Pro všechny mlsné jazýčky jsme si tentokráte připravili recept na tradiční velikonoční pochoutku, kterou pečou již po staletí na východě Slovenska. Jde o takzvanou pasku, tedy jednu s nejstarších velikonočních dobrot. Vyzkoušejte ji spolu s námi.
Co je paska?
Paska je velmi starým slovenským receptem, který je známý také na Ukrajině, v Polsku, Moldávii a Bulharsku. Na Slovensko pasku před mnoha staletími přinesli přistěhovalci pravoslavného vyznání. Jde o tradiční velikonoční obřadní pečivo, které se na východním Slovensku dodnes peče o Bílé sobotě. Dělá se to proto, aby mohla být spolu s dalšími pokrmy odnesena do kostela k posvěcení. Oproti českému mazanci je paska chuťově mnohem prostší, ale zároveň i dekorativnější. Bývá ozdobena křížem, spirálkami, ptáčky a copy. Původně byla podávána v neděli ráno jako chléb k šunce, vejcím a klobáskám. Dnes je toto pečivo připravováno i na sladko, kdy je obohaceno o rozinky a zdobeno mandlemi. Taková paska se pak servíruje s tvarohem, marmeládou, medem a máslem.
Co potřebujete na výrobu pasky
Na startér potřebujete:
- 150 gramů hladké mouky
- 150 ml vody
- 1 PL ražného kvásku (pozor, kvásek přikrmovaný chlebovou moukou, ne celozrnnou)
Na těsto dále potřebujete:
- 550 gramů hladké mouky
- 260 ml vlažného mléka
- 60 gramů mírně změklého másla
- 2 vejce
- 3 lžíce cukru
- ½ lžičky soli
- 1 vanilkový cukr
Na potření
- bílek nebo celé vejce
- posekané mandle
- 1 polévková lžíce práškového cukru a trochu vody
Návod na vyrobení pasky
V malé misce smíchejte všechny ingredience určené k výrobě tzv. startéru. Důkladně je vymíchejte, abyste je potom mohli přikrýt neprodyšným materiálem. Nechte kvasit alespoň 12 hodin při pokojové teplotě.
Správně vykvašený startér přeložte do větší mísy, kde na něj přes sítko přesejte hladkou mouku. K ní přidejte cukr, vanilkový cukr a sůl.
Ve vlažném mléce rozšlehejte vejce, které také přidejte do sypké směsi.
Nakonec do velké mísy k směsi dodejte na malé kousky nakrájené změklé máslo.
Vše důkladně vymíchejte. Těsto můžete samozřejmě vypracovat i ručně, ale my vám doporučujeme, abyste k tomu použili robot nebo mixér. Hnětení by totiž mělo probíhat minimálně čtvrthodinu, a to je přece jen náročné.
Dobře vyhnětené těsto je měkké, plastické a odlepuje se od stěny mísy. Pokud takové těsto máte, přikryjte ho neprodyšným materiálem a nechte 2 hodiny kynout při pokojové teplotě. Přichystat si jej však můžete i dopředu, kdy ho dáte kynout do lednice (a to po dobu 12 hodin). Těsto je připraveno k dalšímu zpracování po tom, co nabyde dvojnásobného objemu.
Vykynuté těsto si vyklopte z mísy na lehce pomoučený vál. Rozdělte ho na 2 stejně velké části a čtyři menší kousky. Z těch větších částí těsta vytvarujte koule, které vložíte do 20 cm velké dortové formy vyložené pečícím papírem. Použít k tomu můžete i kulatou zapékací misku nebo hrnec, který může jít i do trouby. Z malých kousků těsta vyrobte dvojité copy, jimiž pasku ozdobíte. Dříve, než pasku vložíte do trouby, opět ji přikryjte neprodyšným materiálem a nechte ji znovu 2 hodiny při pokojové teplotě kynout (nebo do zdvojnásobení objemu).
Vykynutou pasku potřete vejcem a vložte do rozehřáté trouby. 10 minut pečte na 220 °C, pak teplotu snižte na 180 °C a pečte dalších 20 až 30 minut. To, že je paska hotová poznáte tak, že do ní píchnete špejlí (a špejle zůstane čistá). Pokud se vám zdá povrch tmavší, přikryjte ji alobalem.
Po upečení ji přeneste z hrnce nebo formy a potřete ji cukrem rozpuštěným ve vodě. Paska tak získá krásně lesklý nádech.
Publikováno: 12. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová