resp. její okvětní plátky. Kousek odkrojte a propracujte, vytvarujte do kuličky. Tu potom můžete vyválet, nebo pokud máte po ruce strojek na těstoviny, použijte ho a z kuličky vytvořte placku. Kulatým vykrajovátkem vykrojte pět nebo šest koleček. Řezákem nebo vhodným nástrojem je opatrně podeberte a odlepte, aby se nezdeformovaly. Pak je v prstech vytvarujte do tvaru okvětního lístku.

Vykrajovátka
Z rozválené hmoty vykrojíme potřebné tvary (Zdroj: archiv FTV Prima)
Dekorace
Plátky lístků stočíme do ruliček (Zdroj: archiv FTV Prima)

Použijte půlku skořápky, na které si hmotu vytvarujete. Bude pak mít tvar přesně na konečné vajíčko a bude se vám tam dobře připevňovat. Do kruhu na špičku nalepte okvětní lístky. Protože je hmota lehce lepivá sama o sobě, nebudete potřebovat lepidlo. Uprostřed lístků zploštěte plochým nástrojem hmotu a do středu vmáčkněte vytvořený roh jednorožce. Všechny takto vytvořené dekorace zapékejte v troubě při 100 °C na 30 minut.

Po vychladnutí je můžete nalepit. Na vajíčko, které jste si natřeli akrylovou barvu, naneste tavnou pistolí lepidlo na špičku, přitiskněte růžek s květinou a chvilku podržte.

Kytička
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Kytičku ručně dotvoříme

Permanentním fixem vajíčko dozdobte. Namalujte různé obličeje, ať jsou vaše postavičky pestré. Potom už je dozdobte. Použijte samolepicí nálepky v podobě perliček, třpytek a podobně. Pokud chcete, aby vajíčko stálo, nalepte ještě na druhý konec plastový kabošon - ten má jednu stranu kulatou a druhou plochou a bude tak skvěle sloužit jako stojánek. Stačí trochu lepidla z tavné pistole a je hotovo, velikonoční jednorožec je na světě. Popusťte uzdu fantazii a vytvořte si podobně i další zvířátka a postavičky.

Publikováno: 28. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová