reklama

Pohnojte si záhonky vaječnými skořápkami

Nejen v období Velikonoc, ale celoročně se nám doma vyskytují vaječné skořápky, které v tom lepším případě nosíme slepicím, aby měly dostatek vápníku pro tvorbu nových vajec. Ve městě ale slepice většinou nechováme, a tak skořápky končí v odpadkovém koši. Věděli jste, že jsou ale skvělým doplňkem výživy i pro naše záhonky?

i (Zdroj: Prima DOMA)
Pohnojte si záhonky vaječnými skořápkami (Zdroj: Prima DOMA)

Jak využít vaječné skořápky na zahradě?

Vaječné skořápky mají u nás celou řadu využití. Především je podáváme slepicím, které si takto doplňují hladinu vápníku v těle, a to přispívá k tvorbě kvalitních skořápek nových vajec, která snesou. 

Bohužel ne každý má slepice nebo přístup k nim, a tak mnohdy vaječné skořápky končí v popelnicích. 

Spousta lidí i ve městech ale má svou malou či větší zahrádku. I zde se dají vaječné skořápky ideálně využít.

Pokud je rozdrcené na větší kousky přisypete k vašim salátům, kedlubnám i šťavnatým listům okrasných rostlin, žraví slimáci se vašim záhonům obloukem vyhnou. Ostré hrany skořápek totiž jejich měkká břicha obtížně zdolávají. Pokud vás ani skořápky nezbaví otravných plžů, hlemýžďů a slimáků, vyzkoušejte efektivní přípravek.

Skořápky z vajec
Vaječné skořápky není nutné jen vyhazovat do odpadků (Zdroj: Depositphotos)
Slimáci
Postavte slimákům do cesty skořápkovou hradbu, neprojdou (Zdroj: Depositphotos)

Protože skořápky obsahují i vysoký obsah vápníku, poslouží nám jako hnojivo. Stačí je rozdrtit najemno a přisypat a smíchat se zeminou na záhonech. Skořápky dodají půdě potřebné živiny a vaše úroda bude kvalitnější a zdravější.

Hnojení
i (Zdroj: Depositphotos)
Skořápky půdě dodají vápník a živiny

Do skořápek, které zůstaly vcelku a vytvořily kalíšky, také můžete nasypat trochu zeminy a zasadit do ní semínko. Celou skořápku pak můžeme umístit do květináče nebo přímo do záhonu, jednak poslouží jako sazáček, a za další vyživí okolí rostlinky jako přirozený zdroj vápníku.

Zbylé skořápky můžete využít také jako velikonoční dekoraci. Vyrobte si například věnec nebo ozdobu okolo svícnu.

Sázení
i (Zdroj: Depositphotos)
Použijte skořápku jako startovací květináček

Tinktura proti hmyzímu bodnutí

Do sklenice nasypte trochu rozdrcených vaječných skořápek a zalijte je jablečným octem. Chemickou reakcí nám vznikne octan vápenatý, který je běžnou součástí krémů a gelů, používaných po kousnutí a bodnutí hmyzem. 

Jablečný ocet
i (Zdroj: Depositphotos)
Jablečný ocet a skořápky působí hojivě na hmyzí štípance

Postižené místo potřeme roztokem a necháme působit.

TIP:

Nepodceňujte výživu rostlin. Při hnojení zahrady se často setkáme s několika chybami. Neděláte je také? Přečtěte si článek.

Publikováno: 10. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová