reklama

Ze zbylých skořápek si můžete vytvořit velikonoční věnec

Po pečení dobrot na velikonoční stůl nám zbude velké množství skořápek. Když se budeme snažit vajíčka rozklepnout tak, aby nám zůstaly dvě půlky skořápek, můžeme si z nich vyrobit věnec.

Ze skořápek si můžeme vyrobit dekoraci nebo dokonce svícen (Zdroj: Depositphotos)

Na věnec ze skořápek si připravíme tento materiál:

  • skořápky z vajíček
  • křepelčí vajíčka
  • mech
  • sušené květiny
  • tavnou pistoli
  • nůžky
Materiál na výrobu
Na věnec ze skořápek potřebujeme jen pár komponentů (Zdroj: Depositphotos)

Jak budeme postupovat?

Na výrobu věnce ze skořápek si nejprve připravíme skořápky. Nejlépe přibližně stejně velké půlky necháme důkladně vyschnout. Podle toho, jak chceme mít věnec velký, připravíme si počet skořápek. Na středně velký věnec, do kterého se vejde i svíčka ve skleničce, potřebujeme 9-10 skořápek ze středně velkých vajíček. Tavnou pistolí k sobě postupně lepíme do kruhu jednu skořápku vedle druhé. Ještě než zaschne lepidlo, upravíme tvar věnce.

Slepení skořápek
Skořápky k sobě přilepíme tavnou pistolí (Zdroj: Depositphotos)
SLepení věnce
Poslední skořápku přilepíme nakonec k první (Zdroj: Depositphotos)

Necháme pečlivě zaschnout. Mezitím si připravíme barvu. Použijeme obyčejné akvarelové barvičky, které si můžeme vypůjčit ze školního malířského kufříku našich dětí. Podle toho, v jakém odstínu chceme věnec mít, namícháme si pastelovou barvu. Skořápkový věnec natřeme ze všech stran a necháme opět zaschnout. 

Nabarvení skořápek
Skořápky si můžeme nabarvit akrylovými barvami (Zdroj: Depositphotos)

Věnec máme připravený, můžeme přejít k dekorování. Na vycpání vajíček použijeme dekorační mech. Můžeme si koupit například v obchodě pro aranžéry španělský mech (Tillandsia usneoides). Vhodný je ale i například bezbarvý sisal, lýko, jednobarevné andělské vlasy a podobně. Materiál pro vycpání skořápek si zkrátíme na menší kousky a vložíme postupně do vajíček.

Vložení mechu do skořápek
Každé lůžko vysteleme mechem (Zdroj: Depositphotos)

Přesahující vlákna jednoduše odstřihneme nůžkami. Kdybychom se je snažili vytahat, pravděpodobně by nám vypadl veškerý obsah. Proto je lepší vzít nůžky a stříhat tak, abychom si zarovnali povrch, kam budeme ještě umisťovat křepelčí vajíčka a sušené květiny.

Odstřižení přebytků
Přesahující mech zastřihneme (Zdroj: Depositphotos)

Do každé skořápky tedy vložíme vajíčko a snažíme se ho zahrabat do mechu. Poté ještě dozdobíme sušenými květinami. Můžeme použít nejoblíbenější statici, větvičky kočiček, ale také různé traviny, jako je například phalaris, lagurus, achilea a další. Vše volíme v takové barvě, která bude ladit k celkové dekoraci. Vybrané snítky si ustřihneme na potřebnou délku a zapíchneme do hnízdečka. 

Dozdobíme sušenými květinami (Zdroj: Depositphotos)

Kdo chce, může doprostřed věnce umístit svíčku ve skle a má rázem velikonoční svícen. 

A jakou další dekoraci si můžeme ze skořápek vyrobit?

Vložení vajíček
Do mechového lůžka vložíme křepelčí vajíčko (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 9. 4. 2020, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková