Ne všichni máme dostatečný výtvarný talent, abychom zvládli vejce zdobit stejně mistrně třeba jako proslulé moravské malérečky. Dobrá zpráva je, že zajímavé a neokoukané kraslice vyrobíte nejen z kupovaných barev, ale i z věcí dostupných v každé domácnosti. A do jejich zdobení se může zapojit celá rodina.
Velikonoce jsou svátky plné symbolů. Platí to i o zdobených vejcích a kraslicích, které trochu neprávem považujeme jen za hezkou dekoraci či za něco, co rozdáváme koledníkům. Ale nepodceňujme „obyčejné“ vajíčko. Ve filosofii je symbolem světa a plodnosti: Skořápka představuje Zemi, bílek vodu, žloutek oheň a oblý tvar vzdušnou sféru.
Zdobení kraslic sahá podle některých pramenů až do pravěku, známy jsou zdobené kraslice z Anglie z konce 13. století nebo ozdobené husí vejce, které pocházelo z hrobky ze 4. století v německém Wormsu. A u nás na jižní Moravě nalezli archeologové barevné vaječné skořápky staré skoro tisíc let.
Ve velkém se vajíčka začala o Velikonocích barvit ze zcela praktických důvodů: Během půstu, který předchází svátkům, bylo zakázáno jíst i vejce, což však nezajímalo slepice, které nesly dál. Vajíčka se pak v domácnostech hromadila a bylo potřeba je nějak uchovat. Vařená vydržela déle a ozdobená se dobře odlišila od těch čerstvě snesených. Původně se vařená vejce barvila na červeno, postupně se barevná škála rozšiřovala, a po čase došlo i na zdobení.
K barvení a zdobení vajec se pochopitelně používalo to, co bylo dostupné, vesměs se jednalo o přírodní materiály. Tím se můžete inspirovat i vy, protože metoda „co dům dal“ nabízí řadu překvapivých variant. Na své si přijdou milovníci přirozeného vzhledu i moderního minimalismu.
Stará dobrá cibule
Cibule je nenahraditelná nejen při vaření, ale rovněž jako vynikající barvivo na vejce. Chce to jen včas začít shromažďovat cibulové slupky. Až jich budete mít dva pytlíky, máte vyhráno a můžete začít.
Vajíčka omyjte a odmastěte, nejlépe octem. Po řádném osušení je vsuňte do silonové punčochy a můžete je z obou stran ozdobit lístky jarních rostlin nebo malými papírovými šablonkami. Punčochu dobře utáhněte, a pokud chcete mít jistotu, aby se ozdoby nepohnuly, raději je zajistěte nití. Nashromážděné slupky od cibule nasypte do hrnce a zalijte vodou s trochou soli, to aby vajíčka nepopraskala. Až se voda začne vařit, vkládejte vejce opatrně do hrnce – musí být potopená a neměla by se vzájemně dotýkat. Během vaření, tedy po dobu 10 až 12 minut, je dvakrát otočte, aby nevznikly skvrny a barva byla rovnoměrná.
Po vychladnutí vody vajíčka opatrně vyndejte, ale můžete je dát i s barevným nálevem přes noc do chladu, barva bude ještě intenzivnější. Silonovou punčochu pak opatrně sejměte a nechte vejce oschnout. A aby se krásně leskla, potřete je máslem, ale ještě lépe kouskem špeku. Pokud si nasbíráte i slupky z červené cibule a smícháte je s těmi „klasickými“, získáte zase jiný odstín hnědé. Výrazné hnědé barvy dosáhnete nejen cibulovým odvarem, ale také silným odvarem z černé kávy nebo černého čaje.
Můžou být i modrá
Z přírodních zdrojů vykouzlíte ale i jiné barvy než odstíny hnědé. Když „obětujete“ litr červeného vína a uvaříte v něm bílá vejce, získají nádherně purpurový odstín. Pokud máte chuť a čas na malý experiment, vyzkoušejte postupně několik druhů vína, protože některá díky svému složení barví vajíčka až do zajímavých modrých nebo černošedých odstínů.
Když nasekáte červené zelí (na litr vody přibližně 4 plné šálky) a uděláte z něj odvar, dosáhnete odstínů od fialové až po modročernou, záleží na druhu zelí. Vejce ve vývaru uvařte natvrdo a nechte celou noc odstát, podobně jako u cibulového odvaru bude výsledná barva sytější.
Na zelenou je špenát
Pokud chcete vajíčka růžová, povařte několik šálků nakrájené červené řepy (stačit by měly 2 - 3 menší bulvy). Podobné odstíny jako řepa dokáže kvalitní brusinková šťáva nebo stoprocentní brusinkový džus. Fialového až levandulového odstínu docílíte za pomoci odvaru ze 4 šálků čerstvých borůvek. Funguje i borůvkový kompot, ale počítejte s tím, že barva bude slabší.
O cihlově červenou se postará kvalitní mletá paprika. Na barvicí odvar by měly stačit tři vrchovaté lžičky, ale pokud chcete opravdu silný odstín, raději na paprice nešetřete. Obdobně vyzkoušejte kurkumu, pokud chcete vajíčka žlutooranžová.
Špenát se hodí nejen jako lahodná a zdravá příloha k masu, ale z několika šálků nasekaných čerstvých špenátových listů připravíte odvar, v kterém když uvaříte vajíčka a necháte je do druhého dne v odvaru odstát, docílíte jemně zelené barvy.
Rychle a efektně
Doma máme po ruce také spoustu věcí, které sice nejsou dílem Matky Přírody, ale výborně se hodí na rychlé a nápadité zdobení vajec: V tomto případě především kraslic, které chcete použít k vnitřním i venkovním dekoracím.
Hodí se například zbytky vlny. Jimi můžete kraslice různě obtáčet a s pomocí lepidla z nich vykouzlíte i jednoduché, ale atraktivní ozdoby. Ještě o rychlejší výzdobu se postarají nejrůznější stužky. Stačí jimi jenom převázat obarvenou kraslici, případně ji dozdobit drobnými lepenými motivy, a udělat maličkou mašličku. Barevné stužky vypadají dobře i v závěsných dekoracích. Ozdobené kraslice na ně navlékněte a rozvěste, kam potřebujete.
Jestli se nebojíte trochu experimentovat a máte rádi jednoduché, a přitom efektní motivy, sáhněte po černé lihové fixe. Na bílých skořápkách pak můžete vy i děti popustit uzdu své fantazii a vykouzlit „black & white“ velikonoční motivy. Budete překvapeni, jak zajímavě vypadají černobílé kraslice v dekoracích v kombinaci s přírodními motivy.
Pokud máte po ruce zlatý nebo jiný metalický marker a chuť mít Velikonoce tak trochu „glamour“, na bílých skořápkách vypadají tyto efekty velmi pěkně. Takové kraslice se hodí jako dekorace hlavně do moderních interiérů a při kombinaci s jinými motivy platí zásada: V jednoduchosti je krása.
Tipy pro vás:
- Měli bychom důsledně rozlišovat mezi zdobeným vejcem a kraslicemi. V prvém případě se jedná o ozdobené vajíčko uvařené natvrdo a kraslice je vždy vyfouklá skořápka a je určena pro dekoraci.
- Před jakýmkoliv barvením je vajíčka důležité odmastit. Vedle octa to můžete udělat i vodou se saponátem, ale pak musíte skořápku důkladně opláchnout.
- Při procházkách přírodou občas narazíte na poletující peříčka. V předvelikonočních týdnech si jich pár nasbírejte. Vypadají pěkně nejen ve větších dekoracích, ale i v malých miskách s kraslicemi nebo jako křehká ozdoba samotné kraslice.
- Ke zdobení vařených vajec a kraslic jsou nejvhodnější bílé skořápky. Většina přírodních (ale i kupovaných) barev na těch hnědých příliš nevynikne. Nicméně k barvení cibulí nebo kávou můžete použít i vajíčka hnědá. Počítejte ovšem s tím, že odstín nebude tak výrazný a obrysy lístečků a šablonek, které jste použili k ozdobení, nebudou tak ostré.
Publikováno: 16. 3. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová