reklama

Pohnojte si záhonky vaječnými skořápkami

Nejen v období Velikonoc, ale celoročně se nám doma vyskytují vaječné skořápky, které v tom lepším případě nosíme slepicím, aby měly dostatek vápníku pro tvorbu nových vajec. Ve městě ale slepice většinou nechováme, a tak skořápky končí v odpadkovém koši. Věděli jste, že jsou ale skvělým doplňkem výživy i pro naše záhonky?

Pohnojte si záhonky vaječnými skořápkami (Zdroj: Prima DOMA)

Jak využít vaječné skořápky na zahradě?

Vaječné skořápky mají u nás celou řadu využití. Především je podáváme slepicím, které si takto doplňují hladinu vápníku v těle, a to přispívá k tvorbě kvalitních skořápek nových vajec, která snesou. 

Bohužel ne každý má slepice nebo přístup k nim, a tak mnohdy vaječné skořápky končí v popelnicích. 

Spousta lidí i ve městech ale má svou malou či větší zahrádku. I zde se dají vaječné skořápky ideálně využít.

Pokud je rozdrcené na větší kousky přisypete k vašim salátům, kedlubnám i šťavnatým listům okrasných rostlin, žraví slimáci se vašim záhonům obloukem vyhnou. Ostré hrany skořápek totiž jejich měkká břicha obtížně zdolávají. Pokud vás ani skořápky nezbaví otravných plžů, hlemýžďů a slimáků, vyzkoušejte efektivní přípravek.

Skořápky z vajec
Vaječné skořápky není nutné jen vyhazovat do odpadků (Zdroj: Depositphotos)
Slimáci
Postavte slimákům do cesty skořápkovou hradbu, neprojdou (Zdroj: Depositphotos)

Protože skořápky obsahují i vysoký obsah vápníku, poslouží nám jako hnojivo. Stačí je rozdrtit najemno a přisypat a smíchat se zeminou na záhonech. Skořápky dodají půdě potřebné živiny a vaše úroda bude kvalitnější a zdravější.

Hnojení
Skořápky půdě dodají vápník a živiny (Zdroj: Depositphotos)

Do skořápek, které zůstaly vcelku a vytvořily kalíšky, také můžete nasypat trochu zeminy a zasadit do ní semínko. Celou skořápku pak můžeme umístit do květináče nebo přímo do záhonu, jednak poslouží jako sazáček, a za další vyživí okolí rostlinky jako přirozený zdroj vápníku.

Zbylé skořápky můžete využít také jako velikonoční dekoraci. Vyrobte si například věnec nebo ozdobu okolo svícnu.

Sázení
Použijte skořápku jako startovací květináček (Zdroj: Depositphotos)

Tinktura proti hmyzímu bodnutí

Do sklenice nasypte trochu rozdrcených vaječných skořápek a zalijte je jablečným octem. Chemickou reakcí nám vznikne octan vápenatý, který je běžnou součástí krémů a gelů, používaných po kousnutí a bodnutí hmyzem. 

Jablečný ocet
Jablečný ocet a skořápky působí hojivě na hmyzí štípance (Zdroj: Depositphotos)

Postižené místo potřeme roztokem a necháme působit.

TIP:

Nepodceňujte výživu rostlin. Při hnojení zahrady se často setkáme s několika chybami. Neděláte je také? Přečtěte si článek.

Publikováno: 10. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová