reklama

Rozpoznejte včas příznaky psincového kašle a začněte psa účinně léčit

Stejně jako se na jaře zvyšuje počet lidí s různými virózami, přibývá také psů s onemocněním dýchacího aparátu. Kašle také váš pes? Jeho zdraví máte ve svých rukách. Pomozte mu rychle a účinně.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rozpoznejte včas příznaky psincového kašle a začněte psa účinně léčit (Zdroj: Depositphotos)

Příčinou kašle mohou být různá onemocnění zejména dýchacího a kardiovaskulárního aparátu. My se tentokrát soustředíme na kašel, jehož příčinou je zánět horních cest dýchacích.

Pozor na prochladnutí

I přes veškerou vaši péči může k prochladnutí a následnému zánětu horních cest dýchacích u psa dojít velmi snadno. Stačí, aby v chladném počasí skočil do rybníka za kachnou, nebo špatně odhadnete venkovní teplotu a protáhnete procházku déle, než je vhodné.

Chladné dny
i (Zdroj: Depositphotos)
V chladných zimních měsících rozhodně nenechávejte pejsky čekat venku

Trestuhodný je ale zvyk některých majitelů nechat psa čekat v mrazivém počasí venku, když si například odskočí nakoupit nebo dokonce občerstvit. Psovi nezbývá než sedět na chladné zemi. Majitelé jsou pak překvapeni, že musí navštívit veterináře, protože pes trpí se zánětem močového nebo dýchacího aparátu.

Nemocný pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Nemocný pes je smutný, apatický a bez nálady

Psincový kašel

Zánět horních cest dýchacích může být způsoben také infekčním onemocněním takzvaným psincovým kašlem. Jedná se o virové onemocnění projevující se zvýšenou teplotou, kašlem, apatií a nechutenstvím. Nelekejte se, název psincový neznamená, že by choroba měla něco společného s psinkou. Je odvozený od historicky nejčastějšího místa výskytu tohoto onemocnění – psince. Zde bývala největší koncentrace psů, tedy i rizika přenosu nákazy.

Spánek
i (Zdroj: Depositphotos)
Nemocného pejska držíme doma v teple a klidu

Domácí léčba jitrocelem

Pokud pes ze začátku pouze zakašle, ale jinak se chová úplně normálně a přirozeně: běhá, řádí a je veselý, můžeme zkusit domácí léčbu. Podáváme jitrocelový sirup, dvakrát denně v dávce určené pro děti. Většinou ho pejsek zbaští sám, sirup je sladký, stačí ho nalít na lžíci a podat. Psům chutná. Pokud ho ale z nějakého důvodu nechce ze lžíce slíznout, můžeme sirup podat injekční stříkačkou nebo pipetou rovnou do tlamy. Pejskovy zakloníme hlavu a chvíli podržíme, dokud nepolkne.

Nikdy ale při domácí léčbě nedáváme psovi preparáty z domácí lékárničky! Zejména, naše oblíbené léky proti bolesti a zánětu na bázi účinných látek ibuprofenu nebo paracetamolu. Můžeme tím psovi způsobit velmi vážné trávicí obtíže.

Léky
i (Zdroj: Depositphotos)
Lidské léky rozhodně psům nepodáváme, mohli bychom jim vážně ublížit

Klidový režim

Důležitou součástí léčby je klidový režim. Pejska držíme co nejvíce doma a snažíme se ho vyvarovat průvanu. Procházky omezíme jen na nutné vyvenčení a pak honem rychle domů. Pokud venku prší nebo je skutečně velká zima, tak určitě doporučujeme nasadit obleček. Ideálně takový, který zakryje nejenom záda, ale také hrudník, případně břicho.

Obleček
i (Zdroj: Depositphotos)
Nemocného psa na venčení oblékneme do teplého oblečku

Úleva od bolesti krku

Spolu s nachlazením může pes trpět i na zanícený krk. Ulevit mu pomůže mimo jiné také úprava stravy. Pokud je to možné, tak na několik dní vynecháme tvrdé granule a raději pejskovi uvaříme maso se zeleninou, případně ohřejeme kvalitní masovou konzervu s vitamíny a minerály. Vždy ale je důležité, aby podávaná strava byla měkká a vlažná.

Granule
i (Zdroj: Depositphotos)
Tvrdé granule pejskovi se zánětem krku nedávejte

Kdy je čas navštívit veterináře

Pokud se stav nelepší, pejsek je smutný a apatický nebo dokonce přestává jíst, je čas na návštěvu ordinace. Veterinární lékař pejska důkladně prohlédne, změří mu teplotu, poslechne a vyšetří podčelistní mízní uzliny, které bývají v těchto případech zvětšené. Pokud je k tomu indikace, tak veterinář může zvolit léčbu antibiotiky. Podávají se širokospektrální preparáty po dobu sedmi až deseti dní.

Nemoc
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při neustupujících obtížích je rozhodně na místě navštívit veterináře

Nejlepší je prevence

Prevencí psincového infekčního kašle je očkování. Rozhodně jej můžeme doporučit v případech, kdy pejsek trpí na záněty horních cest dýchacích častěji, než je obvyklé. Někteří psi jej mívají pravidelně dokonce i dvakrát ročně, většinou na jaře a na podzim. V takových případech je očkování na místě. Očkování také někdy vyžadují psí hotely před nástupem pejska na pobyt jako prevenci šíření této infekční nemoci.

Zajímavostí vakcíny proti psincovému infekčnímu kašli je, že na rozdíl od jiných se nepodává injekčně, ale kape přímo do nosu. Důvodem je to, imunita po nakapání očkovací látky přímo na sliznici je mnohem silnější a odezva rychlejší než u klasického, tedy injekčního podání.

Očkování
i (Zdroj: Depositphotos)
Prevencí psincového infekčního kašle je očkování

Jsou potřeba vitamíny?

Majitelé se často ptají, jestli má smysl posilovat psovi imunitu podáváním vitamínu C tak, jak jsou zvyklí užívat sami. Odpověď je stručná a rychlá – nemá. Pes si umí vitamín C vytvářet velmi dobře sám v játrech, takže v těchto případech to skutečně smysl nemá.

Imunita
i (Zdroj: Depositphotos)
Posilovat psovi imunitu vitamínem C není potřeba
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 3. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová