reklama

Pěstujte si doma rýmovník a dejte navždy sbohem otravnému nachlazení

Rýmovník je zajímavá a nenáročná pokojová rostlina, která by rozhodně neměla chybět na žádném okenním parapetu. Její vůně, jež je směsicí meduňky, máty, dobromyslu i šalvěje, jako by nám chtěla vynahradit vzdálené léto a slunce.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rýmovník se používá v tradiční medicíně (Zdroj: Depositphotos)

Vůně rýmovníku ale není jenom příjemná, je i léčivá, a proto bychom jej určitě měli doma začít pěstovat. Nejlépe je mít ho v každé místnosti v domě ale hlavně tam, kde spíte, v ložnici, dětském pokoj a samozřejmě obýváku. Protože se rýmovník hodí i jako dochucovadlo, jednu rostlinku můžete pěstovat i v kuchyni. Tato nenápadná a nenáročná pokojovka se totiž se dá využít nejen jako okrasná, ale současně jako bylina i jako koření.

Listy rýmovníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Rýmovník citronový je aromatická bylina

Kolik jmen, tolik vůní

Rýmovníku citronovému se také říká kubánské oregano anebo mexický či řecký eukalypt. Ale nenechte se zmýlit, s oreganem ani eukalyptem nemá rýmovník pranic společného, snad jen tu svoji charakteristickou vůni. Rýmovník (Plectranthus amboinicus) můžete také znát pod krásným českým jménem moud nebo též molice, kterým se nás opět snaží zmást, jenže s obtížnými molicemi má společné opravdu jenom jméno. Jeho listy produkují obrovské množství silice, která voní mimo jiné po meduňce, kafru a mentolu. Pokud dužnatý list promnete mezi prsty nebo dokonce rozlomíte, vůně se zmnohonásobí.

Listy rýmovníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Listy produkují obrovské množství silice

Chutná skvěle…

Pro intenzivní vonné silice je rýmovník oblíbený v kuchyni, nasekané listy můžete použít například při přípravě zvěřiny nebo pečeného hovězího masa. Z čerstvě utržených lístků rýmovníku si ale můžete připravit osvěžující a velice aromatický čaj, stačí jen utrhnout několik listů, vložit je do konvice a zalít horkou vodou. Pije se s citronem ochucený medem nebo čekankovým sirupem. Vychlazený čaj můžete naředit kostkami ledu a získáte lahodnou limonádu vyhledávanou hlavně v letních měsících. Skvěle chutná také sladký sirup, který je oblíbený samozřejmě především u dětí.  

Čaj v hrnečku
i (Zdroj: Depositphotos)
Čaj z rýmovníku je lahodný a osvěžující

… ale hlavně léčí

Rýmovník nedostal své jméno náhodou, on opravdu skvěle pomáhá při nachlazení, rýmě a ucpaném nosu. Jsou to právě vonné silice, které při vdechování pomáhají uvolnit neprůchodné dýchací cesty.

Pokud máte rýmu a ucpaný nos a nemůžete se jich zbavit, zkuste si utrhnout jeden lístek, promnout jej mezi prsty a přivonět. Většinou stačí lístek vložit do kapesníku a celý den můžete nenápadně inhalovat přípravek, který máte stále při ruce. Na noc vložte několik lístků do misky s vodou a položte na teplý radiátor, do rána se vám jako zázrakem uleví. Stejně pomáhá rýmovník i astmatikům. Odvar se používá k tišení bolestí hlavy, horečce či kašli. Dobře jej vnímají i děti, kterým uleví při úporných zánětech průdušek.

Rýmovníková tinktura
i (Zdroj: Depositphotos)
Rýmovník je účinná zbraň proti zánětu horních cest dýchacích

Jako drobnou nevýhodu můžeme vnímat špatné sušení dužnatých listů. Trápit nás to ale nemusí, protože rýmovník tak rychle dorůstá, že máme čerstvé lístky stále při ruce a pravidelné zaštipování lístků mu vysloveně prospívá.

Pěstování rýmovníku

Jak jsme zmiňovali v úvodu, pěstování rýmovníku je velice snadné. Daří se mu úplně všude a nevyžaduje speciální zacházení. Stačí jenom, abychom jej pravidelně zalévali a dávali přitom pozor na přebytek vody, přelitá rostlinka chřadne a listy jí postupně začnou černat.

Stanoviště volte polostinné, protože prudké slunce by dužnaté listy mohlo snadno spálit. Rýmovníku se bude dařit na východní straně nebo alespoň kousek dál od okna. Co ale opravdu nesnáší, je průvan, snažte se mu proto vyvarovat. V létě můžete rostlinku umístit ven, ale dejte pozor na přímé slunce, vyberte jí polostinné, před větrem chráněné místo.

Pěstování rýmovníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Rostlině svědčí polostinné a chráněné stanoviště

Pravidelný sestřih

Rostlinku rýmovníku nikdy nenechávejte přerůst. Má tendenci vytahovat dlouhé holé šlahouny, které mají na konci jen několik neduživých lístků. Tímto se rostlina vyčerpává nehledě na to, že nevypadá vůbec pěkně.

Proto bychom měli čas od času přistoupit k důkladnému sestřihu. Nůžkami odstřihneme větvičku úplně dole, až u prvního výhonu listu, ničeho se nebojte, rýmovník během několika dnů z každého pupenu znovu obrazí. Díky této občasné péči bude rostlina zdravá, kompaktní a vytvoří pěknou korunku. Optimální výška rostliny je 40 až 50 cm a její silné šlahouny jsou obsypané dužnatými vejčitými listy.

Stříhání rýmovníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rýmovník pravidelně zastřiháváme

Snadné množení

Odstřižené výhony by byla škoda jen tak vyhodit, rostlina se jimi dá snadno namnožit. Konec výhonu šikmo zastřihneme nůžkami několik centimetrů pod vrcholovými listy a větvičky vložíme do sklenice s vodou. Během týdne začneme pozorovat, jak se na konci nebo na řezné ploše počínají vytvářet drobné kořínky. Ještě je necháme pár dní povyrůst a můžeme sázet.

Množení rýmovníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Výhonky vložíme do sklenice s vodou

Pro nedočkavé je tu ještě rychlejší a snadnější varianta – výhonky můžete zasadit přímo do kořenáče. Jenom je důležité mít k dispozici vhodný substrát. Používáme substrát běžně vhodný pro pokojové rostliny, je ale potřeba smíchat jej s pískem. Rýmovník totiž miluje lehkou písčitou půdu. Připraveným substrátem naplníme květináč, vytvoříme si uprostřed jamku, která nám usnadní výsadbu, a potom už jenom vysadíme, přimáčkneme, zalijeme a máme hotovo.

Sázení rýmovníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sazeničky umístíme do písčitého substrátu

Rýmovník velmi brzy zakoření a opravdu rychle přirůstá. Je to rostlina vhodná pro začátečníky a můžou ji pěstovat i děti. Namnoženými rostlinkami můžete podarovat okolí a potěšit jimi každého, kdo čas od času trpí na rýmu a nachlazení.

Publikováno: 18. 3. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová